Jak działa maść ichtiolowa i na co można ją stosować?

Jak działa maść ichtiolowa i na co można ją stosować?

Maść ichtiolowa - co to jest?

Zanim przejdziemy do udzielenia odpowiedzi na pytania o maść ichtiolową - na co pomaga i jak ją stosować, warto krótko scharakteryzować ten środek. Otóż jest to preparatem leczniczym wykorzystywanym głównie w dermatologii oraz chirurgii. Jej główny składnik stanowi ichtiol, czyli substancja pochodzenia naturalnego pozyskiwana z łupków bitumicznych. W sprzedaży dostępne są maści z różną zawartością tej cieczy. Najczęściej spotykane są preparaty obejmujące od 10% do 20% tego składnika.

Maść ichtiolowa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwświądowe. Pomaga zredukować stany zapalne, hamuje rozwój bakterii oraz umożliwia zniwelowanie świądu. Maść ichtiolowa używana jest głównie podczas leczenia różnych chorób skóry. W zależności od problemu i zaleceń lekarza może być stosowana jako samodzielne leczenie lub stanowić dodatek do kuracji innymi metodami.

Jak działa maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa zawdzięcza swoje niezwykłe działanie przede wszystkim zawartości ichthammolu, czyli substancji czynnej otrzymywanej z łupków ichtiolowych. Preparat wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu stanowi doskonałe wsparcie podczas leczenia trądziku, egzemy i łuszczycy. Ponadto maść ichtiolowa ma właściwości przeciwbakteryjne, co oznacza, że pozwala zahamować namnażanie się bakterii. Co więcej, świetnie sprawdza się podczas leczenia infekcji skórnych, m.in. czyraków lub ropni zapalnych.

Maść ichtiolowa doceniana jest również za działanie przeciwświądowe. Umożliwia złagodzenie uciążliwego uczucia swędzenia. Warto również dodać, iż pobudza krążenie w naczyniach krwionośnych skóry w miejscach, gdzie została zaaplikowana. Jej dużą zaletą jest także fakt, iż przyspiesza gojenie się ran.

Maść ichtiolowa - na co pomaga?

Na co jest maść ichtiolowa? Głównie stosuje się ją w celu leczenia różnorodnych schorzeń skóry. Doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem, wrzodami, odciskami i czyrakami. Warto zastosować ją pomocniczo również podczas leczenia liszajca zakaźnego, czyli choroby wywołanej przez infekcję wirusową. Maść ichtiolowa umożliwia złagodzenie objawów tego schorzenia, takich jak zaczerwienienia skóry czy świąd.

Po maść ichtiolową warto sięgnąć również, gdy dojdzie do ukąszenia owada i w efekcie skóra zostanie podrażniona. Polecana jest także w przypadku oparzeń czy odleżyn. Preparat łagodzi ból, zapobiega infekcjom i przyspiesza proces gojenia.

Maść ichtiolowa - jak stosować ją prawidłowo?

Istnieją pewne kwestie, o których należy zawsze pamiętać podczas stosowania maści ichtiolowej. Przede wszystkim przed jej zaaplikowaniem trzeba dokładnie umyć i osuszyć obszar skóry, gdzie ma zostać naniesiona. W kolejnym kroku należy nałożyć jej niewielką ilość na wybrane miejsce, a w razie potrzeby przykryć opatrunkiem.

Najczęściej zaleca się stosowanie maści ichtiolowej 1-3 razy dziennie. Jednak należy pamiętać, że częstotliwość używania tego produktu zależy od typu schorzenia. Z tego względu przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania szczegółowej instrukcji dotyczącej wykorzystywania tego preparatu. Specjalista przekaże Ci informację o tym, jak często i przez jaki czas stosować maść, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

Ponadto, zanim zdecydujesz się na zaaplikowanie maści ichtiolowej, upewnij się, czy nie jesteś uczulony na którykolwiek ze składników znajdujących się w jej składzie.

Maść ichtiolowa - przeciwwskazania do stosowania

Mimo że maść ichtiolowa jest uznawana za bezpieczny preparat, to istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Przede wszystkim nie należy jej używać, jeśli wcześniej wystąpiła nadwrażliwość lub reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników. Nie wolno jej stosować również na uszkodzoną skórę, gdyż zwiększa to ryzyko infekcji i może wywołać podrażnienia.

Przed użyciem maści ichtiolowej najlepiej skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jej stosowania.

Gdzie można kupić maść ichtiolową? 

Już wiesz, na co jest maść ichtiolowa i jak ją stosować. Teraz zapewne zastanawiasz się, gdzie można ją kupić. Otóż wysokiej jakości produkt znajdziesz w naszym sklepie - https://mojazielarnia.pl/1380-ma-ichtiolowa-20-g.html.

Oferowana maść pochodzi od zaufanego producenta i jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. Pomaga w walce z różnymi problemami skórnymi. Efekty jej stosowania można zauważyć już po pierwszej aplikacji.

Ponadto maść ichtiolowa dostępna w naszym sklepie doskonale nadaje się pod plastry i opatrunki. Mimo specyficznej konsystencji nie utrudnia gojenia się ran. Zapraszamy serdecznie do zakupu, a w razie pytań zachęcamy do kontaktu z nami.

Źródła:

  • https://www.medicover.pl/leki/masc-ichtiolowa/
  • https://uroda.medonet.pl/kosmetyki/masc-ichtiolowa-wlasciwosci-przeciwwskazania-dzialanie/3dnnn3k