ZIOŁA NA JELITA
Jelita to część układu pokarmowego człowieka. Dzięki jelitu cienkiemu Twój organizm może sprawnie wchłaniać potrzebne mu składniki pokarmowe, natomiast w jelicie grubym niestrawiony pokarm jest przekształcany w kał, który wydalasz na zewnątrz. Niestety, czasami jelita nie pracują tak produktywnie, jak tego oczekujesz, co może skutkować pojawieniem się kłopotliwych objawów.
Sprawna praca jelit ma ogromne znaczenie nie tylko dla Twojego zdrowia, ale również samopoczucia. Dolegliwości takie jak bóle brzucha, gazy czy wzdęcia negatywnie wpływają na jakość życia i mogą być niestety bardzo krępujące w sytuacjach towarzyskich. Przyczyny kłopotów z jelitami są różne: od nieodpowiedniej diety po poważne schorzenia zdrowotne, dlatego zawsze podstawową kwestią jest diagnostyka lekarska. Wspomagająco, w przypadku niektórych problemów, mogą działać odpowiednio dobrane zioła na jelita. Wybierając zioła wspomagające pracę jelit należy mieć na uwadze podłoże odczuwanych dolegliwości.
Uchyłkowatość jelit często jest spowodowana stosowaniem diety z niewystarczającą ilością błonnika pokarmowego, bazującej na pokarmach o wysokim stopniu przetworzenia. Niestety pojawianie się uchyłków jelita grubego jest obecnie uznawane za chorobę cywilizacyjną z uwagi na częstość ich występowania. Właśnie dlatego warto dbać o właściwe nawyki żywieniowe. Jako zioła na uchyłki jelita grubego wymienia się między innymi nasiona babki płesznik oraz siemię lniane, które pomaga w czasie problematycznych zaparć. Siemię lniane zwykle przyjmuje się po wcześniejszym namoczeniu ziarenek w wodzie, dzięki czemu napar zyskuje charakterystyczną śluzowatą konsystencję.
Zespół jelita wrażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego, objawiająca się przede wszystkim silnymi bólami brzucha, biegunkami, zaparciami czy uciążliwymi wzdęciami. Zioła na drażliwe jelita to najczęściej mieszanki, których skład jest dopasowywany do dolegliwości odczuwanych przez chorego. W skład takich mieszanek mogą wchodzić takie zioła na pracę jelit, jak: koper włoski czy liście mięty. Warto zaznaczyć, że koper włoski ma działanie wiatropędne, dlatego jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w przypadku różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Zioła na oczyszczenie jelit ze złogów, w zależności od preferencji osób, które je przyjmują, można stosować w różnych formach. Do najpopularniejszych należą łatwe w przygotowaniu napary ziołowe lub herbatki. Jako zioła na przeczyszczenie jelit stosuje się między innymi mniszek lekarski, który ma zresztą wiele innych cennych właściwości prozdrowotnych. Do ziół oczyszczających jelita zalicza się również powszechnie występującą w Polsce pokrzywę, która dodatkowo dostarcza witamin i składników mineralnych oraz wykazuje działanie moczopędne.
Zioła na prawidłową pracę jelit powinny być dopasowane do charakteru odczuwanych dolegliwości. Jakiekolwiek zioła na chore jelita należy więc wybierać z rozwagą, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Ostrożność w stosowaniu ziół muszą zachować szczególnie te osoby, które przyjmują leki – zioła mogą wchodzić z nimi w interakcję. W takim przypadku potrzebna jest zgoda lekarza. Skurcze jelit może łagodzić powszechnie w Polsce znany rumianek. Działanie rozkurczowe ma również koper włoski, który dodatkowo wspiera prawidłową perystaltykę jelit.
Zioła na perystaltykę jelit są stosowane przede wszystkim w walce z uciążliwymi zaparciami. Wśród ziół działających na pobudzenie pracy jelit wymieniany jest na przykład senes oraz rzewień. W praktyce zioła stosowane na poprawę pracy jelit najczęściej mają formę mieszanki przeznaczonej do zaparzania. Jeżeli chcesz skutecznie walczyć z zaparciami zadbaj również o regularną aktywność fizyczną oraz właściwą dietę. Zioła na zaparcia mogą działać wspomagająco w przypadku takich dolegliwości, ale koniecznością jest konsultacja lekarska.
Wybierając zioła na jelita i wzdęcia należy decydować się wyłącznie na produkty wysokiej jakości, o znanym składzie, pochodzące od sprawdzonych producentów. Niezależnie od tego czy szukasz ziół na zapalenie jelit, na przykład takich jak zioła na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy potrzebne są Ci zioła przeczyszczające jelita, stawiaj na jakość.
W stanach zapalnych układu pokarmowego, jak np. wrzodziejące zapalenie jelit lub choroba Leśniowskiego-Crohna warto sięgnąć po składniki o działaniu prebiotycznym, które odżywią osłabioną florę bakteryjną. Z kolei zioła o działaniu przeciwzapalnym i kojącym uśmierzają dolegliwości bólowe i przyspieszają gojenie się ran. W stanach zapalnych ważne jest też działanie ściągające surowców roślinnych. Zmniejszając przekrwienie błony śluzowej można zredukować codzienne dolegliwości, jak bóle brzucha, wzdęcia czy gazy. Do skutecznych ziół na zapalenie jelita grubego zalicza się m.in. ziele dziurawca, mniszek lekarski czy cykorię.
Zioła pobudzające wydzielanie soków żołądkowych znajdują zastosowanie przede wszystkim przy braku apetytu, anoreksji oraz w okresie rehabilitacji, kiedy potrzebne jest szybkie zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Takie surowce zielarskie, jak koper włoski, melisa lekarska, mięta pieprzowa czy rumianek powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce. Przy okazji łagodzą one objawy niestrawności i wzdęcia, więc nawet po obfitym posiłku nie pojawi się uczucie dyskomfortu.
Medycyna naturalna bazująca na darach natury od setek lat stosuje sprawdzone mieszanki ziołowe, których składniki mają przynieść ulgę w obrębie przewodu pokarmowego. Na które składniki warto zwrócić szczególną uwagę?
Ekstrakt z kory kruszyny jest stosowany w kuracjach przewodu pokarmowego. Pomaga w przypadku zaparć, niestrawności i zwiększa wydzielanie żółci. Jej działanie lecznicze wynika przede wszystkim z zawartości antrazwiązków. Są to glikozydowe pochodne franguliny, fiscjon, chryzofanol oraz franguloemodyna. Rozkładają się one w przewodzie pokarmowym upłynniając masy kałowe i działając przeczyszczająco. Efekt jest potęgowany poprzez wzmożoną produkcję śluzu w jelicie.
Rzewień dłoniasty znany jest też jako rabarbar lekarski. W fitoterapii stosuje się go ze względu na działania łagodzące stany zapalne, zwiększające apetyt. Dzięki właściwościom regulacyjnym przeciwdziała zaparciom i biegunkom. Zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego. Prozdrowotne działanie rzewienia wynika z wysokiej obecności antrachinonów, a także diantronów, garbników i związków żywicowych.
Miąższ pozyskany ze strąków tej rośliny jest wykorzystywany jako środek przeczyszczający oraz łagodzący objawy refluksu żołądka. Z kolei nasiona strączyńca działają przeczyszczająco i wspomagają usuwanie gazów z jelita i pomagając w bolesnych zaparciach. Surowiec jest wykorzystywany w przypadkach problemów z trawieniem.
W przypadku strączyńca do związków czynnych o działaniu prozdrowotnym zalicza się antrachinony i flawonoidy, a także reinę, sennozydy, pigmenty zwane flobafenami oraz kwas chryzofanowy, babaloinę, lupeol oraz całą gamę innych substancji.
Macierzanka była stosowana już w starożytnym Egipcie jako jeden ze składników maści do balsamowania zwłok. Jej właściwości można jednak wykorzystać w radzeniu sobie z problemami jelitowymi.
Przede wszystkim używa się ją jako środek przeciwzapalny i rozkurczający mięśnie przewodu pokarmowego. Zwiększa również wydzielanie soków żołądkowych, więc jest pomocna przy niestrawności i w stanach zaburzenia apetytu. Pobudza też błony śluzowe, więc ułatwia przemieszczanie się mas pokarmu w jelicie. Działa wiatropędnie, wspierając walkę z zaparciami. Do składników czynnych macierzanki zalicza się przede wszystkim olejki eteryczne (m.in. karwakrol, tymol, cyneol), flawonoidy oraz triterpeny.
Jak głosi legenda lecznicze właściwości arcydzięgla wyjawił archanioł Michał, od którego pochodzi łacińska nazwa surowca – Archangelica officinalis. Arcydzięgiel wykazuje działanie wspierające trawienie oraz pozytywnie wpływa na perystaltykę. Zwiększa ilość wydzielanego soku żołądkowego. Jest polecany na niestrawność, nieżyt jelit oraz w przypadku stanów zapalnych. Stosuje się go w nawracającej zgadze, wzdęciach i przy bólach brzucha. Swoje właściwości arcydzięgiel zawdzięcza obecności olejków eterycznych, kwasów organicznych, kumaryny i tanin.
Bylica jest zasobna przede wszystkim w olejki eteryczne (m.in. tujon, pinen, eukaliptol). To im zawdzięcza działanie przeciwzapalne, żółciopędne i przeciwskurczowe. W jej składzie znajdziemy wysokie stężenie substancji goryczowych, steroli oraz kwasów organicznych. Z kolei ekstrakt z korzenia wykazuje działanie przeciwskurczowe na mięśnie przewodu pokarmowego.
Ostropest charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Dzięki temu wspiera utrzymanie prawidłowej perystaltyki jelit i reguluje rytm wypróżnień. Zawarte w nim garbniki działają łagodząco na podrażnienia układu pokarmowego, a substancje śluzowe tworzą ochronny film na powierzchni jelit zabezpieczając je przed działaniem toksyn.
Mięta pieprzowa jest stosowana jako środek na niestrawność, wzdęcia i bóle brzucha, a także nudności i wymioty. Bywa pomocna w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Pobudza skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Swoje właściwości zawdzięcza obecności olejku miętowego, mentolu, rutyny, flawonoidów i garbników. Przyjmowana przed posiłkiem pozwala uporać się z brakiem apetytu.
Zioła na perystaltykę jelit lub bóle brzucha przyczyniają się do poprawy komfortu życia. Warto jednak pamiętać o zdrowych nawykach, które sprawiają, że układ pokarmowy działa sprawniej.
Fitoterapia to sprawdzona, skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna metoda radzenia sobie z wieloma dolegliwościami. Podczas kuracji wykorzystuje się wyłącznie składniki naturalne, nie narażając organizmu na silne skutki uboczne związane z przyjmowaniem antybiotyków. Niemniej jednak trzeba pamiętać, aby zioła na jelita przyjmować zgodnie ze wskazaniami.
Warto pamiętać, że niektóre rośliny (np. bylica pospolita) mogą wywoływać reakcje alergiczne. Nie zaleca się też sięgania po ekstrakty ziołowe w przypadku ostrych zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, kiedy niezbędna staje się konsultacja medyczna. Ze względu na brak jednoznacznych wyników badań sugeruje się ostrożność w zakresie fitoterapii kobietom w ciąży oraz okresie laktacji.
Jeżeli nie wiesz, jakie zioła na zdrowe jelita warto wybrać, skonsultuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci w zakupach korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia. Poza ziołami na jelita, proponujemy również zioła na trawienie, wzrok, wzmocnienie organizmu, zioła przeciwbólowe, alergię, żołądek, zioła na woreczek żółciowy, pamięć i koncentrację oraz zioła na trzustkę. Ponadto, w naszej ofercie dostępne są również starannie wyselekcjonowane zioła na wątrobę. Preparaty ziołowe dostępne są w różnych formach: tabletek, nalewek, herbatek do zaparzania itp., dzięki czemu można wybrać produkt odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom.
Dokładamy wszelkich starań, żeby asortyment Mojej Zielarni odpowiadał potrzebom klientów. Wszystkie proponowane zioła lecznicze pochodzą od zaufanych dostawców! Zapraszamy do składania zamówień. Gwarantujemy bezpieczne zakupy i sprawną dostawę Twoich zakupów. Jeżeli wolisz zakupy stacjonarne, zapraszamy do naszej zielarni działającej w Poznaniu.