Kamica nerkowa (moczowa) – przyczyny, objawy i zioła pomocne w leczeniu

Kamica nerkowa (moczowa) – przyczyny, objawy i zioła pomocne w leczeniu

Kamica nerkowa, zwana również moczową, to schorzenie, które 2 razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Przyczyny rozwijania się choroby mogą być różne oraz złożone, a przebieg ostry lub niemający żadnych objawów. U chorych na kamicę moczową w nerce lub innych częściach układu zaobserwować można złogi – nierozpuszczalne kamienie, które zaburzają przepływ moczu i stopniowo się powiększają.

To jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowego. W związku z tym warto mieć świadomość na temat tego, jak wyglądają jej objawy i leczenie, a także jakie zioła można stosować wspomagająco przy zwalczaniu dolegliwości oraz zapobieganiu ich nawrotowi.

Kamica nerkowa – objawy, które powinny zaniepokoić

W przypadku choroby takiej jak kamica nerkowa objawy mogą nie ujawniać się nawet przez wiele lat – dzieje się tak między innymi wówczas, gdy średnica złogów jest stosunkowo niewielka. Warto mieć na uwadze, że z czasem dochodzi jednak do ich powiększenia, czego charakterystyczny objaw stanowi wystąpienie kolki nerkowej. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy kamień przedostanie się do moczowodu, powodując jego podrażnienie lub nawet zatkanie. Dla pacjenta wiąże się to z silnym, uporczywym bólem, który w zależności od lokalizacji złogu może występować w okolicach nerek bądź pęcherza.

Chory doświadcza również uciążliwego parcia na mocz i bólu podczas jego oddawania, jednocześnie mając wrażenie, że nie jest w stanie opróżnić pęcherza. Kolka w kamicy nerkowej może trwać nawet do kilku dni w przypadku, gdy moczowód ulegnie zatkaniu.

Niekiedy w moczu obserwuje się obecność krwi, a pacjent chorujący na kamicę może doświadczać nudności. Zdarza się, że pojawia się również gorączka – dzieje się tak szczególnie w przypadku współwystępowania infekcji układu moczowego. U mężczyzn może występować ból prącia oraz jąder.

Warto wspomnieć o tym, że ból podczas kolki nerkowej porównywany jest bardzo często do tego, który odczuwają kobiety podczas porodu.

Kamica moczowa – przyczyny powstawania złogów

Do powstania kamicy moczowej prowadzi przede wszystkim wzrost stężenia określonych substancji w moczu – mogą one występować w nim naturalnie lub wiązać się z pewną patologią. W zależności od tego, z jakich związków tworzą się złogi, wyróżnia się różne rodzaje choroby. Warto podkreślić, że 2 razy częściej pojawiają się one u mężczyzn, a moment pierwszego ataku kolki przypada na 20-40. rok życia.

Niestety, mimo zaawansowanej diagnostyki w większości przypadków nie można ustalić głównego podłoża kamicy. Przyczyniają się do niej jednak takie schorzenia, jak nadczynność przytarczyc, nadciśnienie, cukrzyca czy choroby immunologiczne. Na kamicę nerkową narażone są ponadto osoby, u których wielokrotnie dochodziło do rozwinięcia się infekcji dróg moczowych. Czynnikiem spustowym może być również przedawkowanie wapnia, a także witamin D3 i C. Co więcej, występowanie tej choroby może być rodzinne – wówczas wiąże się zazwyczaj z zaburzeniem metabolizmu określonych związków chemicznych.

Kamica nerkowa – leczenie i diagnoza

W celu diagnozy kamicy nerkowej zaleca się takie zabiegi, jak USG jamy brzusznej, rentgen czy tomografia komputerowa. Wykonuje się również badania krwi i moczu. Leczenie natomiast może się opierać na farmakoterapii, która ma na celu uśmierzenie bólu podczas kolki, a także udrożnienie dróg moczowych oraz stosowaniu odpowiedniej diety.

W przypadku, gdy konieczne jest leczenie inwazyjne, usuwa się złogi lub dąży do ich rozkruszenia. W tym celu stosuje się różnorodne metody – w tym fale wstrząsowe, endoskop czy klasyczną operację.

Kamica nerkowa, leczenie – zioła, które wspomagają proces zdrowienia

W przypadku kamicy nerkowej leczenie oraz profilaktyka mogą być wspomagane stosowaniem odpowiednich ziół. Niekiedy pomagają nawet tak popularne zioła, jak skrzyp polny działający moczopędnie i rozkurczowo lub pokrzywa zwyczajna, która odkaża, a także usuwa jony potasu czy sodu.

Ziele nawłoci pospolitej działa niezwykle kompleksowo, bo oprócz działania moczopędnego i rozkurczowego, posiada również właściwości antybakteryjne oraz przeciwbólowe. Pokrzywę zwyczajną możemy zastąpić mniszkiem lekarskim o takich samych właściwościach. Natomiast skrzyp polny doskonale zastąpi pietruszka zwyczajna - zarówno pod postacią ziela, jak i korzenia.

W przypadku wspomagania leczenia takiej choroby jak kamica nerkowa zioła mogą występować w formie suszu czy też tabletek. Ich stosowanie przyspiesza proces leczenia i czyni go skuteczniejszym, jednak jest zalecane jedynie po konsultacji z lekarzem.

Należy pamiętać, że zioła na kamicę moczową mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z przyjmowanymi lekami lub wywoływać niepożądane skutki uboczne u niektórych pacjentów.

Kamica nerkowa – zioła z Mojej Zielarni jako wsparcie w leczeniu

Profilaktyka czy wspomaganie leczenia kamicy nerkowej? Zioła z Mojej Zielarni mogą okazać się pomocne w obu przypadkach! Nasz asortyment składa się z produktów dobrej jakości o sprawdzonym pochodzeniu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentowaną na stronie ofertą!

źródła: 

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa

https://diag.pl/pacjent/artykuly/kamienie-nerkowe-objawy-przyczyny-leczenie/