HORMONY I TARCZYCA

Producenci

zioła na tarczycę, niedoczynność tarczycy ,nadczynność tarczycy,hashimoto,protokół jodowy  

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 47 elementów

Zioła na niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Istnieją różne przyczyny niedoczynności tarczycy, takie jak choroby autoimmunologiczne, dieta, ekspozycja środowiskowa i chirurgiczne usunięcie tarczycy. Oto kilka ziół tradycyjnie stosowanych w niedoczynności tarczycy.
Morszczyn pęcherzykowaty, alternatywnie znany jako morszczyn pęcherzykowaty (lub produkt o nazwie kelp), to zioło najczęściej kojarzone z leczeniem niedoczynności tarczycy. Jest to produkt z wodorostów i alg, który jest często stosowany w niedoczynności tarczycy ze względu na wysoką zawartość jodu. Niewystarczający poziom jodu może powodować niedoczynność tarczycy. Ale przyjmowanie dodatkowego jodu z morszczynu często może być szkodliwe dla tarczycy.
Dlaczego?
Jod ma bardzo wąski indeks terapeutyczny, co oznacza, że ma bardzo wąski przedział pomiędzy dawką skuteczną a dawką wywołującą skutki uboczne. Mówiąc prościej, za dużo lub za mało jodu może być szkodliwe.
W standardowej diecie większość ludzi już otrzymuje dużo jodu (mamy np. już jodowaną sól), co oznacza, że dodatkowe źródła w postaci suplementów lub ziół mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przed rozpoczęciem przyjmowania jodu skonsultuj się z doświadczonym lekarzem lub fitoterapeutą/naturopatą, aby ustalić, czy jest to rzeczywiście wskazane w twoim przypadku.
 

Inne powszechnie przepisywane zioła na niedoczynność tarczycy:

Gotu kola to świetne zioło adaptogenne, które wspiera zdrowie mózgu, nerwy i nastrój. Jest uważany za jedno z bezpieczniejszych ziół adaptogennych i jest ogólnie dobrze tolerowany przez pacjentów. Jednym z najczęstszych subiektywnych objawów zgłaszanych przez pacjentów z niedoczynnością tarczycy jest „zamglenie mózgu”. Gotu kola w ziołowej formule może wspomagać funkcje poznawcze. Jednak samo to zioło nie wystarcza do leczenia niedoczynności tarczycy.
To zioło może pomóc w uczuciu „mgły mózgowej”, którą możesz mieć z powodu niedoczynności tarczycy, ale badania nie wykazały jeszcze, że poprawia wyniki laboratoryjne tarczycy.

Reishi grzyb , to zioło adaptogenne, powszechnie spotykane w preparatach na niedoczynność tarczycy. Poprawia zdrowie układu krążenia, pomagając obniżyć poziom cholesterolu, który jest często podwyższony w słabo kontrolowanej niedoczynności tarczycy. Jednak po raz kolejny nie wykazano, że to zioło poprawia funkcjonowanie tarczycy poprzez badania.
To zioło – grzyb e może poprawić zdrowie układu krążenia i obniżyć poziom cholesterolu, ale badania nie wykazały również, że poprawiają markery laboratoryjne tarczycy.

Cordyceps  (kordyceps) grzyb , często występuje w preparatach na niedoczynność tarczycy. Jest to wspaniały wybór dla pacjentów, którzy są bardzo zmęczeni. Z dodatkowym bonusem, który może pomóc w wrażliwości na insulinę i zdrowiu sercowo-naczyniowym. Jednak po raz kolejny nie wykazano, aby zioło to bezpośrednio poprawiało czynność tarczycy.
Ten grzyb może pomóc w zmęczeniu, wrażliwości na insulinę i zdrowiu układu krążenia, ale badania nie wykazały również poprawy wyników laboratoryjnych tarczycy.

Lukrecja  to wszechstronne zioło. Chociaż nie jest specjalnie przeznaczona dla zdrowia tarczycy, jest wskazana do poprawy poziomu kortyzolu. Często, gdy tarczyca jest obciążona, może wpływać na inne układy hormonalne, takie jak nadnercza, które wytwarzają kortyzol. Jeśli po leczeniu niedoczynności tarczycy odczuwasz uporczywe zmęczenie, może to być spowodowane walką z nadnerczami. Podobnie jak Gotu kola, lukrecja może mieć pewne działanie wzmacniające funkcje poznawcze.

Lukrecja to niesamowite zioło, które może pomóc w poprawie poziomu kortyzolu i zmniejszeniu zmęczenia, ale badania nie wykazały, że bezpośrednio leczy niedoczynność tarczycy.
Czarnuszka  jest stosowana w stanach autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto. Może pomóc zmniejszyć podwyższony poziom przeciwciał obserwowany w laboratoriach. Doniesiono również, że pomaga obniżyć poziom TSH i podnieść poziom T3, a także pomaga zmniejszyć przyrost masy ciała często obserwowany u pacjentów z niedoczynnością tarczycy.  W przeciwieństwie do poprzednich ziół, jest to zazwyczaj przepisywane w kapsułce lub oleju (nasionka mają bowiem bardzo ostry,  charakterystyczny smak)

Czarnuszka to doskonałe zioło na autoimmunologiczne stany niedoczynności tarczycy, które pomaga w stanach zapalnych, przybieraniu na wadze i poziomach TSH/T3 z laboratoriów. Czarnuszka to świetny początek leczenia niedoczynności tarczycy, ale sama w sobie prawdopodobnie nie wystarczy.
 
Pamiętaj, że tylko dlatego, że coś jest naturalne, niekoniecznie oznacza to, że jest bezpieczne! Wiele ziół może mieć poważne skutki uboczne, reakcje niepożądane, interakcje z innymi środkami/suplementami/ziołami i może nie być w porządku do zażywania podczas ciąży lub karmienia piersią. ZAWSZE pytaj swojego lekarza przed rozpoczęciem czegokolwiek nowego.


Ale to nie koniec ….

Chociaż wszystkie te zioła były tradycyjnie stosowane w niedoczynności tarczycy, zazwyczaj nie wystarczają. Poważne, długoterminowe skutki mogą wynikać z próby leczenia niedoczynności tarczycy samymi ziołami. Negatywne skutki niewłaściwego leczenia chorób niedoczynności tarczycy obejmują podwyższenie poziomu cholesterolu i lipidów, zmniejszoną płodność  i pogarszają stan układu pokarmowego. Podwyższone stężenie TSH może sprzyjać niepożądanemu rozrostowi tarczycy, co jest niezwykle ważne w przypadku pacjentów z guzkami lub rakiem tarczycy w wywiadzie. Regularne badania i obrazowanie tarczycy wykonywane przez pracownika służby zdrowia są ważne dla diagnozowania i leczenia niedoczynności tarczycy.
Bardzo ważne jest również znalezienie przyczyny niedoczynności tarczycy przed rozpoczęciem naturalnego leczenia. W zależności od przyczyny spowolnienia tarczycy, produkty ziołowe mogą nie być wskazane i mogą powodować więcej szkód. Ważna jest rozmowa z doktorem przed rozpoczęciem leczenia naturalnego.
 
Tradycyjnie stosowane zioła na niedoczynność tarczycy często nie wystarczają do samodzielnego leczenia niedoczynności tarczycy. Są świetną opcją do stosowania w połączeniu z środkami i zmianami w diecie. Może pomóc Ci poczuć się lepiej, łagodząc objawy, takie jak zmęczenie, przyrost masy ciała i stres, a ponadto zmniejsza podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych obserwowany w autoimmunologicznych stanach niedoczynności tarczycy.
 
Pokazuje 1 - 12 z 47 elementów