Zioła i stres - jakie zioła pomagają nam radzić sobie ze stresem?

Zioła i stres - jakie zioła pomagają nam radzić sobie ze stresem?

Każdego dnia nie brakuje sytuacji stresowych - praca, nadmiar obowiązków, presja otoczenia, szybkie tempo życia - to wszystko negatywnie wpływa na nasze nerwy. Zioła na stres to naturalny sposób na uspokojenie. Warto je przyjmować, bo długotrwały i przewlekły stres mogą prowadzić do rozwoju depresji, nadciśnienia, choroby wrzodowej, a nawet zawału serca. Zioła mogą być uzupełnieniem codziennej diety i innych alternatywnych metod relaksacyjnych jak aromaterapia, joga, dźwiękoterapia czy masaże. Jakie zioła na uspokojenie będą dla Ciebie najlepsze? 

Najbardziej znane zioła na stres

Melisa lekarska, waleriana (kozłek lekarski) i chmiel to dobre i najbardziej znane zioła na nerwy, sen i uspokojenie, które warto mieć w swojej domowej apteczce. Jakie są ich właściwości? 

Melisa lekarska, a właściwie zawarty w niej olejek eteryczny, ma działanie uspokajające - obniża wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej stosowana jest w postaci naparu - łagodzi stany napięcia i nadmierne pobudzenie oraz ułatwia zasypianie. Mało kto wie, że melisa to nie tylko zioło na stres, ma również inne właściwości, m.in. łagodzi bóle menstruacyjne i pomaga w problemach trawiennych (często związanych ze stresem). Warto stosować ją również na poprawę koncentracji. Jeśli szukasz zioła na uspokojenie dla dzieci wybierz melisę - ma stosunkowo bezpieczne działanie. 

Kozłek lekarski, zwany popularnie walerianą, ma znane właściwości uspokajające. Zawarte w nim substancje wyciszają układ nerwowy, pomagają zniwelować stany napięcia nerwowego i niepokój. Dzięki temu ułatwiają zasypianie i polepszają nastrój. Waleriana ma charakterystyczny zapach i smak, który nie każdemu przypadnie do gustu, dlatego możesz wybrać ją w postaci kropel, tabletek lub jako składnik mieszanek ziołowych na uspokojenie. 

Chmiel, a właściwie szyszki chmielu - choć kojarzą się głównie z piwem, to mają znakomite właściwości kojące, uspokajające i nasenne. Związki chmielu wpływają na czynności kory mózgowej, pomagając wyciszyć organizm. 

Mało znane zielarskie sposoby na stres

Warto sięgnąć również po mniej znane zioła regenerujące układ nerwowy, mieszanki na uspokojenie (jak zioła na nerwy wg Ojca Klimuszki) lub suplementy ziołowe na stres i depresję. Po jakie zioła na wzmocnienie układu nerwowego sięgnąć? 

Ziele serdecznika - np. w postaci naparu, ma działanie łagodzące w stanach napięcia nerwowego i nadmiernej pobudliwości. To roślina, którą spotkasz w Polsce na całym niżu i pogórzu. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi i uspokoić organizm. Warto wiedzieć, że dawniej stosowana była również na bolesne miesiączkowanie. 

Ziele męczennicy cielistej - wyciąg z ziela działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, ułatwia także zasypianie. Pomaga przy tym w dolegliwościach żołądkowych związanych z nadmiernym stresem i stanem lękowym. 

Olejek lawendowy - olejek lawendowy najczęściej stosuje się do aromaterapii. To zioło na stres, które działa na ośrodkowy układ nerwowy pomagając się rozluźnić i wyciszyć organizm. Z kolei napar z kwiatów lawendy pomoże Ci łagodzić bóle i zawroty głowy, obniży ciśnienie krwi i ułatwi zasypianie. 

Kłącze pieprzu metystynowego, zwane jako kava-kava - jego głównym składnikiem jest kawapiron o właściwościach uspokajających, przeciwlękowych i wyciszających układ nerwowy. Ma działanie rozkurczowe, pomaga zmniejszyć napięcie mięśni i drgawki. Należy stosować go ostrożnie, ponieważ spożycie go w nadmiarze może wywoływać objawy podobnie do przedawkowania alkoholu. 

Czy picie ziół antystresowych jest bezpieczne

Wybierz zioła na stres i lęk o sprawdzonym pochodzeniu, dobrej jakości i znanym składzie. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo ich stosowania. Zioła na uspokojenie i poprawę nastroju na ogół nie są toksyczne i uzależniające. Nie obciążają tak bardzo organizmu jak leki syntetyczne. Zwykle nie powodują również skutków ubocznych. Jakkolwiek, każdorazowo przez przyjmowaniem mieszanek ziołowych o silnym działaniu, warto poradzić się fitoterapeuty, lekarza czy specjalisty ze sklepu zielarskiego co do konkretnego zioła i zaleceń jego stosowania.

Są zioła na stres, które możesz stosować doraźnie, inne dla najlepszych efektów powinny być stosowane nieprzerwanie od kilku tygodni do nawet miesięcy. Warto poradzić się specjalisty, jeśli przyjmujesz leki, ponieważ niektóre zioła mogą wpływać na ich działanie. Z zaleceniami przyjmowania mieszanek ziołowych powinny zapoznać się również kobiety w ciąży (niektóre są przeciwwskazane) i rodzice, którzy chcą podać zioła uspokajające dzieciom do 14 roku życia.

W tym przypadku polecamy zapoznać się z naszą ofertą ziół dla kobiet w ciąży.

Naturalne sposoby na stres jak zioła i mieszanki ziołowe są alternatywą farmakologicznych preparatów, które mogą znacznie obciążać i tak obciążony już walką ze stresem organizm. Wybieraj zioła pochodzące od sprawdzonych producentów i o znanym składzie. Sklep zielarski na prawach apteki będzie najlepszym miejscem, w którym znajdziesz najmocniejsze zioła na uspokojenie i poprawę nastroju.