Zioła łagodzące objawy menopauzy‎

Zioła łagodzące objawy menopauzy‎

Niestety życie jest tak skonstruowane, że upływu czasu nie da się zatrzymać.  Organizm każdego z  nas z czasem się starzeje. U kobiet proces przekwitania przeważnie nie jest łagodny. Stan menopauzy daje w kość niejednej silnej i niezależnej kobiecie. Wiedzę na temat ziół od pokoleń wykorzystuje się między innymi do walki z różnymi kobiecymi dolegliwościami. Istnieje wiele ziół, które mają małe skutki uboczne ale dają dobre efekty
w łagodzeniu objawów menopauzy.

Menopauzę definiuje się jako trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Organizm kobiety powoli przechodzi ze stanu płodnego w stan bezpłodny. Dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, taki objaw jest zupełnie normalny. Średni wiek pojawienia się menopauzy to około 51 lat, jednak dolegliwości z nią związane dotykają wcześniej.

Po czym poznać menopauzę?

Objawów menopauzy jest kilka i mogą pojawiać się falami. Pierwszym kluczowym sygnałem jest skracanie się cyklu miesiączkowego, między miesiączkami pojawiają się krwawienia. Bywa, że miesiączka może pojawiać się raz na dwa/trzy miesiące i jest albo wyjątkowo skąpa lub bardzo obfita. W organizmie zaczyna brakować progesteronu a estrogen jest na właściwym poziomie wtedy możemy odczuwać:

  •    Zawroty głowy, migreny
  •    Uczucie gorąca, kołatania serca
  •    Zwiększone ciśnienie krwi
  •    Obrzęk piersi, nóg, łydek
  •    Bóle pleców
  •    Zaburzenia snu, osłabienie, senność

Bardzo często objawy menopauzy mylone są również z nerwicą a nawet depresją. Przez zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie niestety cierpi również psychika. Napady, lęku, płaczliwość, zmienność nastroju, napady astmy.

U niektórych kobiet objawy przekwitania dotyczą również pogorszenia się stanu włosów, skóry i paznokci. Zwalnia metabolizm a przy małym ruchu niestety dochodzi przybieranie na wadze.

Aby potwierdzić że menopauza dotyczy właśnie Ciebie najlepiej zrobić badania krwi
i skonsultować je z lekarzem. Warto szybko działać w tej kwestii aby maksymalnie powiększyć komfort swojego życia. Pamiętaj, że bagatelizowanie np. przybieranie na wadze może doprowadzić np. do cukrzycy czy miażdżycy.


Ile trwa menopauza?

Jest sprawa bardzo indywidualna jednak pierwsze objawy klimakterium pojawiają się około
5 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Cały stan może trwać nawet do 10 lat. Trzeba to uznać za normalny stan, jednak warto w tym okresie być pod stałą kontrolą swojego lekarza prowadzącego.


Różnica pomiędzy menopauzą a klimakterium

Bardzo często pojęcie menopauza zastępuje się określeniem klimakterium. Nie jest do końca poprawne. Gdyż menopauza jest swojego rodzaju ostatnim etapem klimakterium. Czas zmian jakie zachodzą w organizmie czyli okres przekwitania to właśnie klimakterium.


Zioła pomocne przy menopauzie

Oprócz farmakologicznych środków, właściwego odżywiania i ruchu na ratunek przy menopauzie przychodzą nam zioła. Poniżej kilka przykładowych gatunków, które na pewno polepszą nam komfort życia.


Koniczyna czerwona
jest rośliną bardzo powszechną i często wykorzystywaną
w ziołolecznictwie. Dzięki zawartości izoflawonów roślina ma działanie fitoestrogenne czyli można ją wykorzystać w leczeniu menopauzy. Koniczyna czerwona łagodzi uderzenia gorąca, nocne poty. Wspomaga prace układu krwionośnego, uelastycznia żyły i tętnice. Poprawia nastrój, a także zapobiega spadkom libido, które podczas klimakterium są niezwykle uciążliwe. Jej spożywanie nie powoduje, żadnych skutków ubocznych.


Korzeń maca
to nic innego jak żeń-szeń peruwiański.Roślina jest bardzo popularna
w Australii gdzie wykorzystuje się ją do łagodzenia objawów menopauzy. Za to cudowne działanie odpowiada β-sitosterol, dzięki niemu zmniejszamy osteoporozę, suchość pochwy czy uczucie gorąca. Ponad to korzeń maca wspomaga uregulowanie hormonów w organizmie

 

Dziurawiec zwyczajny jest bardzo powszechny w naszym kraju. Najczęściej kojarzony jest w leczeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Jednak oprócz tego poprawia nastój, wycisza zwłaszcza jeśli oprócz menopauzy cierpimy na depresję czy nerwice, spożywanie dziurawca może znacząco nam pomóc. Pamiętajmy o tym, że dziurawiec jest rośliną fototoksyczną i jeśli przebywamy dużo na słońcu musimy zachować ostrożność.


Szałwia lekarska
to taka roślina, którą koniecznie musisz mieć w swojej domowej apteczce. Jest to roślina, która na pewno polepszy samopoczucie podczas menopauzy. Ponad 80 % kobiet  w tym okresie zmaga się z uderzeniami gorąca, które bardzo utrudniają życie. Według badań suplementacja szałwią znacząco obniża ilość uderzeń gorąca, zmniejsza potliwość ciała, wycisza, łagodzi zmęczenia, poprawia koncentrację i polepsza komfort snu.


Liście melisy
podobnie jak dziurawiec wyciszają i rozluźniają. Hamują rozwój grzybów
i bakterii również tych zawartych w pochwie. W okresie menopauzy nasz układ rozrodczy jest narażony na zwiększone infekcje, dlatego warto zadbać również o tą sferę ciała. Melisa lekarska będzie pomocna jeśli zmaga się z problemami związanymi ze snem. Melisa bardzo dobrze współgra z zielem szałwii, dzięki takiej mieszance możemy pozbyć się uderzeń gorąca.


Nasiona wiesiołka
mimo tego, że swoje korzenie ma w Ameryce to również w Europie jest dość popularne. Jest to jedno z niewielu ziół, które nie dość że łagodzą bóle menstruacyjne, które bywają bardzo dokuczliwe to jeszcze dzięki niemu zmniejsza się obrzęk piersi czy innych części ciała. Dzieje się tak ponieważ wiesiołek pozytywnie oddziałuje na ciśnienie krwi, naczynia krwionośne a także serce.


Ziołowe preparaty na menopauzę

Istnieje kilka bardzo ciekawych ziołowych mieszanek, którymi można się wspomagać podczas tego ciężkiego okresu jakim jest menopauza.

Na stronie mojazielarnia.pl można znaleźć zestaw ziół ojca Sroki, które mają sugestywną nazwę 'okres przekwitania'.  Znajdziemy tam: ziele serdecznika, kwiat bławatka, liście mięty, melisy, korzeń mniszka, lukrecji, liście pokrzywy, szyszki chmielu i ziele przywrotnika. Ten bogaty zestaw ziół daje nam poczucie wyciszenia, zmniejsza napięcie mięśniowe, pobudza wydzielanie estrogenu, rozluźnia mięśnie a także ma działanie moczopędne i bakteriobójcze. Kuracja takim zestawem nie powinna przekraczać dwóch miesięcy

Jednym z silnych objawów menopauzy są bóle stawów. Przeobraża się to bardzo często
w tzw. gościec klimakteryjny czyli przewlekłe zapalenie w miejscach tkanki łącznej. Ojciec Klimuszko stworzył specjalną mieszankę, która wspomaga w leczeniu gośćca klimakteryjnego. W skład mieszanki wchodzą: liście brzozy, pokrzywy, ziele dziurawca, połonicznika, rdest, szanty, kwiat brzozy, wiązówki, kora łopianu, kozłka, wierzby, kruszyny. Starannie dobrana mieszanka działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, rozkurcza mięśnie,
w wzmacnia naczynia krwionośne a także usuwa szkodliwe toksyny z organizmu.

Na stronie mojazielarnia.pl znajdują się wiele pojedynczych ziół, które zostały powyżej wymienione przykładem jest koniczyna czerwona w postaci kapsułek z firmy Herbapol. Taka suplementacja jest bardzo wygodną alternatywą dla ziołowych naparów. Daje podobne efekty, między innymi uelastycznia naczynia krwionośne, niweluje uderzenia gorąca, pozytywnie wpływa na stawy

Innym ciekawym produktem są kapsułki Klimaktil Menopauza firmy Pharmo. Mieszanka zawiera między innymi: koniczynę czerwoną, chmiel, pieprz, korzeń macy, witaminę D, kwas foliowy. Oprócz tego że preparat zmniejsza uderzenia gorąca to jeszcze obniża niepokój
i pomaga zachować aktywność seksualną. Kwas foliowy likwiduje uczucie zmęczenia. Jest to swojego rodzaju bomba lecznicza dla kobiet w okresie menopauzalnym. 

Zadbanie o właściwe samopoczucie w okresie menopauzy jest niezwykle istotne. Pamiętajmy o tym, że zioła mogą być albo dobrym dodatkiem w hormonalnej terapii zastępczej a także mogą ją zastąpić jeśli w danym przypadku taka terapia nie jest możliwa.

 

 

Literatura

  1.                   Magia polskich ziół, A. Michałek, 2020
  2.                   Łagodnie przez menopauzę, B. Romanowska, Mój Piękny Ogród, nr: 9.2010
  3.                   Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie cz. I, Giszczyńska, Ławicki, Opala, Ceon, 2012
  4.                   O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie, A. Protas-Augustyn, T. Oleszczuk, 2023
  5.                   Hormony pod kontrolą dzięki sprawdzonym metodom naturlanym, H. G. Heepen, 2015