Zioła na zapalenie żołądka i przełyku

Zioła na zapalenie żołądka i przełyku

Zioła na zapalenie żołądka i przełyku

 

Problemy z żołądkiem oraz przełykiem są bardzo częste. Wynika to oczywiście z wielu chorób nabytych lub genetycznych, które nas dopadają. Niestety problemy z układem pokarmowym w dużej mierze wywoływane są przez stres i szybkie tempo życia, które nam w obecnych czasach towarzyszy. Niezwykle istotne jest dbanie o tzw. 'higienę życia'. Odpowiednia ilość snu, umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się i drobne przyjemności to na pewno poprawi nasz stan nie tylko psychiczny ale i fizyczny.

 

Przyczyny zapalenia żołądka 

Zapalenie błony śluzowej żołądka polega na uszkodzeniu lub osłabieniu błony śluzowej żołądka przez jakiś czynnik. Może to  być: stosowanie niektórych leków, stres, nieprawidłowa dieta, alkohol, bakterię Helicobacter pyroli, ale także działanie substancji wytwarzanych w nadmiernej ilości przez nasz organizm np. żółć.

Częste i długotrwałe zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ np. ibuprofenu, ketoprofenu, aspiryny, zaburza mechanizm ochrony żołądka przez błonę śluzową. Dochodzi do zmniejszenia produkcji śluzu i podatności na kwas żołądkowy. Podrażnienia żołądka powodują różnego rodzaju leki wykrztuśne np. ambroksol. To bardzo niebezpieczne, a nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Wszystko to może doprowadzić do ostrej gastropatii krwotocznej (nadżerkowej). Gdy przez pewien czas nie reagujemy na objawy na błonie śluzowej pojawiają się tzw. ubytki czyli nadżerki, które krwawią do układu  pokarmowego i dają jeszcze bardziej nie przyjemne objawy. Do nadżerek, również może przyczynić się alkohol, nadmierne zażywanie substancji endogennych, żelaza czy chemioterapia. Długotrwałe nieleczenie nadżerek może przerodzić się we wrzody.

Wrzody trawienne określane są jako organiczny ubytek błony śluzowej żołądka, któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica.

Aby uniknąć podrażnienia żołądka a tym samym zapalenia błony śluzowej warto jest zażywać inhibitory pompy protonowej czy potocznie nazywane ‘leki osłonowe’.

Bakteria Helicobacter pylori bardzo często wywołuje zapalnie błony śluzowej żołądka. Dzieje się to najczęściej w wieku dziecięcym nie dając żadnych objawów. U niektórych bakteria namnaża się przez długi czas i następnie powoduje silne zapalnie żołądka, wrzody a nawet nowotwór.

Objawy niepokojące mogące sugerować zapalenie błony śluzowej żołądka:

 •          Ból nadbrzusza
 •          Wymioty
 •          Uczucie pełności
 •          Nudności
 •          Refluks

Zioła na zapalenie przełyku
Zioła na refluks (GERD)


Bywa, że przy zapaleniu błony śluzowej żołądka towarzyszy nam również zapalenie przełyku. Polega ono na podrażnieniu błony śluzowej przełyku. Pojawiają się na nim nadżerki, owrzodzenia, które objawiają się nieprzyjemnym bólem. Zapalenie przełyku jest schematycznie podobne do zapalenia błony śluzowej żołądka.Mogą go wywoływać takie czynniki jak.


 •          Choroba refluksowa, która wiąże się ze zwężeniem przełyku, który może być sprowokowany np. spożywaniem dań ciężkich do strawienia, picia dużej ilości napojów gazowanych
 •          Spożywanie pokarmów wywołujących alergię: orzechy, cytrusy, pikantne rzeczy
 •          Bakterie, wirusy, grzyby zwłaszcza u osób ciepiących na AIDS, HIV,
 •          Alkohol, papierosy
 •          Polekowe zapalenie przełyku wywołane jest  przez popijanie zbyt małą ilością wody, zażywane leki. Kapsułki czy tabletki zalegają długo w przełyku i powodują  uszkodzenia ściany

Objawy zapalenia przełyku. Jakie zioła mogą pomóc w zapaleniu przełyku?


Objawy zaplenia przełyku

 •          Refluks
 •          Chrypka
 •          Zgaga
 •          Suchy kaszel, nie ustępujący
 •          Odbijanie się
 •          Gorączka
 •          Duszności
 •          Ból w przełyku, trudność w przełykaniu

Zarówno zapalenie żołądka jak i przełyku, wykryte w odpowiednim momencie mogą być całkowicie uleczalne. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów badań diagnostycznych, które szybko potwierdzą lub wykluczą chorobę na jaką cierpimy. Ważne aby do leczenia podejść holistycznie nie skupiać się np. tylko na żołądku, ale brać również pod uwagę np. trzustkę, wątrobę czy jelita.  Nie da się ukryć że produkty  ziołowe od lat są wykorzystane w leczeniu chorób związanych z układem pokarmowym. 

Zioła pomocne w leczeniu zapalenia przełyku


Ziół, które można wykorzystać w leczeniu zapalenia żołądka czy przełyku jest bardzo dużo np.:

 •          Nagietek kwiat
 •          Mięta pieprzowa
 •          Koper włoski
 •          Babka lancetowata
 •          Szałwia lekarska
 •          Dziurawiec
 •          Siemię lniane
 •          Ziele ostrożenia
 •          Korzeń prawoślazu
 •          Rumianek i wiele innych

W sklepie mojazielarnia.pl mamy ogromny wybór produktów pomagających w dolegliwościach związanych z żołądkiem i przełykiem.

Soplówka jeżowata na zapalenia przełyku

Firma NatVita stworzyła produkt bio soplówka jeżowata. Jest to chiński grzyb podstawkowy, który uznawany jest za lek na schorzenia związane z żołądkiem, wątrobą, przełykiem. Poprawia koncentracje i doskonale wpływa na samopoczucie. Grzyb pochodzi z Chin i Japonii, jest kulistego kształtu, pokryty wypustkami nazywanymi sopelkami. Jest to przysmak tamtejszej kuchni inaczej nazywany lwią grzywą. Produkt firmy NatVit zamknięty jest w wygodnych kapsułkach, które ułatwiają dawkowanie. Najnowsze badania dowodzą coraz większe działanie prozdrowotne soplówki jeżowatej

Soplówka Jeżowata Bio Ekstrakt

Soplówka Jeżowata BIO Kapsułki

Swanson Soplówka Jeżowata

Napar z kwiatu ślazu pomocny na wrzody


Innym ziołem, które można zakupić w sklepie mojazielrnaia.pl jest kwiat ślazu, firmy Flos. Surowiec wykazuje silne działanie osłaniające, nawilżające zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Daje dobre efekty w leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka, przełyku a także przy bólach gardła, krtani. Zmniejsza stan zapalny i kaszel. Powoduje, że tworzy się ochronna błona, która łagodzi ból w różnych organach. Jest to bardzo ciekawy produkt, który można stosować również u dzieci.

KWIAT ŚLAZU


Mieszanki ziołowe na zapalenie żołądka, mieszanki na zapalenie przełyku W sklepie Internetowym nie brakuje gotowych mieszanek np. Ojca Klimuszko, czy ojca Sroki, które mają dokładnie dobrane ziołowe składniki, pomagające w łagodzeniu wrzodów, nadżerek, refleksu czy zgagi, które są np. objawem zapalenia przełyku czy żołądka. Działają na narządy uodparniająco i zwalczają wirusy i bakterie.

MIESZANKA NA WRZODY ŻOŁADKAMIESZANKA NA ZAPALENIE ŻOŁADKA

MIESZANKA NA RAKA ŻOŁĄDKA

Mieszanka na Helicobacter Pylori, Wrzody, Nadżerki

MIESZANKA NA NIEDOKWAŚNOŚC ŻOŁĄDKA

MIESZANKA NA ZGAGĘ, NADKWAŚNOŚĆOlej z rokitnika na zapalenie żołądka i wrzody


Olej z rokitnika to produkt, który może pomóc w leczeniu wrzodów, łagodzi stany zapalne żołądka lub przełyku. Zwiększa odporność organizmu, zmniejsza zakrzepice żył, leczy hemoroidy czy szczelinę odbytu. Produkt firmy Aram olej rokitnikowy syberyjski można zakupić na stronie Internetowej
mojazielarnia.pl. Produkt zamknięty jest w ciemnej butelce, można stosować go zarówno zewnętrznie jak i pijąc.

OLEJ Z ROKITNIKA

OLEJ Z ROKITNIKA W KAPSUŁKACH

SOK Z ROKITNIKA

Babka lancetowata na stany zapalne błony śluzowej żołądka i nie tylko Bardzo dobre efekty w leczeniu zapalenia błony śluzowej przełyku dają liście babki lancetowatej. Ta pospolita roślina pewnie przez większość z nas kojarzy się z uporczywym chwastem, mimo to ma swoje pozytywne przeznaczenie. Liście babki lancetowatej łagodzą stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, gardła. Bywa nie oceniona w zmniejszeniu bóli żołądka przy wrzodach. Napar z babki lancetowatej można pić lub stosować w postaci płukanki. Warto pomyśleć właśnie o niej przy zakupach na stronie mojazielarnia.pl

Wybór ziół na zapalenie żołądka i przełyku jest ogromny. Mieszanki roślinne czy też pojedyncze gatunki, które na pewno pomogą nam w codziennych dolegliwościach. Wybierając zioła na zapalenie żołądka i przełyku koniecznie skonsultujmy z lekarzem gdyż niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, które zażywamy na stałe.

 

 

 

 

Literatura

 1.                   Cenne zioła, J. Zdrojewska, Top Agar Polska, nr: 12, 2008
 2.                   Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit, B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia, Herbalism, nr: 4, 2018
 3.                   Oficjalna strona Internetowa www.atlas.roslin.pl
 4.                   Ziołowe terapie ojca Klimuszko, K. Kamiński, Herbalism, nr: 1, 2015
 5.                   Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, A. E. Senderski, 2016
Artykuł na zlecenie. Zakaz kopiowania w całości lub części . Pełne prawa autorskie: mojazielarnia.pl 
Autor: mgr MartynaCieslińska.
Uwielbia rośliny i ich wartości użytkowe. Skończyła Uniwersytet Rolniczy Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa.