Kwiat ślazu (kwiat malwy) 50g Zobacz większe

Kwiat ślazu (kwiat malwy) 50g

Producent: FLOS

Ocena 
mpn2757

14,00zł brutto


Wodne wyciągi  działają osłaniająco, powlekająco, przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo; regulują wypróżnienia, łagodzą podrażnienia gardła, przełyku, żołądka i jelit. Zastosowane na skórę działają typowo nawilżająco, ochronnie i przeciwzapalnie. Doskonałe są okłady na oczy z naparu z liści malwy (stany zapalne, podrażnienie, suchość spojówek, zmęczenie, zwiotczenie powiek wskutek zmęczenia).

Więcej szczegółów

Udostępnij

KWIAT ŚLAZU (kwiat malwy)  - zioła do zaparzania Malvae  flos

Ślaz to roślina należąca do rodziny ślazowatych, osiągająca 30 – 100 cm wysokości. Łodyga jest pokładająca się lub wzniesiona, szorstko owłosiona. W dolnej partii drewniejąca, a u góry odstająco gałęzista. Liście mają powcinane głęboko blaszki i piłkowany brzeg, osadzone są na łodydze na długich ogonkach. W nasadzie są sercowate, obustronnie dość gęsto owłosione. Kwiaty wyrastają w kątach liści, są purpurowo-fioletowe, czarno-fioletowe lub bladoróżowe, z widocznymi na powierzchni płatków trzema ciemniejszymi prążkami. Kwitnienie ma miejsce od czerwca do września (października). Owocem jest rozłupnia. Dawniej roślina spożywana była jako jarzyna. Z młodych liści i pędów robiono zupę ziołową i sałatkę, a z suszonych liści sporządzano herbatę.

Surowiec wykazuje działanie jako środek osłaniający i zmiękczający zewnętrznie i wewnętrznie w nieżytach nosa i stanach zapalnych dróg oddechowych. Zawarty w nim śluz powleka błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani, w ten sposób chroniąc je przed podrażnieniem. Łagodzi także kaszel, ułatwia odkrztuszanie, zmniejsza stan zapalny i przywraca ruch nabłonka rzęskowego. Jest surowcem, który może być stosowane u małych dzieci i niemowląt.

W zielarstwie zastosowanie ma kwiat, który zawiera śluz, glikozyd antocyjanowy – malwinę, kwasy organiczne i składniki mineralne.

Wskazaniami do stosowania naparu i maceratu z liści i kwiau  malwy są: choroba wrzodowa, nieżyty przewodu pokarmowego, zaparcia, zespół jelita drażliwego, kaszel, chrypka, zapalenie krtani; stany zapalne żołądka. Zewnętrznie: suche wypryski, suchość skóry, łojotok (nawilżanie odruchowo zmniejsza ilość wydzielanego łoju), trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, stany zapalne oczu, podrażnienie narządów płciowych, świąd odbytu (płukanki, okłady, nasiadówki, irygacje, lewatywa). Syrop ślazowy sprawdza się w nieżytach górnych dróg oddechowych i przy chrypce. Łagodzi kaszel i podrażnienie gardła. Płukanie włosów w naparze z liści ślazu pomocne w zwalczaniu łupieżu suchego, suchego zapalenia skóry owłosionej i suchości włosów.

Kwiat malwy działa podobnie jak liść, przy czym obecność antocyjanów sprawia, że preparaty z kwiatów malwy działają silniej przeciwzapalnie i poprawiają przepływ krwi przez drobne naczynia krwionośne (włosowate). Ponadto preparaty z kwiatów silniej uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych. Dlatego kwiat malwy można wykorzystać w leczeniu trądziku różowatego, stanów zapalnych naczyniówki oka i zapalenia spojówek oraz białkówki (okłady + doustne przyjmowanie).

Zastosowanie lecznicze:

Wewnętrznie: Suchy kaszel, utrudnione odkrztuszanie, chrypka, łagodne schorzenia nieżytowe gardła i krtani, szczególnie u dzieci i osób w wieku podeszłym. Ponadto przy zaparciach, biegunkach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach trawienia oraz nieżytach dróg moczowych.Ślaz stosuje się zwykle w mieszankach z innymi ziołami. Zewnętrznie: W postaci okładów na rany, wrzody, egzemy. Do płukania jamy ustnej i gardła, irygacji przy upławach i nadżerkach oraz do kąpieli w schorzeniach skórnych.

 

Do stosowania doustnegow postaci odwaru: 1 łyżkę kwiatów (ok.  1,0 g) zalać 1 szklanką gorącej wody, moczyć przez 15 minut, zagotować, odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie w ten sposób w ten sposób  przygotowany odwar między posiłkami pamiętając aby był on zawsze świeży i  ciepły.

Możliwe skutki uboczne:

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych poinformuj o nich lekarza.

Ostrzeżenia:

W ciąży i okresie karmienia stosować po konsultacji z lekarzem.   Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

 

 

Napisz opinię
Kwiat ślazu (kwiat malwy) 50g

Kwiat ślazu (kwiat malwy) 50g

Wodne wyciągi  działają osłaniająco, powlekająco, przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo; regulują wypróżnienia, łagodzą podrażnienia gardła, przełyku, żołądka i jelit. Zastosowane na skórę działają typowo nawilżająco, ochronnie i przeciwzapalnie. Doskonałe są okłady na oczy z naparu z liści malwy (stany zapalne, podrażnienie, suchość spojówek, zmęczenie, zwiotczenie powiek wskutek zmęczenia).

6 innych produktów w tej samej kategorii: