Rola ziół w pielęgnacji skóry problematycznej

Rola ziół w pielęgnacji skóry problematycznej

Nawracające problemy skórne wywoływane przez infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze, a także pasożyty są nie tylko źródłem dyskomfortu, ale mogą też zagrażać zdrowiu. Na szczególną uwagę w kwestii pielęgnacji zasługuje skóra określana mianem problematycznej, czyli skłonnej do różnego rodzaju podrażnień. Jakie zioła na łuszczycę warto stosować? Które zioła na egzemę wyróżniają się wysoką skutecznością?

Skóra problematyczna, czyli jaka?

Skóra problematyczna to medyczny termin używany na określenie skóry tłustej, mieszanej lub trądzikowej. Wyróżniają się one nieprawidłową (nadaktywną) pracą gruczołów łojowych, a także powstawaniem zaskórników, wyprysków i stanów zapalnych oraz skłonnością do alergii. Osoby ze skórą problematyczną częściej niż inne cierpią z powodu łuszczycy, egzemy oraz innych przypadłości o podłożu dermatologicznym, ponieważ funkcjonowanie naturalnej bariery jest w ich przypadku zaburzone.

Każdy typ skóry wymaga doboru nieco innych kosmetyków, które pozwolą zadbać o jej zdrowy wygląd, ale też integralność. Cera człowieka może zmieniać się w ciągu życia wraz z upływem lat, pod wpływem czynników hormonalnych, stresu, zanieczyszczeń środowiska oraz prowadzonego trybu życia. Pielęgnacja skóry problematycznej stanowi w tym przypadku szczególnie duże wyzwanie, ponieważ wiele standardowych kosmetyków może podrażniać podatną na czynniki zewnętrzne tkankę.

Warto pamiętać, że fitoterapia działa na organizm człowieka w sposób łagodny, ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań jest więc daleko mniejsze niż w przypadku klasycznej terapii przy użyciu antybiotyków. Ma to szczególne znaczenie w przypadku egzemy, gdzie lekarze często sięgają po leki immunosupresyjne lub kortykosteroidy, których aplikowanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Jak radzić sobie z egzemą i łuszczycą?

Zarówno egzema, jak i łuszczyca są o tyle uciążliwymi, co wstydliwymi przypadłościami. Łuszczyca rozpoczyna się od wystąpienia lokalnych ognisk zapalnych pokrytych grudkami z ropną wydzieliną. Takie miejsca zwykle swędzą lub „kłują”. Z kolei egzema objawia się wysuszaniem skóry, uporczywym świądem. Tkanka staje się skłonna do podrażnień i pojawiają się na niej zmiany skórne, jak strupy, nadżerki, plamy i pęcherze.

W gabinetach kosmetycznych wdraża się różne metody walki z tymi przypadłościami. W przypadku łuszczycy będzie to najczęściej złuszczanie naskórka metodą peelingu kawitacyjnego, enzymatycznego lub kwasami AHA i BHA. Mezoterapia bezigłowa i sonoforeza pozwalają na wprowadzenie substancji odżywczych bezpośrednio w strukturę skóry. Leczenie egzemy wymaga zastosowania odpowiednio dobranych emolientów nawilżających skórę uzupełnionych o farmakoterapię.

Choć profesjonalne metody leczenia egzemy i łuszczycy są skuteczne, takie terapie potrafią być kosztowne, trwają długo, a po ich zakończeniu pacjent i tak musi pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry, aby zapobiec nawrotom objawów. Czy można wspomóc właściwości obronne organizmu dzięki odpowiednio dobranej fitoterapii? Jak najbardziej!

Zioła na łuszczycę i zioła na egzemę. Jak wybierać je skutecznie?

Listy naturalnych związków wykorzystywanych w leczeniu łuszczycy i egzemy w wielu miejscach się pokrywają, choć nie zawsze tak będzie. Spójrzmy w pierwszej kolejności na witaminy wykorzystywane w celu profilaktyki skórnej:

  • witamina D (kalcyferol) – wykorzystywana w leczeniu chorób alergicznych i łuszczycy znajduje się w ekstraktach z marchwi oraz kozieradki;
  • witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, B2 i B6) – znajdują zastosowanie w profilaktyce łojotoku, trądziku, czyraczności. Są zawarte m.in. w owocach dzikiej róży, mniszku lekarskim, kiełkach pszenicy oraz drożdżach;
  • witamina H (biotyna) – używana do leczenia łuszczycy, łojotoku i trądziku znajduje się m.in. w ekstraktach z marchwii i kiełkach pszenicy;
  • witamina F wykorzystywana zarówno do leczenia łuszczycy, jak i egzemy jest zawarta w nasionach lnu, słonecznika oraz soi.

Wśród ziół na egzemę warto wymienić ekstrakt z rumianku. Dzięki zawartości flawonoidów, choliny, śluzów i karotenoidów działa on przeciwzapalnie, łagodząco i bakteriobójczo. Z kolei kwiat lipy drobnolistnej jest częstym składnikiem preparatów hipoalergicznych. Zawiera duże ilości flawonoidów, garbników, witaminy PP, olejków eterycznych i śluzów. Działa przeciwzapalnie, zmiękczająco, chroni wrażliwą skórę i łagodzi podrażnienia.

Do skutecznych ziół wspomagających problemy skórne w łuszczycy  można też zaliczyć świetlika łąkowego. Jest on źródłem garbników, kwasów fenolowych, olejków eterycznych, pochodnych kumaryny i aukubiny. Sprzyja zapobieganiu stanom alergicznym oraz podrażnieniom.

W jaki sposób stosować zioła na egzemę i inne przypadłości skórne?

W pielęgnacji skóry wrażliwej istotną rolę odgrywa działanie wielokierunkowe. Fitoterapia nadaje się do tego idealnie, ponieważ poszczególne preparaty można aplikować do organizmu w różny sposób. Napar z gwiazdnicy pospolitej nada się do przemywania zmian skórnych, podobnie jak oleje neem lub moringa, które nakłada się bezpośrednio na skórę. Z kolei kapsułki z sarsaparillą lub kwasami tłuszczowymi omega-3-6-9 powinny stanowić uzupełnienie codziennej diety w celu wzmocnienia kondycji skóry.

Decydując się na wprowadzenie fitoterapii w przebiegu chorób skórnych pamiętaj, że nie zastąpi ona profesjonalnych konsultacji medycznych. Niemniej jednak odpowiednio stosowana podnosi komfort życia i pozwala złagodzić wiele uciążliwych objawów w przebiegu trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy czy egzemy.

Bibliografia:

  1. Nowicka D.; łuszczyca – pielęgnacja i postępowanie w gabinecie kosmetycznym; Kosmetologia Estetyczna; 5/2018; vol. 7;
  2. Krajewska J.; Pielęgnacja skóry w łuszczycy; Lek w Polsce; vol. 25; Nr 6-7 (15) 290;
  3. Jankowiak W., Schaschner K.; Surowce roślinne w kosmetyce – Fitokosmetyki; Kosmetologia Estetyczna 4; 2013; Vol. 2;
  4. Lewandowska I.; Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry; Pielęgniarstwo Polskie 2013, 2 (48), 132–136.