Kiedy planujesz wakacje lub wyjazd służbowy, zwykle musisz rozsądnie zarządzać dostępnym miejscem. Oznacza to, że zabierasz ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Dotyczy to także lekarstw oraz innego rodzaju preparatów leczniczych. Niestety często bywa tak, że to właśnie poza domem szczególnie często zdarzają się kłopoty ze zdrowiem. Co powinno znaleźć się w podróżnej apteczce, abyś czuł się bezpiecznie?
Z jakimi problemami zdrowotnymi możesz zetknąć się w podróży?
Życie pisze różne scenariusze, dlatego wybierając się w podróż, nie jesteś w stanie zabezpieczyć się przed każdym zagrożeniem. Warto jednak mieć przy sobie zioła, które pomogą w typowych problemach ze zdrowiem.
Przede wszystkim przyda się coś na problemy żołądkowe. Wystarczy spożyć nieświeże jedzenie, aby przez kilka dni borykać się z bólami brzucha, wzdęciami i biegunkami. Z kolei wyjazd w teren, np. do lasu lub nad jezioro to niemal pewne spotkanie z insektami – komary, mrówki, szerszenie to tylko niektóre z nich. Jeśli wypoczywasz aktywnie, z pewnością nie raz miałeś problem ze stłuczonym lub otartym kolanem lub dłonią, bolącym stawem lub krwawieniem.
Na każdą z tych sytuacji można się przygotować, wystarczy zapakować do apteczki odpowiednio dobrane zioła.
Zioła na niestrawności i wzdęcia
Złotym standardem w przypadku problemów żołądkowych jest rumianek pospolity. Jego właściwości przeciwzapalne wynikają z zawartości flawonoidów, seskwiterpenów oraz azulenów. Z kolei związki takie, jak bisabolol, herniryna i apigenina działają regenerująco na błonę śluzową żołądka. Warto też pamiętać, że wyciąg z rumianku działa rozkurczowo oraz hamuje biegunki i wzdęcia.
Podobnie działa napar z dziurawca, który działa rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego oraz pobudza układ trawienia. Prozdrowotne właściwości wynikają z wysokiej zawartości składników czynnych biologicznie, jak naftodiantronów, związków flawonoidowych oraz garbników i fenolokwasów.
Zioła i inne produkty na zatrucia pokarmowe
W przypadku zatrucia pokarmowego, które często objawia się wymiotami lub biegunkami, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, więc spożycie naparów ziołowych jest szczególnie wskazane. Warto sięgnąć po dobrze znane krople żołądkowe lub miętowe. W przypadku biegunek skutecznym rozwiązaniem jest węgiel aktywowany. Dzięki dużej powierzchni czynnej (ponad 3300 m2/g!) efektywnie absorbuje nadmiar płynów znajdujących się w jelitach i powstrzymuje uciążliwą dolegliwość.
Jeśli chodzi o klasyczne zioła, to obok wspomnianego rumianku, objawy zatrucia pokarmowego łagodzi też:
- mięta pieprzowa – działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i antyseptycznie, zawiera wysokie stężenie m.in. olejku miętowego, mentolu, rutyny, kwasu ursulowego oraz flawonoidów,
- krwawnik pospolity – olejek zawarty w krwawniku ma właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne oraz regenerujące ze względu na zawartość azulenów, zwłaszcza chamazulenu,
- pięciornik gęsi – bywa stosowany przy wszelkiego rodzaju problemach związanych z układem pokarmowym, jak biegunki, niestrawności lub wrzody żołądka; przydaje się także w przypadku nawrotów objawów zespołu jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS); prozdrowotne właściwości pięciornika wynikają przede wszystkim z wyjątkowo wysokiej zawartości garbników oraz kwasów galusowego, katechowego, elagowego oraz bursztynowego.
Pamiętaj, że produkty ziołowe będą pomocne w przypadku łagodnych objawów zatrucia. Jeżeli utrzymują się one przez dłuższy czas lub ulegają nasileniu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Zioła na uciążliwe insekty
Wyjeżdżając na długo wyczekiwany urlop, warto wyposażyć się w zioła, które skutecznie odstraszają komary, muchy lub kleszcze. Szczególnie skutecznie w tej roli sprawdzi się wrotycz pospolity, kocimiętka, lawenda oraz złocień. Przygotowany z nich napar można wetrzeć w skórę lub kupić w tym celu olejek ziołowy lub nalewkę.
Oczywiście surowce suszone nie sprawdzą się równie skutecznie, co świeże, uprawiane w ogrodzie, niemniej jednak zawarte w nich olejki eteryczne nadal działają.
Zioła na rany i stłuczenia
Niewielkie urazy lub przeciążenia powstałe w wyniku upadku, czy zbyt długiego noszenia ciężkiego plecaka potrafią skutecznie uprzykrzyć każdy wypoczynek. Na szczęście sięgając po łatwo dostępne surowce zielarskie, można przyspieszyć powrót organizmu do zdrowia.
Arnika przyspiesza wchłanianie podskórnych wylewów oraz zmniejsza opuchliznę. Zawiera m.in. fitosterole, saponiny i garbniki oraz seskwiterpeny. Przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo działa też nagietek. Z kolei maść z kasztanowca zawiera escynę. To związek, który przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo.
Gotowe mieszanki, czy pojedyncze produkty. Co zabrać ze sobą w podróż?
W sklepie Moja Zielarnia znajdziesz surowce zielarskie na wiele różnych dolegliwości. Czasami jednak kupowanie wielu pojedynczych składników może być nieopłacalne i lepiej będzie sięgnąć po gotową mieszankę ziołową przygotowaną według sprawdzonej receptury. Starannie zaprojektowane połączenie składników pomaga też poszczególnym ekstraktom działać synergistycznie, przez co mieszanki mogą okazać się skuteczniejsze w działaniu od pojedynczych ziół.
Mieszanka „Gorączka i grypa” według receptury ojca Klimuszki stanowi nieocenioną pomoc w przypadku przeziębień. Zawiera aż 9 składników ziołowych, w tym arcydzięgiel, lubczyk, bez czarny, głóg, lipa i malina. Działają one przeciwzapalnie, napotnie oraz wzmacniają układ odpornościowy.
W przypadku problemów trawiennych sprawdzą się mieszanki „Wzdęcie żołądka”, „Biegunka” lub „Zaparcia”. Każda z nich pomoże w nieco innej sytuacji, ale wszystkie bazują na recepturach opracowanych już na początku XX w. Jako przykład można wskazać na mieszankę „Wzdęcie żołądka”. Zawiera ona aż 11 składników, w tym kolendrę, rdest ptasi, koper włoski i miętę pieprzową.
Naturalne surowce zielarskie to znacznie tańsze, ale często równie skuteczne co klasyczne leki rozwiązanie. Nie zapomnij o nich, pakując apteczkę na podróż. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w sklepie Moja Zielarnia.
Bibliografia:
- Zuchowska-Nowicka A.; Zioła wspomagające pracę układu pokarmowego; Lek w Polsce 2024 ’06, Vol. 34 (397);
- Bacler-Żbikowska B. i in.; Katalog roślin leczniczych aktualnie dopuszczonych do stosowania w medycynie konwencjonalnej w Polsce; Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Katowice 2023;
- Kamiński K.; Ziołowe terapie ojca Klimuszki; Herbalism nr 1(1)/2015.