Co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz?

Co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz?

Wycieczka na łono natury to najlepszy sposób na to, aby móc podziwiać piękno przyrody i odetchnąć świeżym powietrzem. Należy jednak pamiętać, że z takimi wyprawami wiąże się znacznie większe ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Mimo że owady te są bardzo małe, mogą okazać się niezwykle niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Samo ugryzienie nie stanowi problemu, gorzej jest wtedy, gdy kleszcz przenosi różnego rodzaju choroby, w tym boreliozę. Warto więc zastanowić się, co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz.

Co zrobić, jak ugryzie kleszcz?

Kleszcz to zwierzę z rodziny pajęczaków, którego larwy osiągają rozmiar zaledwie 0,5 mm. Ponadto, ze względu na swój jasnobrązowy kolor, trudno jest zauważyć go na skórze. Dorosłe osobniki są nieco większe, nadal jednak jest to tylko 1,5 mm. Są jednak ciemniejsze, dzięki czemu można łatwiej je zlokalizować. Kleszcze wyczuwają ludzki pot, ciepło oraz wibracje związane z ruchem. Z tego powodu najczęściej atakują zgięcia stawów, miejsca za uszami i pachwiny.

Kleszcze lubią bardzo wysokie temperatury, przez co uaktywniają się najczęściej wraz z rozpoczęciem wiosny. Wbrew pozorom, pajęczaki te nie grasują wyłącznie w lasach i na łąkach, można je również znaleźć w przydomowym ogródku. Kleszcze są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. W zależności od danego regionu, zakażonych może być od 10 do nawet 40 % kleszczy. Ukąszenie tego małego zwierzątka może grozić chorobami odkleszczowymi, takimi jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza.

Co zrobić, gdy ugryzie kleszcz?

Zwykle pierwszym objawem po ugryzieniu kleszcza jest tzw. rumień wędrujący, który pojawia się po około 7 dniach. Rumień wędrujący odznacza się tym, że z początku jest czerwony, następnie blednie, później znowu robi się czerwony na obrzeżach. Co ważne, ugryzieniu zwykle nie towarzyszy swędzenie ani ból, przez co kleszcz może utrzymywać się w ciele nawet do kilku dni. Jednak aż u 60% osób zakażonych boreliozą rumień w ogóle się nie pojawia.

Osoba, która jest chora na boreliozę, może u siebie odczuć podobne symptomy, jakie towarzyszą przeziębieniu i grypie. Mogą to być bóle głowy, bóle kostno-stawowe i mięśniowe, ogólne osłabienie organizmu, czy też skoki ciśnienia tętniczego. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu również mogą pojawić się powyższe oznaki. Jednak z czasem choroba może przechodzić w kolejne stadium. Może wystąpić wtedy jeszcze wyższa gorączka, nudności, wymioty, a nawet zapalenie rdzenia kręgowego czy mózgu.

Co robić, jak ugryzie kleszcz?

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać po zauważeniu kleszcza, jest jego jak najszybsze usunięcie z ciała. Bardzo ważne jest jednocześnie, aby wykonać to prawidłowo, aby żaden fragment pajęczaka nie został w skórze. Jeżeli więc ktoś nie chce ryzykować, warto wtedy zwrócić się do specjalisty, który szybko i sprawnie pozbędzie się kleszcza. Jak jednak samodzielnie pozbyć się kleszcza? Przede wszystkim należy chwycić go jak najbliżej skóry i wyciągnąć go szybkim, zdecydowanym ruchem. Kleszcza nie można wykręcać, ponieważ w takiej sytuacji jego fragment może zostać w skórze.

Następnym krokiem jest dokładne zdezynfekowanie miejsca ugryzienia. Jeżeli jednak podczas wyciągania kleszcza w skórze zostanie jego główka, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Specjalista, korzystając ze znieczulenia miejscowego, natnie skórę i pozbędzie się reszty owada. Podczas usuwania pajęczaka nie można go także wyciskać czy smarować różnymi preparatami. W ten sposób do rany może dostać się ślina kleszcza, w której znajdują się groźne dla człowieka drobnoustroje

Co, gdy ugryzie kleszcz? — leczenie ziołami

Leczenie boreliozy wymaga zazwyczaj antybiotyków i musi być przepisane przez lekarza. Jednak niektóre zioła i suplementy diety mogą być używane jako wsparcie w leczeniu boreliozy lub w łagodzeniu jej objawów. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kurkumę. Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów zapalnych związanych z boreliozą. Z kolei olejek z oregano jest czasami używany ze względu na jego potencjalne właściwości przeciwbakteryjne. W leczeniu boreliozy może również pomóc kit pszczeli, który jest uznawany za naturalny antybiotyk. Zawarte w nim aminokwasy oraz minerały i witaminy doskonale sprawdzają się po ukąszeniach owadów, takich jak kleszcze.

Samento to zioło pochodzące z Ameryki Południowej, które stanowi doskonałe naturalne wsparcie organizmu w przypadku infekcji bakteryjnych, takich jak właśnie borelioza. Przy wsparciu leczenia doskonale może również sprawdzić się czosnek. Ma on liczne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może być używany jako dodatek do diety. Osoba, u której wykryto tę niebezpieczną chorobę, powinna więc stosować go jak najczęściej. Na rynku można znaleźć jeszcze wiele preparatów ziołowych, które wspierają organizm w walce z boreliozą. Szeroki wybór mieszanek ziołowych można znaleźć w naszym sklepie mojazielarnia.pl. Pracujący tam specjaliści z pewnością pomogą znaleźć środek, który świetnie sprawdzi się jako naturalne wsparcie dla organizmu.