Koper włoski – właściwości i zastosowanie

Koper włoski – właściwości i zastosowanie

Koper włoski jest to roślina, którą najczęściej kojarzymy z dietą noworodka. Napary z kopru włoskiego od wieków  pomagają niwelować kolki  w dzieciństwie. Jednak nie tylko! Jest to bardzo uniwersalna roślina, która jest łatwo dostępna i bardzo smaczna. Idealnie sprawdzi się na jesiennie wieczory jak i latem w postaci chłodnej lemoniady. Można w ciekawy sposób korzeń kopru włoskiego łączyć z mięsem jako dodatek sałatkowy w nowoczesnej wersji. Jest to warzywo bardzo popularne w wielu kuchniach świata. Opcji jest pełno ogranicza nas tylko wyobraźnia!


Krótka historia i wartości odżywcze

Koper włoski należy do rodziny selerowatych. Swoje korzenie ma w Południowej Europie, pochodzi aż ze starożytnej Grecji i Rzymu. W dawnych czasach wierzono, że chroni on przed złymi duchami i działa wzmacniająco na organizm. To bardzo ciekawe gdyż właściwości prozdrowotne kopru są dość szerokie. Koper włoski inaczej nazywany jest fenkułem i jest dość łatwy w uprawie. Z powodzeniem można uprawiać go na terenie naszego kraju. Cała roślina osiąga nawet do 2 metrów wysokości, liście zielone pierzaste, dość delikatne. Kwiaty są drobne żółte, zebrane w baldachy. Owocem jest rozłupnia. Bardzo ważna u fenkułu jest dolna część rośliny czyli korzeń, duży w postaci cebuli w kolorze żółto-zielono-białym. Zarówno owoce, nasiona, liście jak i korzeń kopru włoskiego są  jadalne, wykorzystywane w gastronomii oraz mają dużo wartości odżywczych używanych w ziołolecznictwie.

Koper włoski jest bogaty w witaminę: C, A, B1, B2, B3, potas, fosfor, żelazo, wapń, sód magnez. A także we flawonoidy i  sterole oraz olejki np. fenchon, aneton. Koper można stosować niezależnie od wieku. Dodatkowo nie udowodniono znaczących efektów ubocznych jego przedawkowania. Oczywiście zdarzają się uczulenia na niego, jednak są to sytuacje sporadyczne. Bulwa  fenkułu w 100 g ma tylko 31 kcal.


Właściwości kopru włoskiego

  •          Koper włoski zmniejsza napięcie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym. Dlatego wykorzystywnay jest do zwalczania kolek pokarmowych czy innych problemów trawiennych. Mowa tutaj o wzdęciach, zatwardzeniach czy niestrawności
  •          Zwiększa odporność całego organizmu. Ze względu na spore pokłady witaminy C. Umie walczyć z bakteriami, grzybami i wirusami. Działa przeciwgorączkowo i napotnie
  •          Koper włoski ma właściwości antyoksydacyjne, czyli spowalnia proces starzenia się skóry. Dlatego wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym. Wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę
  •          Działa rozrzedzająco na wydzielinę zbierającą się w oskrzelach i płucach. Pobudza układ oddechowy do odruchu wykrztuśnego i pozwala na oczyszczenie naszego organizmu z wydzieliny. Znane są również inhalacje z olejku z kopru włoskiego, bardzo skuteczne!
  •          Fenkuł stosuje się również w leczeniu depresji czy chorób psychicznych. Zmniejsza on stany lękowe, poprawia stan mózgu (np. w chorobie Alzheimera).
  •          Ma on również duże znaczenia dla kobiet. Poprawia on libido, zmniejsza dolegliwości porodowe, menopauzalne i około menstruacyjne. Fenukuł polepsza proces laktacji. Od pokoleń wykorzystywnay jest u kobiet, które mają problem z brakiem pokarmu po porodzie.
  •          Zmniejsza on objawy alergii związane z opuchlizną
  •          Usuwa toksyny z organizmu ponieważ działa moczopędnie oraz niweluje stres
  •          Obniża ciśnienie  krwi
  •          Koper włoski poprawia również stan wzroku. Zmniejsza ryzyko wystąpienia jaskry. Dlatego warto suplementować go zwłaszcza przez osoby starsze
  •          Można wykorzystać go w leczeniu przy zatruciu się grzybami



Zastosowanie kopru włoskiego

Produkty lecznicze z kopru włoskiego to przeważnie herbatki. Są łatwo dostępne i dość tanie. Popularne są również olejki z kopru włoskiego, stosowane do nacierania lub inhalacji. Oczywiście obecnie na rynku koper włoski jest nawet zamknięty w kapsułce to bardzo łatwa w codziennym użytku forma, którą warto wykorzystać.

Koper włoski swoim smakiem wybija się pośród warzyw. Posiada lekko słodkawy, pikantny anyżowy smak. Krojone bulwy jak i liście są dodatkiem do wielu dań. Pasuje on idealnie do cielęciny, jagnięciny czy drobiu. Sprawdzi się w formie surowej jak i po obróbce termicznej jednak pamiętajmy o tym że duszenie lub grillowanie w dużym stopniu zabija jego charakterystyczny smak. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie baldachów kopru włoskiego w kiszeniu ogórków czy pomidorów. Nadaje to niezwykły posmak ukiszonym ogórkom.

Nie można pominąć zastosowania kopru włoskiego w kosmetyce. Znajduje się on w składzie wielu kremów, balsamów, toników czy maseczek. Poprawia on kondycję skóry trądzikowej, tłustej. Do tego koper włoski wygładza zmarszczki, zmniejsza wydzielanie sebum. Dodatkowo pozytywnie wpływa również na włosy, zwiększa ich puszystość oraz blask.

Z racji tego, ze koper włoski jest rośliną łatwą w uprawie warto zastosować go również w przydomowym ogródku. Piękne baldachowate kwiaty wznoszące się na rabatach będą idealnym uzupełnieniem naszych kompozycji.



Produkty z kopru włoskiego

Na stronie mojazielarnia.pl jest szeroki wybór produktów z kopru włoskiego. Przykładem jest produkt firmy Kawon, proponuje on owoce kopru włoskiego, w czystej formie do zaparzania. Będzie on pomocny w problemach trawiennych, układu oddechowego i problemach związanych z cyklem menstruacyjnym.

Firma Natura Wit wyprodukowała zioło tabletki w skład, których wchodzą mielone owoce kopru włoskiego. Taka forma suplementacji jest bardzo wygodna i polecana zwłaszcza dla osób, aktywnych lub tych, które nie przepadają za herbatkami i naparami. Sprawdz Natura Wita Koper Włoski!

Popularna firma Herbapol stworzyła specjalne serie np. przeznaczone dla kobiet karmiących piersią czy na trawienie. Jest to kompleksowo dobrany zestaw ziół w skład, których między innymi wchodzi ziele kopru włoskiego. Herbatki zamknięte są w saszetkach do zalewania. Można do nich dodawać miód czy cytrynę aby urozmaicić smak. Zobacz Koper Włoski Fix. 30sasz.X2g. Kawon

Na stronie mojazielarnia.pl można również znaleźć wiele ciekawych mieszanek Ojca Klimuszko, który stworzył mieszanki zmniejszające problem wzdęć, hemoroidów czy laktacji. Jednym ze składników jest właśnie koper włoski, który jest kluczowy!



Literatura

  •          Rośliny lecznicze stosowane u dzieci W. Olechnowicz-Stępień, E. Lamer-Zarowska, 1986
  •          Oficjlana strona Internetowa –www.muratordom.pl
  •          Koper włoski – chrakterystyka, wstępowanie i zastosowanie, A. Lewandowski, Wiadomości Zielarskie, nr: 6, tom: 39, 1997
  •          Koper włoski i ogrodowy, R. Dobromilska, nr: 7, 2003
  •          Koper włoski – fenkuł, R. Dobromilska, Hasło Ogrodnicze, nr: 7, tom:64, 1997
  •          Koper włoski czyli fenkuł, E. Sikora, Działkowiec, nr: 9, 2008