Mięta pieprzowa nie tylko na dolegliwości żołądkowe

Mięta pieprzowa nie tylko na dolegliwości żołądkowe

Mięta pieprzowa to roślina, która nie powinna nam się kojarzyć tylko z dolegliwościami żołądkowymi. To cenne zioło ma wiele ciekawych właściwości. Można je wykorzystać w gastronomii, kosmetologii, aromaterapii jak i w ziołolecznictwie.

Pochodzenie i wygląd mięty

Mięta pieprzowa inaczej nazywana jest miętą lekarską. Należy do rodziny jasnotowatych. Jest to mieszaniec gatunku mięty nadwodnej z miętą zieloną, który został stworzony w Anglii w XVIII wieku.

Roślina posiada pokrój krzewiasty, może osiągać do 90 cm wysokości. Liście ciemnozielone o kształcie owalnym lub lancetowatym, ostro zakończone i ząbkowane na brzegach, dolna strona blaszki liściowej delikatnie omszona. Roślina nie posiada wysoko atrakcyjnych kwiatów, wyrastają one w kątach liści od lipca do sierpnia. Są drobne w kolorze różowym, białym. Owocem jest rozłupnia, która rozpada się na cztery rozłupki. Roślinę z powodzeniem można hodować z nasion. Kiełkuje dość szybko.

Uprawa i pielęgnacja mięty

Roślina najlepiej czuje się w miejscu półcienistym. Zbyt duża ekspozycja na słońce w ciągu dnia może powodować więdnięcie pędów. Woli podłoże ciężkie i dość wilgotne. Warto wzmacniać ją nawozem ubogim w sód. Jest odporna na mróz, ale długotrwałe obniżenia temperatur mogą powodować obumieranie szczytowych pędów. Mięta szybko rośnie i może powodować zmniejszony wzrost innych roślin, czyli bywa ekspansywna. Dlatego warto posadzić ją w ogrodzie tak, aby nie przeszkadzała innym roślinom.

Właściwości i zastosowanie mięty

Surowiec zielarski, jaki pozyskuje się z mięty lekarskiej w swoim składzie zawiera:

  • Flawonoidy
  • Olejek miętowy
  • Mentol
  • Witamina C, A
  • Garbniki
  • Karoten
  • Betaina
  • Rutyna
  • Kwas ursolowy

Mięta na trawienie

Mięta pieprzowa to roślina, która wspomaga nasz układ pokarmowy. Niweluje nudności, problemy trawienne. Dzięki niej w naszym organizmie dochodzi do szybszego wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Warto wypić napar z mięty po ciężkostrawnych posiłkach, czy zatruciach pokarmowych.  Zmniejsza uczucie głodu jak i chęci sięgnięcia po niezdrowe przekąski. Mięta działa rozkurczowo, dla żołądka, wątroby. Bywa pomocna w leczeniu kamicy żółciowej, żółtaczce czy podczas zapalenia wątroby.

Znajdujące się w mięcie składniki powodują zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Dzięki temu poprawia się trawienie. Łatwiejsze jest też wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, które nie odkładają się w organizmie. Ziele wspomaga też pracę jelit po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Poza tym ważną kwestią jest też aromat, który wydziela mięta. Powoduje on zmniejszenie apetytu i brak chęci sięgania po słodkie i niezdrowe przekąski.

Ulga w bólach głowy dzięki mięcie

Olejek z mięty lekarskiej daje ukojenie w bólach głowy. Zwłaszcza jeśli chodzi o migreny czy bóle związane z napięciem mięśni, stresem. Wcieranie olejku w okolice skroni, przynosi ukojenie, rozszerza naczynia krwionośne i powoduje lepszy przepływ krwi.

Łagodzenie infekcji dróg oddechowych przez miętę 

Mięta lekarska ma pozytywne działanie na drogi oddechowe, łagodzi nieżyty oddechowe jak i zapalanie błony śluzowej jamy ustnej. Bywa pomocny w zapaleniu zatok, przy grypie jak i przeziębieniu. Inhalacje z olejku miętowego znacząco poprawiają komfort oddychania podczas wszelkich infekcji.

Działanie mięty na skórę

Liście mięty mają działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne i lekko znieczulają. Powodują uczucie chłodu i lekkiego odrętwienia. Ich cenne właściwości można wykorzystać łagodząc np.: objawy ospy wietrznej lub innych wysypek na ciele. Przyspiesza gojenie się ran po pęcherzach czy opryszczce. Według nowych doniesień mentol zawarty w mięcie hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Mięta pieprzowa w doniczce

Mięta, jako remedium na koncentracje i umysł

Nie wolno zapomnieć o tym, że mięta lekarska poprawia pamięć i koncentrację. Redukuje ilość stresu, niepokoju i frustracji. Określa się, że już sama aromaterapia olejkiem miętowym ma niezwykle korzystny wpływ na pracę mózgu. Ten charakterystyczny zapach, jaki wydziela mięta pieprzowa polepsza koncentrację, potwierdziły to badania kliniczne. Wiele mieszanek na umysł i koncentrację czy to do aromaterapii, czy też do zaparzania w postaci herbatek zawiera w swoim składzie miętę lekarską. Mięta delikatnie pobudza, polepsza naszą uwagę i wzmacnia pamięć długotrwałą jak i tą krótkotrwałą. Skorzystanie z naparu z mięty czy aromaterapii to bardzo dobry pomył po ciężkim dniu.

Produkty z miętą lekarską w naszym sklepie

Czyste, suszone liście mięty lekarskiej oferuje nam firma Kawon. Jest to produkt, który można wykorzystać do przygotowania pysznego naparu. Liście zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy pod przykryciem na około 10 min, aby doszło do pełnego zaparzenia się. Taki napar na pewno pomoże nam na niestrawność, bóle żołądka, wątroby.

Innym ciekawym produktem jest herbatka na trawienie fix firmy Herbapol. Są to dokładnie wyselekcjonowane zioła: czarny bez, mięta lekarska, owoc kopru włoskiego, ziele werbeny, liście melisy, korzeń cykorii. Taka herbatka przyniesie ulgę w codziennych żołądkowych dolegliwościach.

Na naszej stronie Internetowej znajdziesz olejek antykleszcz. Jest mieszanka olejków eterycznych, które można zastosować w aromaterapii czy do samodzielnego przygotowania preparatu odstraszającego kleszcze i inne owady. W skład mieszanki wchodzą: mięta pieprzowa, kocimiętka, eukaliptus, bazylia, geranium, cytronella. Pamiętaj, że olejki eteryczne nie należy podgrzewać, gdyż tracą one swoje właściwości. Antykleszcz można rozcieńczyć z alkoholem i wykonać spray do ubrań czy z oliwą z oliwek do stworzenia maści na skórę.

Czy wiesz, że:

  • Mięta pieprzowa jest symbolem gościnności. W starożytnej Grecji wieszano gałązki mięty nad drzwiami, aby powitać gości.
  • Mięta pieprzowa odstrasza komary i mrówki.
  • Mięta pieprzowa może poprawić koncentrację i pamięć.
  • Mięta pieprzowa jest naturalnym afrodyzjakiem.

Literatura

  1. Oficjalna strona Internetowa – www.mojazielarnia.pl
  2. Mięta dla zdrowia i urody, L. Boureois, 2017
  3. Mięta pieprzowa i jej uprawa w Polsce, K. Malinowski, 1956
  4. Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, I. Mystkowska, K. Zarzecka, A. Baranowska, M. Gugała, nr: 2, 2016
  5. Mięta pieprzowa, jako roślina zielarska i przyprawowa, J. Steinbrich, Wiadomości Zielarskie, nr: 2, tom: 35, 1993
  6. Mięta lekarsko, kosmetyk, przyprawa, B. Kleinod, F. Strickler, 2008
  7. Kanał na www.youtube.com – Make Your Life Greener

Wiarygodne źródła informacji o mięcie pieprzowej:

Badania naukowe:

Artykuły w renomowanych czasopismach medycznych: