Wątroba pełni w organizmie ludzkim istotne funkcje. Wiedząc, jakie zioła na wątrobę wybrać, możesz ją ochronić i zapobiec wielu chorobom. Odpowiednio zastosowane zioła wzmacniają, a także działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pozwalają też przeprowadzić detoks wątroby, czyli pozbyć się toksyn z organizmu.
Zioła na wątrobę są zatem idealnym rozwiązaniem zapobiegającym pojawieniu się chorób, ale i pełnią funkcję pomocniczą w leczeniu. Podpowiadamy, jakie zioła na wątrobę wybrać.
Funkcjonowanie wątroby w organizmie
Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka, który ma zdolności samoregeneracyjne (dzięki hepatocytom). Pełni ona wiele ważnych funkcji.
- Wytwarzanie żółci – jest ona niezbędna w procesie trawienia. Ma za zadanie emulgować znajdujące się w jedzeniu tłuszcze.
- Magazynowanie zapasów – wątroba gromadzi wiele witamin, takich jak A, D, B12, K, a także żelazo, a następnie uwalnia je, gdy są potrzebne organizmowi.
- Gospodarka węglowodanami – wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę.
- Odtruwanie – neutralizuje toksyny (np. alkohol lub trujące grzyby), a także bierze udział w przetwarzaniu leków w związki łatwe do wydalenia.
- Wytwarzanie i gromadzenie białek osocza krwi – w tym białka krzepnięcia.
- Przekształca białka i węglowodany w tłuszcze – wytwarza enzymy, cholesterol oraz trójglicerydy.
- Bierze udział w termoregulacji – krew przez nią przepływająca jest o 1 stopień Celsjusza wyższa.
Już ta lista pokazuje, jak wiele zadań ma wątroba. Często jednak o niej zapominamy, nie dbając o tryb życia. Czynnikami szkodzącymi gruczołowi są: alkohol, nadużywanie leków, sól, niezdrowa żywność, cukier, stres, papierosy, a także przetworzone mięso.
Co więcej, wątroba nie boli. Nie posiada receptorów czuciowych, dlatego trudno rozpoznać problemy z nią związane. Niepokojące powinny być objawy takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, niestrawność, pogarszające się samopoczucie, zmiana koloru moczu czy obrzęki na twarzy. Zioła na oczyszczenie wątroby mogą pomóc w początkowym etapie ich występowania.
Działanie ochronne ziół
Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego poniżej prezentujemy listę ziół na wątrobę, dzięki której dowiesz się, jakie będą dla Ciebie najlepsze.
- Ostropest plamisty – nie tylko chroni wątrobę, ale także pomaga przy jej regeneracji (pobudza hepatocyty do odbudowy). Ma także działanie antyoksydacyjne. Zioła na marskość wątroby to właśnie takie, które zawierają ostropest plamisty. Mają one właściwości odtruwające (przy zatruciu grzybami czy alkoholem). Są także żółciopędne (zmniejszają ryzyko kamicy pęcherzyka).
- Pięciornik kurze ziele (kłącze, ziele) – jest odpowiedni przy zatruciu pokarmowym oraz niewielkim krwawieniu z układu pokarmowego. Wzmacnia naczynia krwionośne, regeneruje tkanki.
- Przetaczniki: perski i lekarski (ziele) – oczyszczają wątrobę, krew i płuca. Przyspieszają przemianę materii, a także pomagają na zaburzenia trawienia. Przetaczniki wykazują również działanie ochronne na miąższ wątroby. Mogą być stosowane przy zatruciach grzybami oraz przy uszkodzeniach wątroby.
- Rdest ptasi (ziele) – chroni wątrobę, usuwając szkodliwe produkty przemiany materii. Ma właściwości moczopędne i obniża poziom glukozy we krwi. Rdest ptasi zawiera przeciwutleniacze wpływające na ogólny dobry stan układu pokarmowego.
- Mniszek lekarski – pobudza czynności wątroby, dzięki czemu zwiększa się wydzielanie żółci. Mniszek wpływa także na wydzielanie się kwasu solnego w żołądku, przyspieszając trawienie. Zawiera substancje hamujące powstawanie wolnych rodników.
Zioła o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym
Przy leczeniu chorób wątroby stosuje się substancje o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Mają one wyłącznie charakter pomocniczy, dlatego mogą jedynie wspierać Twój powrót do zdrowia.
- Glistnik jaskółcze (ziele) – picie naparu z glistnika jaskółczego sprawdzi się podczas bólów brzucha. Ma on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczające i żółciopędne. Jest skuteczny podczas niezwykle bolesnej kolki wątrobowej.
- Ruta (ziele) – to kolejne zioło o działaniu żółciopędnym. Stosowane jest w skurczach i bólach żołądka. Jest odpowiednie przy uszkodzeniach wątroby.
- Tatarak (kłącze) – pobudza wydzielanie się soku żołądkowego. Tatarak sprawdza się w przypadku bólów brzucha lub kolki, ze względu na właściwości przeciwbólowe. Wzmacnia organizm i reguluje czynności wątroby i nerek.
Zioła wzmacniające wątrobę
Równie ważne jak działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, jest wzmocnienie regeneracja wątroby przy pomocy ziół.
- Rozmaryn lekarski – jest bogaty w magnez, wapń, żelazo, a także witaminy A, B6 oraz C. Wykazuje działanie przeciwutleniające, które neutralizuje szkodliwe cząsteczki uszkadzające błony komórek. Rozmaryn lekarski ma także duży wpływ na prawidłowe trawienie i działa rozkurczająco.
- Dzika róża – jest źródłem wielu witamin, takich jak witamina C, A, B1, B2, K i E. Jest niezwykle pomocna podczas leczenia chorób wątroby. Ma działanie wzmacniające organizm, działa także przeciwzapalnie.
- Przywrotnik pasterski – stosowany przy problemach z wątrobą. Zawiera garbniki, które wykazują właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i moczopędne. Ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy, poprawiając proces wchłaniania się pokarmów.
- Dziurawiec zwyczajny – zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczająco. Jest niezwykle pomocy przy chorobach żołądka i dróg żółciowych. Dziurawiec wykazuje pozytywny wpływ na wątrobę.
Wątroba i zioła lecznicze
Wątroba i zioła lecznicze to para, która powinna być ze sobą ściśle związana. Zielarnia w Poznaniu pomoże Ci dobrać odpowiednie środki wspomagające kuracje. Wraz ze środkami medycznymi, zioła pomogą Ci wrócić do pełni zdrowia. Pamiętaj, by stosować je także w ramach profilaktyki!