Jak pić ocet jabłkowy? Właściwości?

Jak pić ocet jabłkowy? Właściwości?

W domowej kuchni można znaleźć wiele produktów spożywczych, które w bardzo pozytywny sposób wpływają na ludzki organizm. Jednym z nich jest z pewnością ocet jabłkowy, już od czasów starożytnych ceniony ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.

Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że ten produkt to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale również środek stosowany w profilaktyce. Warto więc bliżej przyjrzeć się zagadnieniu, jak należy spożywać ocet jabłkowy oraz jakie posiada właściwości.

Jak pić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy znacznie zyskał na popularności głównie ze względu na promowanie zdrowego stylu życia oraz sięganie wyłącznie po produkty pochodzenia naturalnego. Okazuje się, że już źródła powstałe w starożytności zachwalały ten produkt nie tylko jako dodatek do sosów do sałatek czy marynat, ale również doskonały preparat pozytywnie wpływający na ludzki organizm.

Spożywanie octu jabłkowego niesie ze sobą wiele korzyści. Wspomaga trawienie, łagodzi dolegliwości dróg oddechowych czy w końcu jest dobrym wsparciem przy odchudzaniu.

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Pierwszym etapem jest fermentacja jabłek, pod wpływem której powstaje popularny, orzeźwiający cydr o kilkuprocentowej zawartości alkoholu. W drugim etapie specjalny szczep bakterii przemienia zawarty w napoju alkohol na kwas octowy, czyli podstawowy składnik finalnego produktu.

Warto mieć na uwadze, że ocet powstaje z różnych odmian jabłek, może więc różnić się walorami smakowymi, klarownością czy w końcu barwą.

Ocet jabłkowy — jakie ma właściwości?

Jakie właściwości ma ocet jabłkowy? Regularne spożywanie tego produktu to szereg korzyści dla zdrowia i organizmu. Przede wszystkim jest doskonałym wsparciem dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Zwiększa bowiem wrażliwość tkanek na działanie insuliny i w znaczny sposób normalizuje glikemię.

Pektyny zawarte w tym produkcie dodatkowo spowalniają aktywność enzymów trawiących węglowodany. Spowalnia się także opróżnianie żołądka, przez co glukoza wolniej wchłania się do tkanek.

Ocet jabłkowy pomaga również w walce z cholesterolem. Pektyny wiążą bowiem tę niepożądaną w organizmie substancję. Dzięki temu jest on niemal od razu wydalany z kałem, co zmniejsza jego wchłanianie przez organizm. Spowalnianie wchłaniania cholesterolu pozytywnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy.

Ocet jabłkowy, a konkretnie zawarte w nim pektyny normalizują ciśnienie tętnicze krwi i obniżają trójglicerydy, co znacznie zmniejsza ryzyko powstawania chorób układu krwionośnego. Spożywanie go może okazać się więc naturalną pomocą oraz ochroną przed takimi schorzeniami, jak miażdżyca naczyń krwionośnych, choroba niedokrwienna serca, tętniak aorty czy różnego rodzaju incydenty kardiologiczne, jak zawał lub udar.

Ocet jabłkowy pozwala również w pewnym stopniu uniknąć chorób nowotworowych. Wszystko dzięki takim substancjom, jak polifenole, beta-karoten czy inne bioaktywne związki, które wykazują właściwości antyoksydacyjne.

Ocet jabłkowy — właściwości odchudzające

Bardzo często zadawanym pytaniem w kontekście octu jabłkowego jest to, czy ma on jakieś właściwości odchudzające. Należy pamiętać, że redukcja masy ciała to bardzo złożony proces, tak więc dodanie jednego składnika nie przyniesie spektakularnych rezultatów. Jednak ze względu na bogate właściwości octu jabłkowego może on stanowić świetne wsparcie w trakcie zdrowego odchudzania.

Najważniejszą funkcję w occie jabłkowym w kontekście diety pełnią pektyny. Odgrywają bowiem bardzo ważną funkcję. Przyczyniają się do zwiększenia objętości treści pokarmowej, co znacznie zwiększa uczucie sytości. Ponadto wpływają na opóźnienie tempa opróżniania żołądka.

W occie można znaleźć także oligosacharydy prebiotyczne. Jest to frakcja błonnika rozpuszczalna w kwaśnym środowisku i posiadająca właściwości żelujące, co pozwala zachować regularność wypróżnień.

Tak więc zahamowanie łaknienia, ograniczenia uczucia głodu oraz poprawa procesów trawiennych pozwalają stwierdzić, że ocet jabłkowy może korzystnie wpłynąć na redukcję masy ciała.

Ocet jabłkowy — jak pić?

Jak zostało wyżej udowodnione, ocet jabłkowy ma do zaoferowania naprawdę dużo dla organizmu. Aby jednak efekty jego spożywania były zauważalne, konieczne jest odpowiednie dawkowanie. Proporcje napoju jabłkowego to 1 łyżka octu na szklankę wody. Tak przygotowaną miksturę należy wypijać 3 razy dziennie przed każdym głównym posiłkiem.

Warto jednak mieć na uwadze, że kuracja octem jabłkowym powinna być przerywana tygodniowymi odstępami, aby nie obciążyć zbytnio błony śluzowej żołądka. Ponadto nadmiernie kwaśne produkty mogą znacznie degradować szkliwo zębów, rozpuszczając je. 

Ocet powinno się więc pić przez słomkę lub małymi łyczkami. Jeżeli jego spożywanie powoduje dyskomfort, warto zmniejszyć ilość tego produktu w stosunku do wody. Jeżeli to nic nie pomoże, w takiej sytuacji należy natychmiast przerwać kurację.

Źródła informacji:

https://foodsbyann.com/Ocet-jablkowy-wlasciwosci-i-zastosowanie-blog-pol-1608555633.html?gclid=CjwKCAjwivemBhBhEiwAJxNWNwHttgk9Xv7RXuN5u6vekYuGl_U4-BNh1uz0CAFpLd19eDHp62xU-BoCZsMQAvD_BwE

https://super-racjonalni.pl/blog/strefa-wiedzy/jak-pic-ocet-jablkowy-wlasciwosci-dawkowanie-i-przeciwwskazania/