Jak regulować poziom cukru we krwi?

Jak regulować poziom cukru we krwi?

Zaburzenia wytwarzania insuliny mogą prowadzić do stanów przedcukrzycowych bądź cukrzycy. Jako że jest to choroba metaboliczna, przy leczeniu farmakologicznym można wspomagać się także tzw. fitoterapią. Co warto wiedzieć o tym dziale medycyny? Jak regulować poziom cukru we krwi za pomocą ziół?

Cukrzyca, a ziołolecznictwo – czy to możliwe?

Po spożyciu posiłku w naszym organizmie dochodzi do wzrostu poziomu glukozy. Odpowiednio funkcjonująca trzustka odbiera ten sygnał, a następnie wydziela insulinę (hormon peptydowy). Wskutek tej reakcji biologicznej dochodzi do przekształcenia glukozy w glikogen, który jest transportowany i magazynowany w wątrobie oraz w mięśniach.

Jeśli trzustka nie pracuje w sposób prawidłowy, konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego oraz starannie skomponowanego planu żywieniowego. Istotne znaczenie w tym obszarze ma także poziom aktywności fizycznej.

Jednym ze sposobów na regulację poziomu cukru we krwii jest ziołolecznictwo, czyli tzw. fitoterapia. Niektóre rośliny posiadają substancje, które pozytywnie wpływają na procesy związane np. z syntezą sorbitolu. Połączenie medycyny konwencjonalnej z ziołolecznictwem jest więc jak najbardziej możliwe.

Jak regulować poziom cukru we krwi? Fitoterapia

Wieloletnie badania udowodniły, że niektóre z ziół posiadają właściwości normujące poziom glukozy we krwi. Ich regularne stosowanie nazywane jest fitoterapią lub ziołolecznictwem.

Fitoterapia to jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej, który wykorzystuje drogocenne substancje aktywne pochodzenia roślinnego. ZIołolecznictwo może być z powodzeniem stosowane jako terapia wspomagająca leczenie konwencjonalne, czyli takie, w którym stosuje się substancje chemiczne.

Warto jednak pamiętać, że absolutną podstawą w walce z cukrzycą jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Nie należy wprowadzać fitoterapii bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zapytać o tę kwestię podczas wizyty. Wielu diabetologów zaleca spożywanie naparów ziołowych podczas stosowania terapii diabetologicznej.

Jak działają zioła na cukrzycę?

Napary roślinne w terapii diabetologicznej mogą być z powodzeniem przyjmowane zarówno przez pacjentów chorujących na cukrzycę typu A, jak i typu B. Dowiadując się o właściwościach poszczególnych ziół, wiele osób zastanawia się, czy to schorzenie można wyleczyć tylko poprzez stosowanie fitoterapii. Warto więc mieć świadomość, że nawet najskuteczniejsze zioła nie wyeliminują tej choroby.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i wymaga stosowania leków natury konwencjonalnej. Niektóre z ziół mogą być jednak stosowane wraz z farmakologią chemiczną, ponieważ wykazują działanie wspomagające. Ich najważniejsze właściwości obejmują obniżanie poziomu cukru we krwi, regenerację trzustki i wspieranie metabolizmu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stres ma negatywny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Kortyzol to hormon, który wydzielany jest przez organizm w sytuacjach stresowych. Wtedy wówczas dochodzi do zwiększenia poziomu glukozy. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji mogą okazać się zioła, które mają właściwości uspokajające.

Jak regulować poziom cukru we krwi? Skuteczne zioła na cukrzycę

Regulacja poziomu cukru we krwi zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, typu cukrzycy, predyspozycji czy innych uwarunkowań natury biologicznej. Stosowanie odpowiedniej suplementacji, uprawianie aktywności fizycznej, unikanie produktów z wysokim indeksem glikemicznym, picie dużej ilości wody, dbanie o zmniejszenie poziomu stresu oraz stosowanie magnezu to najczęściej zalecane sposoby wspomagające leczenie farmakologiczne. Należy jednak dodać do nich także ziołolecznictwo, które jest polecane przez dużą część diabetyków.

Przykładami ziół, które regulują poziom cukru we krwi są: morwa biała, mniszek lekarski, kozieradka, pokrzywa, liście poziomki, jałowiec pospolity, czarny bezowocnia fasoli czy ziele rutwicy lekarskiej. Niektóre z roślin mają także właściwości regulujące trzustkę, np. gurmar.


Co reguluje poziom glukozy we krwi? Właściwości poszczególnych ziół

Jednym z najpopularniejszych ziół, stosowanych w terapiach diabetologicznych, jest morwa biała. Wyciąg zawiera flawonoidy, alkaloidy czy kwercetynę. Substancje te odpowiadają za ochronę komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz regulację procesów związanych z syntezą sorbitolu z nadmiaru glukozy. Owocnia fasoli to z kolei roślina, która odpowiada nie tylko za regulację poziomu glukozy, ale i normowanie skoków insuliny.

Często stosowanym ziołem jest również kozieradka. Zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Do najczęściej stosowanych roślin można zaliczyć także jałowca pospolitego. Ten gatunek ma właściwości regulujące zarówno poziom cukru, jak i cholesterolu w naszej krwi

Co reguluje poziom cukru we krwi? Konsultacja z lekarzem specjalistą

Niezależnie od tego, jak szeroką wiedzę mamy na temat ziół i ich właściwości, nigdy nie należy podejmować samodzielnych decyzji o rozpoczęciu fitoterapii. Każde działanie mające na celu regulację poziomu cukru we krwi powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym.

Diabetycy korzystają z wielu sprawdzonych metod natury konwencjonalnej. Nie wszystkie z nich będą korelowały z ziołolecznictwem. Nie ulega jednak wątpliwości, że zioła mają wiele właściwości zdrowotnych, a ich stosowanie może nieść masę pozytywnych korzyści dla zdrowia.

Decydując się na zakup ziół, warto wybierać sprawdzone sklepy, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów. Wśród nich dostęp do tego typu produktów oferujemy my w ramach strony MojaZielarnia.pl. Odpowiednie certyfikaty, dobry stosunek ceny do jakości, różnorodność asortymentu i w pełni naturalny skład to aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów ziół u nas.