Truizmem jest twierdzenie, że żyjemy w zanieczyszczonym środowisku. Ciągła ekspozycja na związki o szkodliwym dla organizmu działaniu powoduje, że ciało nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi toksynami, jakie do niego trafiają. Właśnie dlatego warto od czasu do czasu wdrożyć naturalne metody detoksykacji. Kiedy zdecydować się na detoks organizmu i które zioła okazują się w tym pomocne?
Dlaczego detoksykacja organizmu jest potrzebna?
Dzisiaj zanieczyszczenie powietrza jest daleko większe niż jeszcze pół wieku temu. Niestety z wieloma toksynami spotykamy się wszyscy. Pyły i kancerogeny zawieszone w powietrzu, dym tytoniowy, spaliny, a nawet silnie przetworzona żywność powodują, że do organizmu człowieka trafia znacznie więcej szkodliwych związków, niż może być usunięte w sposób fizjologiczny, poprzez naturalne mechanizmy obrony.
Stosowanie kuracji oczyszczających stało się na przestrzeni ubiegłych kilkunastu lat szczególnie modne. W internecie łatwo można znaleźć informacje o kolejnych sposobach na detoksykację organizmu, jak chociażby diety skrajnie niskokaloryczne lub eliminacyjne. Inne podejście polega na stosowaniu suplementów diety o działaniu wspierającym funkcje wydalnicze organizmu. Obie strategie na dłuższą metę często okazują się mało skuteczne, ale także szkodliwe dla organizmu ze względu na ryzyko wyjałowienia go z substancji odżywczych. Za kompleksową (i jednocześnie zdrową) detoksykację uważa się następujące filary:
- uzupełnienie diety o produkty bogate w błonnik oraz witaminy i minerały,
- spożywanie od 1,5 do 2,5 litra wody dziennie,
- regularne stosowanie surowców zielarskich wspierających naturalne mechanizmy oczyszczające organizmu.
Warto jednocześnie – przynajmniej na czas detoksykacji – zmniejszyć ilość spożywanej żywności przetworzonej.
Kiedy warto zdecydować się na detoksykację organizmu?
Objawy zatrucia organizmu szkodliwymi związkami trudno zidentyfikować, ponieważ zwykle są mało specyficzne. W literaturze wskazuje się, że typowymi symptomami, które uzasadniają kurację detoksykacyjną, są:
- utrzymujące się uczucie zmęczenia,
- trudności z koncentracją,
- spadek odporności organizmu i zwiększona zapadalność na choroby,
- nawracające bóle głowy,
- problemy dermatologiczne.
U różnych osób objawy te występują z różnym nasileniem. Nie zawsze też muszą pojawić się wszystkie jednocześnie.
Naturalne surowce zielarskie wspierające detoks organizmu
Surowce zielarskie stosowane są w medycynie od tysięcy lat. Wiele z nich posiada już obecnie dobrze udokumentowany skład i doskonale znane działanie. Po które zioła warto sięgnąć w celu oczyszczenia organizmu?
Zioła na wsparcie układu moczowego
Usuwanie toksyn wraz z moczem to jedna z podstawowych broni, jaką dysponuje nasz organizm. Właśnie dlatego warto sięgnąć po zioła wspierające prawidłowe działanie układu wydalniczego.
Pokrzywa zwyczajna wykazuje działanie przeciwzapalne, ułatwia usuwanie produktów przemiany materii z organizmu. Jej właściwości przypisuje się obecności kwasów organicznych (m.in. bursztynowemu i chinowemu) oraz kwasów fenolowych (m.in. kawowemu i chlorogenowemu). Ziele pokrzywy zawiera wysokie stężenie flawonoidów, chlorofilu i karotenoidów.
Skrzyp polny wykazuje przede wszystkim działanie moczopędne, przyspieszając usuwanie toksyn z organizmu. Zawiera fitosterole (kampesterol), kwasy organiczne (ekwizetolowy i cytrynowy) oraz kwasy fenolowe.
Z kolei perz właściwy dzięki zawartości mannitolu i kwasu glikolowego usprawnia filtrację nerek oraz usuwanie metabolitów.
Zioła na wsparcie wątroby
Jak powszechnie wiadomo, organem odpowiedzialnym za przetwarzanie toksyn i usuwanie ich z organizmu, jest wątroba. To ona przyjmuje na siebie ciężar m.in. metabolizowania leków i alkoholu. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na to, aby ją wesprzeć.
Ostropest plamisty dzięki wysokiej zawartości sylimaryny działa hepatoprotekcyjnie, ponieważ zapobiega wnikaniu toksyn do wnętrza komórek wątroby. Wspiera również wydzielanie żółci.
Działanie ochronne wykazuje także zawarta w karczochu zwyczajnym cynaryna. Karczoch jest też bogatym źródłem seskwiterpenów, flawonoidów i kwasów fenolowych. Innym wartościowym surowcem jest mniszek lekarski, roślina o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym.Dowiedz się więcej na temat tego Jakie zioła wspomagają oczyszczanie i regenerację wątroby - Kliknij w link i przeczytaj
Wsparcie organizmu „od kuchni”, czyli imbir i kurkuma
Po naturalne surowce na detoks nie trzeba sięgać daleko. W większości kuchni znajdzie się bowiem kłącze imbiru i kłącze kurkumy. Imbir jest bogaty przede wszystkim w olejek eteryczny, który silnie stymuluje działanie wątroby oraz nasila produkcję żółci. Zawiera on m.in. zingiberen, gingerol, cytral i kamfen.
Z kolei kurkuma wspiera regulację wątroby. Badania naukowe potwierdzają, że jej przyjmowanie wpływa na obniżenie poziomu enzymów AST i ALT. Działa wspomagająco w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Zawarte w niej związki wykazują silne działanie antyoksydacyjne.
Aby detoks organizmu był przeprowadzony skutecznie, wskazane wyżej surowce zielarskie należy spożywać zgodnie z zaleceniami producenta przynajmniej przez tydzień lub dwa. Warto jednak pamiętać, że nie dla każdego takie kuracje będą wskazane. W szczególności kobiety w okresie ciąży i laktacji powinny skonsultować detoksykację organizmu z lekarzem. W zbyt wysokim stężeniu bowiem niektóre związki (np. kurkuma) mogą działać toksycznie.
Gotowe mieszanki, czy pojedyncze produkty?
Obok pojedynczych surowców zielarskich wspierających oczyszczanie organizmu, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się gotowe mieszanki naturalnych składników wspierający terapię różnego rodzaju dolegliwości.
Dobrym przykładem takiej mieszanki są zioła Ojca Klimuszko na oczyszczanie krwi po chemioterapii. Zawiera ona aż 11 składników, w tym ziele krwawnika i bratka polnego, kwiaty stokrotki i jasnoty białej oraz mniszka. Z kolei mieszanka na kamicę żółciową wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby dzięki takim składnikom, jak mięta pieprzowa, dziurawiec, mniszek lekarski, kruszyna i perz.
Jeśli szukasz skutecznego, kompleksowego rozwiązania, które pomoże na Twoje dolegliwości, często mieszanki ziół okażą się lepszym rozwiązaniem od monoterapii. Zawierają starannie dobrane składniki o działaniu synergistycznym i wspierają organizm wielokierunkowo.
Bibliografia:
- Ciołkowski A.; Zioła wspomagające oczyszczanie organizmu; Lek w Polsce 2024’02, vol. 34 (393);
- Błecha K. i in., Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia. Bonimed, Żywiec 2011: 25-82;
- Kamiński K.; Ziołowe terapie ojca Klimuszki; Herbalism nr 1(1)/2015.