Olej arganowy - właściwości i zastosowanie

Olej arganowy - właściwości i zastosowanie

Natura zapewnia nam dostęp do wielu rodzajów roślin i ziół, które mają właściwości prozdrowotne oraz lecznicze. Przygotowuje się z nich susze, napary, wywary, oleje, herbatki, a także wiele, wiele więcej produktów.

Wśród najpopularniejszych produktów tego typu znajduje się olej arganowy. Na co się go stosuje i jaka jest jego skuteczność? Na te oraz wiele innych pytań związanych z tym składnikiem odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule, do którego lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Olej arganowy - co to takiego?

Z nazwą olej arganowy można spotkać się w wielu miejscach - w aptece, w drogerii, a także… w kuchni! Jest to produkt o niezwykle uniwersalnym zastosowaniu i tak wielu pozytywnych właściwościach, że wykorzystuje się go powszechnie w wielu miejscach.

Produkt otrzymał on przydomek „płynne złoto Maroka” ze względu na pochodzenie, prozdrowotność, a także na to, jak trudno jest go pozyskać. Argania żelazna, z której owoców (a konkretnie z pestek) uzyskuje się wspomniany olej, stanowi niezwykle unikatowe drzewo. Ten gatunek występuje wyłącznie na terenach Algierii i Maroka, w dodatku na przestrzeniach półpustynnych, co sprawia, że dostęp do niego jest ograniczony.

W tym konkretnym miejscu świata, gdzie rozwijają się drzewa arganowe, są one wykorzystywane nie tylko przez ludzi jako m.in. drewno opałowe, ale także przez wiele dzikich zwierząt. Dodatkowo wspomniane obszary zostały wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO, co jeszcze bardziej komplikuje proces pozyskiwania owoców.

Olej arganowy - jak się go pozyskuje?

Jak wspomniane zostało wcześniej - pozyskiwanie oleju arganowego to bardzo trudny proces, który wymaga sporo czasu. W całej tej układance bardzo ważną rolę odgrywają zwierzęta, a konkretnie kozy żywiące się owocami arganii żelaznej.

Zwierzęta wchodzą na wspomniane drzewo, zjadają jego owoce, a następnie wydalają pestki. Te z kolei są zbierane przez ludzi i transportowane do miejsca, w którym zostają oczyszczone oraz przetłoczone na zimno. W trakcie procesu powstaje jasnozłoty olej, szeroko wykorzystywany przy produkcji różnego rodzaju kosmetyków.

Pozyskiwanie oleju jest jednak praco- i czasochłonne również z innego powodu - aby uzyskać 1 litr płynu potrzeba aż 35 kilogramów owoców, co powoduje, że przetworzonych musi zostać mnóstwo pestek. To z kolei przekłada się również na cenę końcowego produktu. W końcu powszechnie wiadomo, że olej arganowy należy do najdroższych na świecie.

Olej arganowy można również uzyskać w odmianie spożywczej. Pozyskuje się go z prażonych pestek tych samych owoców, a jego kolor jest ciemnozłoty. W smaku wyczuwalne są intensywne orzechowe nuty, dzięki czemu olej znajduje zastosowanie w wielu potrawach z różnych kuchni.

Olej arganowy - właściwości

Jeśli chodzi o spożywczy olej arganowy - na co jest dobry? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które są zainteresowane tym produktem. Co istotne, właściwości lecznicze tego płynu zostały już dobrze poznane. Składnik ten pomaga m.in. obniżyć poziom „złego” cholesterolu, podnosząc jednocześnie stężenie tego „dobrego”. To z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej czy miażdżycy.

Olej pozytywnie wpływa również na stan zdrowia u osób dotkniętych chorobami przewlekłymi, takimi jak m.in. Parkinson czy Alzheimer, a także stwardnienie rozsiane czy cukrzyca. Ponadto pozytywnie oddziałuje na pracę narządów wewnętrznych - najbardziej na nerki oraz wątrobę.

Olej arganowy - zastosowanie

Wiele osób zadaje sobie pytanie o konkretne wykorzystanie oleju arganowego. Jak stosować ten składnik? Jak już zostało wspomniane - można posługiwać się nim na wiele różnych sposobów - w kuchni, dodając do sosów, marynat i potraw, aby nadać im wyjątkowego aromatu, jako kosmetyk, wcierając codziennie bezpośrednio w skórę głowy czy ciała, a także jako produkt do pielęgnacji włosów.

W zależności od przeznaczenia dokładne instrukcje dotyczące sposobu stosowania (dawkowanie, metoda nakładania, przechowywanie) dostarczyć musi producent danego specyfiku.

Gdzie kupić dobry olej arganowy?

Wiele osób, które chcą nabyć olej arganowy na własny użytek, zastanawia się, gdzie go kupić. Istnieje sporo firm zajmujących się sprzedażą i dystrybucją tego składnika oraz wielu innych prozdrowotnych produktów spożywczych.

Jeśli jednak przyszły użytkownik chce mieć pewność, że otrzyma wyrób naprawdę wysokiej jakości, pochodzący od znanego i dobrego producenta, to najlepszym wyborem będzie nasz sklep. To właśnie tu znajduje się bardzo dużo produktów naprawdę wysokiej jakości, a do tego w przystępnej cenie. Istnieje możliwość kupienia u nas również bardzo dobry olej arganowy, który doskonale sprawdzi się na wiele sposobów.

Osoby, które kupiły olej arganowy, bardzo chwalą sobie jakość produktu otrzymanego z naszego sklepu. Zaznaczają w swoich pozytywnych opiniach, że produkt naprawdę pomaga, jest łatwy w użyciu i można go stosować na wiele różnych sposobów. Do tego jego cena jest bardzo atrakcyjna.

Jeśli więc pojawiło się zainteresowanie zakupem tego konkretnego produktu, to serdecznie zapraszamy do przejścia do naszego sklepu i złożenia zamówienia.