Miażdżyca kończyn dolnych - jak się objawia? Przyczyny, leczenie konwencjonalne i naturalne

Miażdżyca kończyn dolnych - jak się objawia? Przyczyny, leczenie konwencjonalne i naturalne

Choroby cywilizacyjne co roku zabijają setki tysięcy osób. Jedną z najgroźniejszych jest z pewnością miażdżyca. Schorzenie to jest kojarzone przede wszystkim z chorobami serca. Miażdżyca może jednak również dotknąć naczynia kończyn dolnych. Jej powikłania to przede wszystkim ostre niedokrwienie kończyny, które może prowadzić nawet do jej amputacji. W tym artykule zostanie wyjaśnione, jak objawia się miażdżyca, jakie są jej główne przyczyny oraz jak skutecznie walczyć z tą chorobą.

Miażdżyca kończyn dolnych — objawy

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych to choroba atakująca naczynia znajdujące się w nogach. Jej przebieg polega na zwężaniu się tętnic, czego głównym powodem jest odkładanie się w nich złogów cholesterolu. Sprawia to, że do kończyn dolnych dociera znacznie mniej krwi, krew gorzej krąży, a do kończyn dolnych dostaje się mniej tlenu oraz składników odżywczych. Miażdżyca może prowadzić do groźnego niedokrwienia kończyn dolnych.

W swojej początkowej fazie, choroba ta objawia się przede wszystkim zaburzeniami czucia w nogach, a także innymi nieprzyjemnymi doznaniami, takimi jak mrowienie, drętwienie lub zimne stopy nawet w ciepłych pomieszczeniach. Jedną z najbardziej charakterystycznych objaw miażdżycy jest tzw. chromanie przestankowe. Jest to ból pojawiający się po wzmożonym wysiłku, takim jak chód czy marsz, który ustępuje po odpoczynku. Wynika to z faktu, że do nóg wolniej dociera krew transportująca tlen.

W zaawansowanej fazie choroby mogą pojawić się dużo gorsze objawy. Ból może być od teraz obecny nawet w spoczynku. Skóra staje się blada, występują zmiany skórne, a rany znacznie gorzej się goją. Choroba dotyka także paznokcie, które stają się kruche i łamliwe, dochodzi również do zaniku owłosienia. W końcu może dojść do zaniku mięśni, a nawet martwicy kończyny dolnej. W tej sytuacji często jedynym rozwiązaniem jest jej amputacja.

Miażdżyca kończyn dolnych — przyczyny

Miażdżyca kończyn dolnych może zaatakować chorego wskutek uwarunkowań genetycznych, ale również środowiskowych. Główną przyczyną tej choroby jest przede wszystkim hiperlipidemia, czyli znacznie podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Miażdżycy sprzyjają również otyłość, nadwaga oraz spożywanie wysoko przetworzonej żywności, bogatej w tłuszcze trans. Na wystąpienie tej choroby są również narażone osoby, które palą papierosy i nadużywają alkohol. Miażdżyca może również dosięgnąć osoby, które nadmiernie się stresują.

Miażdżyca kończyn dolnych — leczenie

Osoba, która podejrzewa u siebie wystąpienie miażdżycy, w pierwszej kolejności powinna udać się do lekarza rodzinnego, który wykona badania fizykalne i, w razie potrzeby, skieruje pacjenta na badania specjalistyczne. Leczeniem tej choroby oraz jej następstw zajmuje się chirurg naczyniowy. Specjalista ten, wykonując badanie fizykalne, może stwierdzić u pacjenta osłabiony puls poniżej zwężenia tętnic, a także niejednolity przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Aby móc w profesjonalny sposób zdiagnozować wystąpienie miażdżycy, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Lekarz rodzinny lub specjalista może skierować pacjenta na badania pod kątem profilu lipidowego, poziomu białka C-reaktywnego, morfologii krwi, a także stężenia moczników i kreatyniny. Lekarz wykonuje również leczenia obrazowe. Do najbardziej popularnych należą badanie USG metodą Dopplera, czy też angiografia. Polega ona na podaniu kontrastu do naczyń krwionośnych i następnie wykonanie tomografii komputerowej. Pozwoli to uwidocznić miejsca, gdzie tętnice uległy zwężeniu.

Miażdżyca kończyn dolnych — naturalne sposoby

Pacjent, u którego wykryto miażdżycę, może sięgnąć po kilka naturalnych sposobów wspierających walkę z tą chorobą. Mogą one stanowić świetne uzupełnienie farmakoterapii. Jednym z najlepszych środków jest czosnek pospolity. Zawiera on bowiem wiele substancji, które wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz detoksykujące. Spożywanie czosnku pozytywnie wpływa również na gospodarkę tłuszczową oraz na układ sercowo-naczyniowy. Przy niewydolności wieńcowej polecamy produkt Niewydolność Wieńcowa - Dusznica Bolesna - Mieszanka Wg Rec. O.Klimuszki

Kolejnym produktem, jaki można znaleźć w kuchni, a jaki wspiera walkę z miażdżycą, jest zielona herbata. Przygotowany z niej napar znacznie wpływa na obniżenie cholesterolu we krwi. Należy jednak pamiętać, że dla najbardziej widocznych rezultatów należy stosować skoncentrowany wyciąg. Ponadto zielona herbata w zbyt dużych ilościach może powodować problemy z wchłanianiem żelaza oraz kwasu foliowego (witaminy B9). Dla osób zmagających się z miażdżycą polecamy takie produkty jak  Mieszanka Wg. Ojca Grzegorza Sroki na miażdżycę kończyn dolnych i Nasiona Chia 200g Szałwia Hiszpańska

Miażdżyca kończyn dolnych — zastosowanie ziół

Na aptecznych oraz sklepowych półkach można znaleźć różnorodne mieszanki ziół, które wspomagają walkę z miażdżycą. Warto sięgać zwłaszcza po te, które w swoim składzie zawierają ostropest plamisty. Roślina ta dostarcza bowiem substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz antyoksydacyjnym, a także liczne witaminy. Warto również zwrócić uwagę na ekstrakt z czerwonego ryżu. Zawiera on bowiem w sobie monakolinę K, która spowalnia proces syntezy cholesterolu w organizmie. Więcej przydatnych produktów można znaleźć tutaj: https://mojazielarnia.pl/100-miazdzyca-cholesterol-nadcisnienie/. 


https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/163502,przewlekle-niedokrwienie-konczyn-dolnych

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kardiologia/miazdzyca-nog-objawy-i-czynniki-ryzyka-aa-bw69-U4eX-YNQG.html