ZIOŁA NA TORBIELE

Producenci

ZIOŁA NA TORBIELE  

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 33 elementów

Zioła na torbiele

Torbiele to zmiany, które mogą pojawić się w każdym wieku oraz w różnych miejscach organizmu. Często towarzyszą im dolegliwości bólowe, obrzęk, a niekiedy również zwiastują poważne problemy zdrowotne. W sklepie Moja Zielarnia znajdziesz szeroki wybór ziół na cysty, które pomogą złagodzić zmiany pojawiające się w organizmie, a także wzmocnią naturalne mechanizmy obronne oraz przyspieszą regenerację. Sprawdź naszą ofertę ziół na torbiele i zadbaj o swoje zdrowie, bazując na tradycyjnych, sprawdzonych sposobach medycyny naturalnej.

Czym są torbiele?

Torbiel (inaczej określana jako cysta) to komora wypełniona treścią o półpłynnej konsystencji. Zwykle pojawia się w obrębie narządów miąższowych, np. na wątrobie lub trzustce, ale także w okolicy torebek stawowych lub ścięgien. Warto pamiętać, że torbiel zwykle nie jest zmianą nowotworową o charakterze złośliwym. Klasyfikuje się ją jako zmianę patologiczną wywołaną przez różnego rodzajuczynniki. Zalicza się do nich infekcje, urazy lub przeciążenia, nieprawidłowe działanie hormonów czy zaczopowanie gruczołów.

Zioła na torbiele w piersiach

Torbiele piersi diagnozuje się najczęściej przy pomocy badania ultrasonograficznego. W większości są to zmiany łagodne, które rozpoznaje się przede wszystkim u młodych pacjentek, przed okresem menopauzy. Do częstych przyczyn pojawiania się torbieli należą zaburzenia gospodarki hormonalnej. To zwykle wypełnione płynem guzki, ale mogą bardzo zaniepokoić, mimo że nie są one zmianami nowotworowymi. Można się wspomóc, dzięki suplementowaniu odpowiednich witamin, ograniczenie tłuszczu, zwierzęcego w diecie, a także przy pomocy oczywiście ziół i okładów. 

Stosując jakiekolwiek zioła na torbiele w piersiach, należy zasięgnąć porady lekarza i upewnij się, że zioła na torbiele piersiowe nie wejdą w interakcję z przyjmowanymi lekarstwami.

Jakimi ziołami można wspomóc się przy torbielach w piersiach?

 Wiesiołek, a szczególnie olejek z wiesiołka, jest podstawowym sposobem radzenia sobie z tym problemem.  Zawiera on niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej może pomóc nie tylko w związanych z procesami menstruacyjni bólach piersi, ale również w walce z torbielami piersi. Powinno się go codziennie stosować.
Olejek z wiesiołka to także świetny sposób na przesuszoną skórę, ponieważ zewnętrznie wcierany, regeneruje i głęboko  nawilża skórę. Jego właściwości pozwalają na wzmocnienie stanu naczyń krwionośnych i odporności organizmu I doskonale wpływa on na stan skóry. Można go stosować wewnętrznie, ale w celu pozbycia się torbieli zioła należy nakładać na skórę.

Kuracja olejem rycynowym nie może być co prawda przeprowadzana przez kobiety ciężarne, ale również cieszy się wysoką skutecznością. Pierś należy zabezpieczyć folią, po czym przykładać do niej ściereczkę nasączoną rozgrzanym olejem rycynowym. Okłady ze skrzypu stosuje się w bardzo podobny sposób, pomagają one zresztą także przy krwiakach i czerniakach. Ziołowe środki moczopędne pomagają w zmniejszaniu obrzęku piersi oraz związanego z nim dyskomfortu. Idealne nawodnienie oznacza w wypadku ich stosowania oddawanie moczu w kolorze wody nawet 10 razy w ciągu doby. Najbardziej skuteczne w tym względzie są liście mniszka lekarskiego, lecz krwawnik pospolity i uva ursi także są bardzo pomocne.

Zioła na torbiele w piersiach: jakie zioła wybrać?

W przypadku torbieli piersi, zioła mogą również przynieść ulgę i wspomóc nasze samopoczucie. Przykłady ziół stosowanych w torbieli piersi to:

 • Liść pokrzywy - wykazuje działanie przeciwzapalnie,
 • Owoc kopru włoskiego - wpływa na równowagę hormonalną,
 • Korzeń mniszka lekarskiego - wykazuje działanie moczopędne i przeciwbólowe.

Najlepsze zioła na mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy stanowią łagodne zmiany nowotworowe, które wprawdzie nie zagrażają zdrowiu kobiety, ale mogą wpływać na jakość życia oraz zmniejszać szansę na zajście w ciążę. Do najczęstszych ich typów zalicza się mięśniaki podśluzówkowe, śródścienne oraz podsurowicówkowe. Zwykle ich występowanie jest bezobjawowe, choć u niektórych kobiet mogą pojawić się obfite krwawienia miesięczne, ból w podbrzuszu czy częste oddawanie moczu. Po jakie zioła na mięśniaki macicy warto sięgnąć? Przede wszystkim będzie to:

 • pięciornik – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyobrzękowo;
 • jemioła – wykazuje działanie przeciwkrwiotoczne, hipotensyjne oraz antynowotworowe;
 • tasznik – hamuje krwawienie oraz stan zapalny, wzmacnia mięśnie macicy.

Sprawdzone zioła na torbiele wątroby

Torbiele wątroby dzieli się na nienowotworowe (znacznie częstsze) oraz nowotworowe (rzadkie). Te pierwsze mogą być zarówno uwarunkowane genetycznie, jak i nabyte, np. w wyniku infekcji. Z uwagi na to, że dają one niespecyficzne objawy, jak ból w nadbrzuszu, nudności lub wymioty, ich oceny i diagnozy dokonuje się na podstawie badań obrazowych – USG oraz tomografii komputerowej. Zioła na torbiele wątroby to przede wszystkim składniki wpływające pozytywnie na oczyszczenie i wzmocnienie tego organu. Może być to:

 • ostropest plamisty – działa odtruwająco na komórki wątrobowe dzięki zawartości sylimaryny;
 • karczoch zwyczajny – wykazuje działanie antyoksydacyjne ukierunkowane na hepatocyty;
 • mniszek lekarski oraz dziurawiec – wspierają pracę wątroby, działają żółciopędnie oraz usprawniając trawienie.

Jakie zioła na torbiele nerek warto wypróbować?

Szacuje się, że torbiele na nerkach mogą występować nawet u co drugiej osoby po 50. roku życia. Z reguły jest to zmiana łagodna, która nie daje żadnych objawów do czasu, aż jej rozmiar jest na tyle duży, że pęcherzyk może uciskać przylegające tkanki. Tak zwane torbiele proste to niemal 70% wszystkich cyst w obrębie tego organu. Zaledwie 10% stanowią torbiele złożone, do których zalicza się również zmiany o podłożu nowotworowym.

Zioła na torbiele nerek mogą wspierać proces wchłaniania cysty, a także wspierać funkcje filtracyjne narządu i łagodzić stany zapalne. Warto rozważyć sięgnięcie po:

 • cykorię, nawłoć i pokrzywę, które wykazują działanie moczopędne, wspierające filtrację i oczyszczające nerki;
 • mącznicę, jałowiec i pietruszkę wspierające usuwanie szkodliwych drobnoustrojów i działające antyseptycznie;
 • wilżyna i skrzyp polny łagodzące stany zapalne.

Oczyszczanie nerek ziołami: jak to zrobić?

Oczyszczanie nerek ziołami może być przeprowadzone poprzez stosowanie herbat ziołowych, które wspomagają pracę nerek. Przykład takiej herbaty to:

 • 1 część liścia brzozy, (np. 50g)
 • 1 część liścia pokrzywy, (np. 50g)
 • 1 część owocu kopru włoskiego. (np. 50g)

Herbatę należy parzyć przez około 10 minut, a następnie przecedzić i pić 2-3 razy dziennie. Regularne stosowanie takiej herbaty może wspomóc oczyszczanie nerek.

Mieszanka ziołowa na torbiel nerek: jak przygotować?

Przygotowanie mieszanki ziołowej na torbiel nerek może być stosowane jako dodatek do kąpieli lub jako kompres. Przykład mieszanki ziół do kąpieli lub kompresu:

 • 2 części ziela skrzypu,
 • 1 część liścia brzozy,
 • 1 część liścia pokrzywy,
 • 1 część owocu kopru włoskiego.

W przypadku kąpieli, wystarczy dodać łyżkę mieszanki ziół do gorącej wody i zanurzyć się w niej na około 20 minut. Natomiast w przypadku kompresu, należy zalać łyżkę mieszanki ziół wrzątkiem, odczekać 10 minut, przecedzić, a następnie nasączyć czystą szmatkę naparem i przykładać do miejsca dotkniętego torbielą przez około 20 minut.

Zioła na torbiele kręgosłupa

Torbiele okołokorzeniowe kręgosłupa, zwane również torbielami Tarlova to uwypuklenie wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym ulokowane w ścianie korzenia nerwowego. Stanowią rzadką dolegliwość występującą u zaledwie 5% populacji. Zwykle nie dają one żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo podczas badania obrazowego przy użyciu rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Im większy jest rozmiar cyst okołokorzeniowych, tym większe jest jednak ryzyko, że będą one uciskały korzenie nerwowe, powodując objawy zbliżone do rwy kulszowej oraz cały szereg innych dolegliwości.

Zioła na torbiele kręgosłupa wspierają absorpcję zmian patologicznych, łagodzą lokalne stany zapalne i wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego. Działania zachowawcze mogą polegać na przyjmowaniu m.in.:

 • arniki górskiej o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym;
 • diabelskiego pazura łagodzącego dolegliwości bólowe;
 • boswellii zmniejszającej stany zapalne.

Czy istnieją zioła na torbiele jajników?

Torbiele jajnika to dosyć częsta zmiana w obrębie żeńskiego układu rozrodczego. Wyodrębnia się wiele typów tych cyst, w tym torbiel czekoladową, torbiel czynnościową, występującą w obrębie ciałka żółtego czy torbiel krwotoczną. Dolegliwości zależą w dużej mierze od rozmiarów torbieli i obejmują bóle w podbrzuszu, trudności z zajściem w ciążę, a niekiedy także mdłości, wymioty lub omdlenia.

Odpowiednio dobrane zioła na torbiele jajników wspierają organizm w walce z dolegliwością:

 • krwawnik i skrzyp działają przeciwkrwotocznie;
 • perz i przywrotnik i perz wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne;
 • bylica oraz kocanka pomagają łagodzić bóle brzucha poprzez działanie rozkurczowe.

Herbatka na torbiele jajników: jak przygotować?

Przygotowanie herbatki na torbiele jajników jest proste. Wystarczy zalać łyżeczkę mieszanki ziół wrzątkiem i parzyć przez około 10 minut. Następnie należy przecedzić napar i pić 2-3 razy dziennie. Poniżej znajduje się przykład mieszanki ziół do herbatki:

 • 1 część macierzanki,
 • 1 część ziela skrzypu,
 • 1 część niepokalanka pospolitego.

Mieszanka ziołowa na torbiele jajników do kąpieli: przepisy i zastosowanie

Przygotowanie mieszanki ziołowej na torbiele jajników może być również stosowane jako dodatek do kąpieli. Wystarczy dodać łyżkę mieszanki ziół do gorącej wody i zanurzyć się w niej na około 20 minut. Przykład mieszanki ziół do kąpieli:

 • 2 części ziela skrzypu
 • 1 część macierzanki piaskowej,
 • 1 część rumianku.

Zioła na torbiele innych narządów

Wspomaganie procesu dochodzenia do zdrowia w przypadku torbieli jajników ziołami to tylko jeden z przykładów, jak naturalne metody mogą być przydatne w walce z torbielami różnych narządów. Warto zwrócić uwagę na zioła, które mogą pomóc w torbielach innych narządów, takich jak trzustka.

Zioła na torbiel trzustki

Torbiele trzustki często nie dają żadnych objawów, dlatego w wielu przypadkach bywają diagnozowane niespodziewanie podczas badań obrazowych. Do charakterystycznych symptomów, które mogą wskazywać na ich obecność, należą: dolegliwości bólowe, chudnięcie, dyskomfort w jamie brzusznej czy nudności. Postępowanie lecznicze ustala lekarz i jest ono uzależnione od tego, z jakim rodzajem torbieli zmaga się pacjent.  

Zioła na torbiel trzustki: jakie zioła mogą pomóc?

Zioła na torbiel trzustki mogą wspomóc i złagodzić objawy związane z tym schorzeniem. Przykłady ziół, to:

 • Liść mięty - wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • Korzeń mniszka lekarskiego - wspomaga trawienie i regenerację trzustki,
 • Liść pokrzywy - wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • Liść melisy - łagodzi objawy związane z trawieniem.

Mieszanka naturalnych ziół: jak przygotować i stosować?

Stosowanie mieszanki naturalnych ziół może wspomóc nas w przypadku występowania torbieli różnych narządów. W tej części artykułu przedstawimy przepisy na mieszanki ziół, a także omówimy, jak prawidłowo je przygotować i stosować.

Mieszanka ziołowa: jakie zioła wybrać i jak je łączyć?

Wybór zioła do mieszanki ziół zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć. W przypadku torbieli różnych narządów warto zwrócić uwagę na zioła o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, regenerującym oraz wspomagającym trawienie. Przykłady takich ziół to:

 • Liść mięty,
 • Korzeń mniszka lekarskiego,
 • Liść pokrzywy,
 • Liść melisy,
 • Arnika górska,
 • Diabelski pazur,
 • Boswellia,
 • Żeń-szeń.

Łącząc te zioła w odpowiednich proporcjach, można uzyskać mieszankę ziołową o szerokim spektrum działania. Ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu równowagi między poszczególnymi ziołami, aby nie przesadzić z ilością składników o mocnym działaniu.

Mieszanka ziół: jak przygotować i jak stosować?

Przygotowanie mieszanki ziół polega na zmieszaniu odpowiednich proporcji wybranych ziół. Następnie, aby uzyskać napar, należy zalać łyżeczkę mieszanki ziół wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 10-15 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić i pić 2-3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkami.

Zioła na torbiele - najważniejsze informacje

W ofercie Mojej Zielarni znajdziesz sprawdzone zioła na torbiele trzustki oraz zioła na torbiele w piersiach, oraz gotowe mieszanki wspierające walkę z wieloma innymi dolegliwościami. Każdy produkt, który sprzedajemy, jest precyzyjnie odważany i ręcznie pakowany przez wykwalifikowanych zielarzy. Dzięki temu mamy pewność, że oferujemy naszym klientom powtarzalny skład i najwyższą jakość mieszanek.

Choć torbiele zwykle nie zagrażają zdrowiu, warto skonsultować każdy przypadek z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu, np. skierowaniu pacjenta na diagnostykę obrazową lub badanie histopatologiczne. Warto też pamiętać, że wykorzystanie ziół na torbiele nie jest równoznaczne z ich leczeniem i powinno być stosowane jedynie pomocniczo i profilaktycznie.

Jeżeli nie wiesz, jakie zioła na torbiele wybrać, możesz też skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy chętnie doradzą w Ci w zakupach. Dodatkowo proponujemy również zioła na trawienie, uspokojenie, dobry sen, zioła na jelita, układ oddechowy, nerki, zioła na woreczek żółciowy, refluks i zgagę oraz zioła na wątrobę. Zapraszamy!

Pokazuje 1 - 12 z 33 elementów