Nerwica natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne OCD) – objawy, wspomaganie ziołami i przyczyny

Nerwica natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne OCD) – objawy, wspomaganie ziołami i przyczyny

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, znane dawniej jako nerwica natręctw, charakteryzuje się powracającymi, niechcianymi myślami, które mogą – choć nie muszą – powodować pojawianie się natrętnych czynności. W przestrzeni medialnej zaburzenie to często przedstawiane jest pod postacią obsesyjnego mycia rąk, sprzątania czy sprawdzania – na przykład, czy drzwi są zamknięte albo czy z kranu nie leci woda. Mimo że część pacjentów z diagnozą OCD rzeczywiście przejawia takie zachowania, spektrum objawów jest znacznie szersze i wiąże się z realnym, uciążliwym cierpieniem dla chorego. Jakie są symptomy nerwicy natręctw? Co to za zaburzenie, na czym polega i w jaki sposób jego leczenie można wspomagać ziołami, tłumaczymy w poniższym artykule.

Nerwica natręctw – co to jest?

Zaburzenie zwane dawniej nerwicą natręctw dzisiaj określane jest mianem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, w skrócie OCD. U jego podłoża leżą lęk i niepokój, które przejawiają się pod postacią natrętnych myśli, skutkujących podejmowaniem czynności, które mają na celu zmniejszenie lęku. W przypadku OCD mówimy jednak o tak zwanym błędnym kole – choć przymusowa czynność (kompulsja) chwilowo łagodzi nieprzyjemny niepokój i cierpienie, jednocześnie utrwala nieadaptacyjny schemat zachowania. W związku z tym, że kompulsja jest chwilowym rozwiązaniem, pacjent zaczyna powtarzać ją coraz częściej w odpowiedzi na rosnący lęk. 

Warto przy tym wspomnieć o ważnej kwestii dotyczącej nerwicy natręctw. Co to jest obsesja według definicji stosowanej w psychopatologii i psychiatrii? Jest to nawracająca, natrętna, czyli niechciana, myśl, wywołująca często przymus wykonania kompulsji. Oznacza to, że pacjent nie chce takiej czynności wykonywać, a myśl nie jest zgodna z jego Ja – często więc będzie sobie zdawał sprawę z tego, że jego myśli są nieadekwatne do rzeczywistości i pozbawione logiki. Należy sobie uświadomić, że w przypadku zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego lęk i cierpienie są jednak na tyle silne, że chory nie jest w stanie powstrzymać się od wykonania czynności ani przegnać uporczywych myśli. Powodem takiego stanu rzeczy po części jest obezwładniający niepokój – na przykład o swoje zdrowie czy bezpieczeństwo swoich bliskich.

Nerwica natręctw – przyczyny

W przypadku nerwicy natręctw przyczyny bardzo często są złożone. W niektórych przypadkach źródło może po części leżeć w czynnikach genetycznych – prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest większe, jeśli ktoś z bliskich członków rodziny otrzymał już taką diagnozę. Przyczyny OCD są bardzo często również biologiczne i wynikają z nierównowagi neuroprzekaźników – z tego powodu w leczeniu tego zaburzenia nierzadko konieczna jest farmakoterapia. Do przyczyn tego rodzaju nerwicy należy także zaliczyć czynniki środowiskowe. Mogą być to traumy lub szereg trudnych wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni życia. Niekiedy mogą mieć one charakter pośredni, a w niektórych przypadkach bezpośredni – wówczas objawy zaburzenia pojawiają się w odpowiedzi na kryzysową, trudną sytuację. 

Nerwica natręctw – objawy, o których się nie mówi

W mediach najczęściej możemy spotkać się tylko z jednym typem objawów OCD, czyli natrętną niepewnością. W praktyce będzie to zarówno nadmierne mycie rąk, jak i wielokrotne sprawdzanie tego, czy drzwi są zamknięte. Jak już wspomniano, w przypadku nerwicy natręctw objawy są jednak dużo bardziej zróżnicowane, a o wielu z nich nie mówi się głośno, ponieważ pacjenci doświadczają w związku z nimi wstydu i poczucia winy. Mowa tu chociażby o natrętnych impulsach – u pacjenta pojawiają się wówczas myśli, aby na przykład kogoś skrzywdzić. Często są to osoby bliskie, którym chory absolutnie nie chce w żaden sposób zaszkodzić. Odczuwa jednak lęk, że mimo tego w jakiś sposób dojdzie do takiego czynu, dlatego nierzadko podejmuje szereg czynności zabezpieczających, czyli kompulsji. 

Pacjent może również doświadczać niechcianych, uporczywych myśli o wulgarnym, niestosownym charakterze, mimo że ich treść nie jest zgodna z jego Ja i wywołuje u niego ogromne przerażenie. U niektórych pacjentów pojawiają się również natrętne czynności przejawiające się tikami. W naszym sklepie można znalezc wiele ziół pomagających uspokoić nerwy np. : Mieszanka Uspokajająca, Wspomagająca Pracę Serca Wg. Ojców Bonifratrów czy Nerwica Serca - Mieszanka Wg Rec. O.Klimuszki.

Nerwica natręctw – leczenie

W przypadku nerwicy natręctw leczenie najczęściej opiera się na połączeniu farmakoterapii z psychoterapią i w takiej postaci jest uważane za najbardziej skuteczne. Bardzo dobre efekty przynosi szczególnie terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Warto przy tym pamiętać, że dużą pomocą w leczeniu mogą się okazać zioła na nerwicę natręctw – wiele z nich działa uspokajająco, a przy tym zmniejsza dolegliwości w obrębie układu oddechowego czy pokarmowego, które nierzadko występują u pacjentów z OCD. Sprawdzić mogą się na przykład lawenda, dziurawiec czy ziele męczennicy. 

Jeśli chodzi o nerwicę natręctw, zioła należy stosować po konsultacji z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekami. Zioła wysokiej jakości, pochodzące ze sprawdzonych źródeł, dostępne są w naszym sklepie. Posiadają wielki potencjał do tego, aby skutecznie wspomóc leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. W ofercie posiadamy też zioła wspomagające leczenie padaczki - Padaczka- Mieszanka Wg Rec. O.Klimuszki.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/72914,zaburzenie-obsesyjno-kompulsyjne

https://psychomedic.pl/ocd-czym-jest-jak-leczyc/

https://wylecz.to/na-nerwy-i-stres/leki-na-nerwice-bez-recepty-na-recepte-ziolowe-jakie-sa-stosowane/