Olej z wiesiołka - na co? Właściwości i zastosowanie

Olej z wiesiołka - na co? Właściwości i zastosowanie

Wiesiołek dwuletni to roślina wywodząca się z obu Ameryk. Już ich rdzenni mieszkańcy czerpali liczne korzyści z jej właściwości, które od wieków doceniane są w medycynie ludowej. W oleju z wiesiołka znajdziemy szereg cennych składników, które przekładają się na wszechstronne działanie tej substancji, która może być stosowana zarówno jako kosmetyk, jak i suplement diety. Olej z wiesiołka – na co pomaga, jakie składniki zawiera i kiedy warto po niego sięgnąć?

Olej z wiesiołka – właściwości wyjątkowej rośliny

Nasiona wiesiołka dwuletniego stanowią cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także enzymów, fitosteroli i minerałów, takich jak magnez, cynk, selen czy wapń. W ich składzie znajdziemy również sporo witaminy E i F. Sprawia to, że olej z wiesiołka wspomaga leczenie, a także profilaktykę licznych chorób. Kwas gamma-linolenowy przeciwdziała nowotworom, kwasy tłuszczowe w połączeniu z magnezem redukują objawy PMS, a kwasy omega-6 wzmacniają układ odpornościowy – to jednak dopiero początek długiej listy zastosowań oleju z wiesiołka. Na co jeszcze pomaga ten wyjątkowy produkt?

Olej z wiesiołka – na co pomaga?

Jeśli zastanawiamy się, czy warto wypróbować olej z wiesiołka, zastosowanie tego suplementu, które jest naprawdę szerokie, z pewnością nas przekona. Pomaga on obniżyć poziom tak zwanego “złego” cholesterolu, ciśnienia krwi, a także stężenia toksyn. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, zmniejsza bóle reumatyczne, wzmacnia stawy i może być stosowany w przypadku złamań, jako że stymuluje tkanki do regeneracji. Jego stosowanie zalecane jest ponadto cukrzykom. Warto zaznaczyć, że jest to cenny suplement w łagodzeniu dolegliwości związanych z menstruacją oraz menopauzą – stosowanie oleju z wiesiołka zmniejsza bóle, problemy z trawieniem czy częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca w przebiegu procesu przekwitania. Właściwości nasion wiesiołka dwuletniego doceniają również osoby dążące do uzyskania wymarzonej sylwetki – stworzony z nich olej przeciwdziała magazynowaniu się tłuszczy, a jednocześnie poprawia trawienie.

Olej z wiesiołka – zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Olej z wiesiołka wykorzystuje się również w kosmetyce, jako że cudownie wzmacnia on skórę. Dzięki jego stosowaniu staje się ona dobrze odżywiona, elastyczna oraz jędrna, a produkcja sebum ulega uregulowaniu. Co więcej, olej ten przeciwdziała procesom starzenia, działa antyoksydacyjnie, a także przeciwzapalnie, dzięki czemu znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia egzemy czy trądziku. Jak można wykorzystać olej z wiesiołka? Zastosowanie znajduje on między innymi w przygotowywaniu domowych maseczek na twarz. Docenią go szczególnie osoby o cerze dojrzałej i problematycznej.

To jednak nie koniec zalet, jakie wykazuje olej z wiesiołka. Właściwości tego produktu pomagają także zredukować wypadanie włosów, stymuluje je do wzrostu oraz poprawia ich stan. Z jego pomocą można na przykład przeprowadzić olejowanie.

Olej z wiesiołka – zastosowanie w codziennej diecie

Olej z wiesiołka będzie cennym składnikiem naszej codziennej diety zarówno pod postacią suplementu diety w kapsułkach, jak i dodatku do sałatek, past czy sosów. Ma on orzechowy, delikatny smak, jednak powinien być stosowany wyłącznie na zimno. Liczne korzyści odczujemy już przy spożywaniu około 1-2 łyżek dziennie, choć zalecana dawka będzie się różnić w zależności od wieku danej osoby.

Olej z wiesiołka – na co warto go stosować? Podsumowanie

W przypadku oleju z wiesiołka właściwości prozdrowotne są niezwykle kompleksowe. Jego regularne stosowanie będzie przydatne w przypadku profilaktyki lub wspomagania leczenia chorób autoimmunologicznych, miażdżycy czy nowotworów. Można go stosować doustnie w formie kapsułek lub dodatku do sałatek, a także w roli kosmetyku na skórę i włosy. Kobiety docenią go również w okresie miesiączki, a także menopauzy, podczas których olej z wiesiołka pomoże złagodzić szereg dolegliwości. Zakup produktu dobrej jakości możliwy jest w Mojej Zielarni.