Na co pomaga maść nagietkowa i jak ją stosować?

Na co pomaga maść nagietkowa i jak ją stosować?

Na co pomaga maść nagietkowa i jak ją stosować?

Produkty tworzone na bazie naturalnych, roślinnych składników od dawna cieszą się ogromnym uznaniem ze względu na swoje drogocenne właściwości lecznicze i niską zawartość substancji chemicznych w składzie. Jednym z darów natury, który często wykorzystuje się w produkcji kosmetyków czy maści, jest nagietek (Calendula officinalis). 

Ekstrakt z kwiatu nagietka połączony z bezpieczną dla skóry bazą tłuszczową (np. wazeliną lub lanoliną) to powszechnie znana receptura produkcji maści nagietkowej. Produkt posiada wiele korzystnych właściwości dla skóry, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu stanów zapalnych i podrażnień skórnych. Jak działa maść nagietkowa? Jak ją stosować?

Maść nagietkowa – na co? Zastosowanie

Maść nagietkowa to produkt o prostym, bezpiecznym składzie, który posiada wiele korzystnych właściwości dla skóry. Najczęściej stosowany jest w celu łagodzenia stanów zapalnych, oparzeń słonecznych czy ukąszeń owadów. Z powodzeniem sprawdzi się także jako produkt przyśpieszający gojenie ran i otarć.

Co istotne, stosowanie produktu na otwarte rany lub rozległe poparzenia skórne powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem specjalistą. W przypadku oparzeń sugeruje się, aby maść nagietkową aplikować w sytuacjach, w których uszkodzeniu uległy wyłącznie zewnętrzne warstwy naskórka (tzw. poparzenie pierwszego stopnia).

Maść nagietkowa posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu znacznie przyśpiesza proces regeneracji skóry i redukcji obrzęków. Ze względu na ten aspekt często stosowana jest także w przypadku stłuczeń lub obrzęków pourazowych.

Maść nagietkowa – na co pomaga?

W maści nagietkowej znajduje się wiele składników odżywczych, które odpowiadają za intensywne nawilżenie skóry i budowanie stabilnej bariery hydrolipidowej. Gęsta, tłusta konsystencja doskonale sprawdzi się do nawilżenia bardzo przesuszonych miejsc na ciele. 

W przypadku cery skłonnej do wyprysków nie zaleca się stosowania produktu bezpośrednio na twarz. Maść nagietkowa jest jednak szczególnie polecana do pielęgnacji suchej, szorstkiej i spierzchniętej skóry na ciele. Należy pamiętać, że przesuszenie wymaga regularnej pielęgnacji, dlatego zaleca się smarowanie tym produktem nawet 2-3 razy dziennie.

Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi przez producenta. Dawkowanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do częstotliwości stosowania najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Na co maść nagietkowa się nie sprawdzi? Przeciwwskazania

Podobnie jak wiele innych produktów na bazie roślinnej, tak i maść nagietkowa może nie sprawdzić się określonej grupie osób. Istnieje kilka podstawowych przeciwwskazań do stosowania produktu.

Po pierwsze, osoby uczulone na nagietek lub inne rośliny z rodziny astrowatych powinny unikać stosowania omawianego produktu z uwagi na wysokie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Maść nie powinna być także aplikowana bezpośrednio na otwarte rany czy głębokie skaleczenia.

W przypadku ciąży należy skonsultować się z lekarzem specjalistą przed użyciem maści. Produkt nie powinien być stosowany na brodawki sutkowe w okresie karmienia piersią.

Maść nagietkowa – jak stosować?

Aby drogocenne właściwości maści nagietkowej mogły w pełni zadziałać, należy kompleksowo zapoznać się z treścią informacji dotyczących stosowania produktu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które nieco różnią się pod kątem sposobu i częstotliwości stosowania. Dlatego też tak ważne jest aplikowanie maści zgodnie z zaleceniami konkretnego producenta.

Prymarną zasadą przy aplikacji produktu jest dbałość o oczyszczenie i osuszenie skóry. Przed nałożeniem maści należy upewnić się, że dane miejsce na ciele zostało również odpowiednio zdezynfekowane. Maść nagietkowa powinna być nakładana cienką warstwą. Aby dokładnie rozprowadzić produkt, można użyć wacików. Proces wmasowywania preparatu w skórę powinien być wykonany w sposób delikatny.

Jak działa maść nagietkowa? Dobór odpowiedniego produktu

Działanie maści nagietkowej może różnić się w zależności od producenta, dlatego zawsze warto dokładnie weryfikować skład produktu i jakość usług danego sklepu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do specyfikacji preparatu należy skonsultować się ze sprzedawcą, producentem lub lekarzem specjalistą.

Maść nagietkowa to naturalny produkt o właściwościach przeciwzapalnych, łagodzących, nawilżających i regenerujących. Może okazać się doskonałym wyborem dla osób, które poszukują naturalnych metod pielęgnacji skóry. Stosując maść nagietkową zgodnie z zaleceniami, istnieje możliwość szybkiego doznania ulgi w przypadku poparzeń czy obrzęków.

Należy jednak pamiętać, że podrażnienia i zapalenia skórne mogą mieć różne podłoże zdrowotne. W przypadku nietypowych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z profesjonalistą, który zadba o diagnostykę oraz dobór odpowiedniej metodyki leczenia. W naszym sklepie można dostać wiele produktów zawierających nagietka, są to: Fix Nagietek Zielnik AptecznyLekki Krem Nagietkowy 50ml. SylvecoBalsam - Maść Nagietkowy 250 Ml

Źródła:

  • https://www.medme.pl/artykuly/masc-nagietkowa-zastosowanie-na-tradzik-zylaki-oparzenia-i-blizny,67354.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/masc-nagietkowa-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-ut3j-uShW-XRvX.html
  • https://apteline.pl/artykuly/masc-nagietkowa-wlasciwosci-i-zastosowanie