Pogłębiające się nadciśnienie zwykle nie daje o sobie znać przez lata. Nieleczone, może jednak prowadzić do szeregu powikłań, w tym udaru mózgu, uszkodzenia nerek oraz niewydolności i zawału mięśnia sercowego. Aby kontrolować swoje zdrowie, warto regularnie się badać, a także wdrożyć w codziennym życiu proste zmiany, przyczyniające się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Przeczytaj, jak obniżać ciśnienie naturalnymi sposobami. Poznaj najlepsze zioła na obniżenie ciśnienia.
Sprawdzone zioła na obniżenie ciśnienia
Według aktualnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia (ang. European Society of Hypertension) o nadciśnieniu tętniczym 1. stopnia można mówić już wtedy, gdy ciśnienie skurczowe wynosi 140 mmHg lub wartość ciśnienia rozkurczowego jest równa 90 mmHg. W 2018 r. NFZ szacował, że na nadciśnienie tętnicze cierpi nieco ponad 30% populacji. Mając jednak na względzie zaostrzone kryteria wprowadzone przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia, obecnie liczba ta jest zapewne znacznie wyższa.
Zanim pacjent sięgnie po farmaceutyki, warto wdrożyć proste i powszechnie dostępne rozwiązania pozytywnie wpływające na regulację ciśnienia tętniczego. Obok zdrowej i zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej istotną rolę odgrywają zioła na obniżenie ciśnienia. To w pełni naturalne produkty o łagodnym, ale jednocześnie skutecznym i bezpiecznym działaniu. Jak obniżać ciśnienie przy pomocy ziół?
Czosnek pospolity
Prozdrowotne właściwości czosnku znane są od wielu lat. Wykazuje on działanie przeciwutleniające, kardioprotekcyjne oraz przeciwzapalne. Pomaga także w regulacji ciśnienia tętniczego oraz normalizuje gospodarkę lipidową. W literaturze zwraca się uwagę, że hipotensyjne właściwości czosnku są wypadkową wielu procesów biochemicznych, w tym:
- zwiększonego wydzielania tlenku azotu przez komórki śródbłonkowe naczyń krwionośnych;
- zwiększonej produkcji siarkowodoru i bradykininy;
- zmniejszonej wrażliwości tkanek na katecholaminy;
- obniżonej aktywności enzymu konwertującego angiotensynę (ACE).
Hibiskus
Badania naukowe potwierdzają, że w leczeniu lekkiego oraz umiarkowanego nadciśnienia tętniczego pomaga także ekstrakt z hibiskusa. Związkiem o działaniu hipotensyjnym są tutaj 3-sambubiozyd cyjanidyny oraz 3-sambubiozyd delfinidyny. Związki te – podobnie jak substancje czynne w czosnku – hamują aktywność konwertazy angiotensyny. Jednocześnie wyciąg z hibiskusa wykazuje działanie przeciwbakteryjne, hipolipidemiczne, immunomodulujące i hepatoprotekcyjne.
Głóg
O układ krążenia pomaga zadbać również głóg. Jego kwiaty wspierają prawidłową pracę mięśnia sercowego, a także delikatnie obniżają ciśnienie tętnicze. Dzięki zawartym w nim polifenolom głóg działa tonizująco na układ nerwowy i ułatwia zasypianie. Z kwiatów głogu można przyrządzić zarówno napar, jak i nalewkę do picia.
Właściwości hipolipidemiczne i hipocholesterolemiczne powodują, że głóg przyczynia się do redukcji fosfolipidów i triglicerydów. Co za tym idzie, skutecznie przeciwdziała rozwojowi miażdżycy, która może być skutkiem utrzymującego się nadciśnienia tętniczego.
Skuteczność ekstraktu z zielonej herbaty w leczeniu nadciśnienia
W łagodzeniu objawów nadciśnienia tętniczego pomocny okazuje się też ekstrakt z zielonej herbaty. Zawiera ona wiele związków o działaniu prozdrowotnym, ale najsilniejszą biologiczną aktywność wykazuje galusan epigalokatechiny (EGCG). Stanowi on około 30% suchej masy liści zielonej herbaty.
EGCG to związek o silnym działaniu antyoksydacyjnym, a to właśnie reaktywne formy tlenu stanowią jeden z czynników ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego. Mechanizm działania w tym przypadku polega najprawdopodobniej na hamowaniu działania angiotensyny II. Co o skuteczności zielonej herbaty mówią badania naukowe?
Stała konsumpcja zielonej herbaty w ilości między 120 a 599 ml codziennie przez co najmniej rok zmniejsza występowanie nadciśnienia tętniczego o 46% względem osób, które piją mniej niż 120 ml naparu dziennie. Jednocześnie spożywanie więcej niż 600 ml naparu redukuje ryzyko hipertensji o 65%.
Należy również pamiętać o ogólnych wytycznych dotyczących walki z nadciśnieniem. Organizacje żywieniowe szczególnie polecają wdrożenie założeń diety DASH. Stosując zioła na obniżenie ciśnienia, pamiętaj o przestrzeganiu wytycznych producenta. Więcej nie zawsze w tym przypadku będzie znaczyło lepiej.
Bibliografia:
- Mancia G, Kreutz R, Brunström M, et al. 2023 ESH Guidelines for the management of arterial hypertension The Task Force for the management of arterial hypertension of the European Society of Hypertension: Endorsed by the International Society of Hypertension (ISH) and the European Renal Association (ERA) [published correction appears in J Hypertens. 2024 Jan 1;42(1):194]. J Hypertens. 2023;41(12):1874-2071;
- Surma S. i in.; Czosnek a nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia. Przegląd literatury i badań klinicznych; Folia Cardiologica 2021; tom 16, nr 5, strony 303–310;
- Znajdek-Awiżeń P. i in.; Właściwości lecznicze ketmii szczawiowej – Hibiscus sabdariffa L.; Postępy Fitoterapii 3/2011;
- Stępień M. i in.; Ekstrakt z zielonej herbaty w leczeniu nadciśnienia tętniczego; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 3, 184–191;
- Król D.; Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.))– cenną rośliną leczniczą; Postępy Fitoterapii 2/2011;
- Nadciśnienie Tętnicze. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej [dostęp: 14.05.2024 r.].