Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy obserwuje się podwyższony poziom tego związku, czego w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć.

Wprowadzając odpowiednią dietę, można bardzo dużo zdziałać samemu, bez stosowania specjalnych leków. Na stężenie cholesterolu we krwi ma wpływ nie tylko jedzenie, ale także styl życia czy czynniki genetyczne. Bardzo ważna jest jego kontrola w organizmie, ponieważ długotrwale utrzymujące się zbyt wysokie stężenie tego związku może prowadzić do niebezpiecznych skutków. Jak naturalnie obniżyć cholesterol, bez przymusowego sięgania po leki?

Jak obniżyć cholesterol w naturalny sposób?

Warto rozpocząć od tego, czym właściwie jest cholesterol. To jeden ze związków chemicznych, które należą do steroli. Tak jak zostało wyżej wspomniane, stanowi on niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie może go w nim zabraknąć. Ma bardzo szczególne znaczenie podczas trawienia tłuszczów, ich wchłaniania, a także bierze udział w syntezie kwasów żółciowych oraz witaminy D3. Na tym jednak nie kończy się rola bohatera naszego artykułu.

Cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę w pracy mózgu, ponieważ jest cennym składnikiem komórek nerwowych. Dodatkowo bierze udział w syntezie hormonów (w tym płciowych), a ponadto stanowi również składnik błon komórkowych. Pełni sporo funkcji, dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać go na odpowiednim poziomie.

Poziom cholesterolu jest opisywany badaniem, które zwie się lipidogramem. Taka anliza obejmuje oznaczenie LDL, HDL, cholesterolu całkowitego, a także poziomu triglicerydów.

Istnieje wiele sposobów na to, jak obniżyć cholesterol w naturalny sposób. Jednakże kluczowa jest również wiedza dotycząca tego, kiedy właściwie powinno się zainteresować jego stężeniem.

Kiedy cholesterol zagraża zdrowiu?

To, że obecność tego związku chemicznego w organizmie człowieka jest bardzo ważna, aby mógł prawidłowo funkcjonować, już wszyscy wiemy. Problem powstaje wtedy, kiedy u kogoś poziom cholesterolu zaczyna się podwyższać, a następnie przekraczać określone normy.

 

Hipercholesterolemia jest problemem, który dosięga bardzo dużą część społeczeństwa. Jednakże większość z tej części nie ma świadomości dotyczącej swojego stanu, przez co nie poddaje się żadnemu leczeniu, a także nie zmienia żadnych nawyków żywieniowych czy w obszarze aktywności. Warto regularnie kontrolować poziom lipidogramu, aby w pewnym momencie leki nie stały się jedynym sposobem na to, jak obniżyć cholesterol.

Jakie mogą być skutki nieleczenia hipercholesterolemii?

Jak wielu innych nieprawidłowości w organizmie, tak i podwyższonego cholesterolu nie powinno się w żadnym wypadku lekceważyć, ponieważ może się to znacząco odbić na wynikach badań. Hipercholesterolemia jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet i życia człowieka. Podwyższony poziom tego związku zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby serca i może znacznie przyczynić się do wystąpienia poważnych schorzeń w obrębie układu krążenia.

 

Jeśli w porę nie zostaną wprowadzone zmiany w sposobie żywienia czy te obejmujące aktywność, może to doprowadzić do wielu chorób, takich jak miażdżyca, udar niedokrwienny mózgu, a także zawał serca. Bardzo ważne jest posiadanie wiedzy w zakresie tego, czym naturalnie obniżyć cholesterol. Pozwoli to uniknąć wielu możliwych nieprzyjemnych skutków, między innymi uszkodzenia śródbłonka naczyniowego, a także rozrostu komórek mięśniowych.

Co naturalnie obniża cholesterol?

Osobom z podwyższonym cholesterolem zaleca się szczególnie modyfikację diety, a także codziennych nawyków. Warto pamiętać, że każda, nawet najmniejsza zmiana, to krok naprzód, który może bardzo pozytywnie wpłynąć na stężenie tego związku. Na to, jak najlepiej obniżyć poziom cholesterolu bez stosowania leków, istnieje kilka sposobów:

-       redukcja nadmiernej masy ciała;

-       modyfikacja diety;

-       rezygnacja z palenia papierosów;

-       dbałość o regularną aktywność fizyczną;

-       ograniczenie lub najlepiej całkowite wyeliminowanie spożywania alkoholu.

 

Należy wspomnieć również o tym, że są pewne produkty spożywcze, które bardzo negatywnie wpływają na profil lipidowy. Może być to niemiła niespodzianka dla wielu osób, ale głównie wśród nich wymienia się tłuszcze zwierzęce, nasycone w kwasy tłuszczowe, a także nawet i tłuszcze roślinne, między innymi olej kokosowy czy palmowy. Drugi z wymienionych stanowi popularny składnik sporej części dostępnych na półkach sklepowych produktów.. Do jedzenia, jakie jeszcze powinno zostać wykluczone z diety, należą między innymi:

-       tłuste mięso i wędliny;

-       cukier;

-       słodycze;

-       pełnotłusty nabiał;

-       masło.

 

Natomiast istnieją również produkty, o których warto wspomnieć, ponieważ wpływają bardzo pozytywnie na skuteczność walki z podwyższonym cholesterolem. Są to między innymi:

-       warzywa, na przykład marchew czy dynia;

-       orzechy;

-       chude mięso;

-       płatki owsiane;

-       owoce, takie jak agrest lub jabłka;

-       ryby.

 

Należy szczególnie unikać potraw smażonych na oleju, a zamiast tego przygotowywać dania poprzez duszenie, pieczenie w piekarniku bez tłuszczu lub gotowanie.

Czym naturalnie obniżyć cholesterol?

Poza zmianą swojej diety i włączeniem w nią pewnych elementów, które zostały w skrócie wymienione wyżej, warto również zainwestować w różnego rodzaju zioła.

Podczas poszukiwania odpowiednich ziół natrafić można na naszą firmę MojaZielarnia. W branży działamy od wielu lat i tyle samo pomagamy ludziom w ich problemach zdrowotnych. W swojej ofercie posiadamy bardzo wiele zróżnicowanych ziół, które wesprą organizm podczas procesu obniżania podwyższonego poziomu cholesterolu.

Wśród oferowanych przez nas roślin są na przykład jagody goji, liść karczochanasiona kozieradki lub wiesiołka. Co istotne, można wybrać dowolną formę przyjmowania danych ziół, ponieważ do wyboru w naszym sklepie są kapsułki, syropy, a także wcześniej wspomniane mielone nasiona.