Jakie ziola na anemie?

Jakie ziola na anemie?

Jakie zioła pomogą nam na anemię w organizmie?

Anemia to choroba, która dość często dotyka zarówno osoby młode, dzieci jak i osoby starsze. W naszym kraju około 26% kobiet w ciąży boryka się z tą przypadłością. Sporą grupą ryzyka zachorowania na anemię są również osoby przebywające na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, która nie zawsze dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości żelaza jak i witaminy B 12. Anemia wykryta w odpowiednim momencie, jest uleczalna i nie powinna pozostawiać po sobie zmian utrudniających funkcjonowanie człowieka.

Anemia to choroba, która jest silnie powiązana z zaburzeniem funkcjonowania krwinek czerwonych, a konkretniej z ich produkcją. W ciele człowieka dochodzi do za małej produkcji krwinek czerwonych lub w nich znajduje się za mało hemoglobiny, która jest niezwykle istotna. To właśnie to białko transportuje tlen z płuc do każdej komórki w ciele. Nieleczona anemia może doprowadzić nawet do niewydolności serca czy innych organów.

Przyczyny anemii

Bardzo często anemię określa się, jako niedokrwistość. Zbyt mała ilość żelaza w ciele człowieka jak również problem z jego przyswajaniem staje się bezpośrednią przyczyną anemii. Inne przyczyny anemii to:

  • Choroby genetyczne, autoimmunologiczne (związane z układem krwionośnym i krwią)
  • Długotrwała utrata krwi np. przy miesiączce
  • Stosowanie niektórych leków
  • Niedobór kwasu foliowego, a także witaminy B12

Objawy anemii

Objawów anemii jest bardzo dużo. Kluczowe jest niedotlenienie wielu ważnych narządów w organizmie co powoduje zmniejszony transport tlenu, gdyż we krwi jest mniej hemoglobiny. Wszystko to objawia się:

  • Osłabieniem
  • Problemami z wykonywaniem nawet drobnych czynności fizycznych
  • Dusznością
  • Zmniejszoną odpornością
  • Kołataniem serca
  • Sennością
  • Bólem głowy
  • Bladością skóry i błon śluzowych
  • Łamliwością włosów i paznokci
  • Ciągłym uczuciem zimna

Leczenie anemii powinno zachodzić pod okiem lekarza specjalisty. Jeśli w zleconych badaniach stwierdzono anemię często wdraża się suplementację żelazem, witaminą B12, C jak i kwasem foliowym. Zalecana jest dieta bogata w żelazo. Do produktów najbardziej bogatych w żelazo zaliczamy: podroby (zwłaszcza wątróbkę), groch, brukselkę, kasze, pieczywo pełnoziarniste, nasiona słonecznika i dyni. Bywa, że należy włączyć leczenie farmakologiczne, ale zawsze ze wskazówkami od lekarza. Istnieje wiele ziół, które również mogą pomóc nam w leczeniu anemii. Jednak skonsultujmy z lekarzem dawkowanie jak i całkowite ich włączenie do codziennego życia. Anemia to poważna choroba a zioła mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami.

Zioła na anemie

Czarnuszka siewna ostatnimi czasy stała się bardzo popularna. Nasiona tej rośliny posiadają wiele cennych właściwości regeneracyjnych, odżywczych jak i naprawczych. Wykonuje się z nich olej, który jest zanany i ceniony pośród zielarzy. Olej zawiera związki lotne, witaminę E, wiele kwasów nienasyconych, w których przeważa kwas oleinowy i linolowy. Wszystko to powoduje, że olej poprawia kondycję skóry, włosów jak i paznokci. Opóźnia proces powstawania zmarszczek, nawilża i wygładza skórę. Ma działanie wzmacniające organizm, a także zmniejsza objawy alergii skórnych jak i astmy. Olej z czarnuszki pomocny jest również w leczeniu anemii. Jego regularne stosowanie zwiększa wzrost poziomu hemoglobiny jak i erytrocytów, co zmniejsza objawy tej choroby. Już dziś możesz otrzymać go w wygodnej szklanej butelce na stronie

OLEJEK Z CZARNUSZKI (CZARNUSZKA) W BUTELCE 125 ML - sklep, cena - MojaZielarnia.pl

Kozieradka pospolita, pewnie dla większości, jest znana z właściwości leczniczych związanych z układem oddechowym, gardłem. Działa przeciwbakteryjnie jak i przeciwgrzybiczo. Ponadto kozieradka jest bogatym źródłem żelaza. Co za tym idzie przeciwdziała anemii. Redukuje ciśnienie krwi i obniża poziom złego cholesterolu. Nasiona kozieradki zwiększają produkcję krwinek czerwonych, co jest kluczowe w leczeniu anemii. Pamiętaj, że kozieradka to przyprawa, którą możesz wykorzystać w kuchni i tym samym wykorzystać jej ziołolecznicze zdolności.

Warto wspomnieć o tak popularniej roślinie, jaką jest pokrzywa zwyczajna. Jej szerokie ziołolecznicze działanie zostało opisane dogłębnie. Wiele osób napary z pokrzywy pije profilaktycznie, co jest bardzo zdrowym nawykiem. Pokrzywa oczyszcza organizm, ma działanie moczopędne. Wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Liście pokrzywy są bogate w żelazo, co wspomaga leczenie anemii, a także np. kruchość naczyń krwionośnych. Już dziś zarówno liście suszone do naparu jak i formę liści zamkniętych w kapsułkach możesz kupić na naszej stronie POKRZYWA W KAPSUŁKACH 

Na naszej stronie otrzymasz ziołową mieszankę Ojca Klimuszki.anemia mieszanka wg O Klimuszko 
W jej skład wchodzą: ziele krwawnika, owoce róży, jarzębiny, jałowca, liście pokrzywy, czarnej porzeczki, orzecha włoskiego, głogu, kłącze tataraku jak i korzeń mniszka lekarskiego. Taka mieszanka w postaci naparu powinna być spożywana trzy razy dziennie. Pamiętaj, że kuracja musi zachodzić regularnie, nieprzerwanie przez około miesiąc.

Regularne badania, kontrolne to bardzo ważny element życia każdego człowieka. Należy je wykonywać mimo braku wolnego czasu i natłoku obowiązków. Pamiętaj, że wiele schorzeń wykrytych we wczesnym stadium może być całkowicie uleczalne. Dzięki regularnym badaniom Twój komfort życia może znacząco się poprawić. Pamiętaj o codziennym wypoczynku, prawidłowym śnie, zadbaj o swoją dietę, włącz do życia ruch fizyczny.

Literatura

  •       Atlas niedokrwistości niedoboru żelaza u kobiet, L.R. Lepori, 2022
  •       Sposób na ansemię, Z. Zawistowska, 1990
  •       Życie w niedokrwistości, Z. Wieczorek-Chełmińska, 2008
  •       Najskuteczniejsze receptury z ziołowej apteki, J.J. Pursell, 2021
  •       Boża apteka. Zioła dobre na wszystko, praca zbiorowa, 2021