Zioła na nerki – Jakie rośliny wspomagają prace nerek?‎

Zioła na nerki – Jakie rośliny wspomagają prace nerek?‎

Gdy nasze nerki nieprawidłowo funkcjonują, to dają bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Nerki odpowiedzialne są za równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Usuwają toksyny z organizmu, a także regulują ilość płynów we krwi. Od nich zależy stan naszej skóry, włosów, paznokci. Ziołolecznictwo może być dobrym elementem wspomagającym leczenie farmakologiczne lub też może pomóc nam profilaktycznie zadbać o prawidłową pracę nerek.


Budowa i funkcja nerek

Nerki znajdują się  w naszym ciele w parzystej ilości. Prawy i lewy narząd, leży po dwóch stronach jamy brzusznej na wysokości ostatniej pary żeber oraz mniej więcej na wysokości 12 pary kręgów piersiowych. Nerka swoim kształtem przypomina nasiono fasoli. Średnio waga nerki to od 35 g do 175 g, wszystko zależy od wieku płuc. Zbudowane są z nefronów, które posiadają kłębuszek nerkowy i kanalik nerkowy. Cała budowa nerki i jej silne unaczynienie, wynika z funkcji, jaką musi ona pełnić.

Podstawową funkcją nerki jest wytwarzanie moczu. Przez niego z organizmu usuwane są zbędne związki chemiczne, które mają toksyczny wpływ na tkanki w organizmie. Przykładem jest mocznik, kwas moczowy czy leki. Dodatkowo nerki regulują gospodarkę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową w organizmie. Skład płynów ustrojowych musi być utrzymywany na odpowiednim poziomie. Wraz z moczem zostają usunięte pierwiastki takie jak: potas, wapń, magnez i dochodzi do regulacji ich stężenia w układzie krwionośnym. Gdy dochodzi do zaburzenia ilości, jakiego z pierwiastków w organizmie może to powodować zburzenia funkcjonowania organizmu. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować kondycję naszego ciała przez wykonanie badań profilaktycznych z krwi i moczu.

Nadmiar wody w organizmie usuwany jest z moczem, dzięki temu dochodzi do obniżenia się objętości krążącej krwi a tym samym do obniżenia ciśnienia krwi. Gdy jesteśmy odwodnieni, objętość moczu wydalanego maleje, gdyż pozwala to naszemu ciału na oszczędzanie wody. Nie wolno zapomnieć o tym, że nerki mają również funkcję wewnątrzwydzielniczą, gdyż produkują niektóre hormony. Mowa tutaj o reninie (utrzymuje właściwą objętość krwi) i erytropoetynie (wpływa na procesy krwiotwórcze). 

Zaburzenie powyższych funkcji nerek może powodować pogorszenie się kondycji naszego ciała. Problemy z nerkami objawiają się: bólem głowy, bólem w okolicy nerki, problemem z oddawaniem moczu, lumbago, bólem kolana po stronie nerki (przez podrażnienie nerwu udowego), ogromnym zmęczeniem, gorączką.



Choroby nerek a zioła 

Chorób związanych z nerkami, jest bardzo dużo. Zaburzenia nerek mogą wynikać z wad wrodzonych, a także z wad nabytych czy nowotworów. Do wad wrodzonych zaliczamy np: zdwojenie moczowodu, wrodzone wodonercze, nerka podkowiasta czy agenezja (brak nerki). Inne znane choroby nerki to np.: kamica nerkowa, nefropatia cukrzycowa, odmiedniczkowe zapalnie nerek, nadciśnienie odnerkowe, ropień nerek, rak nerek, niewydolność ostra   oraz przewlekła nerek.

Nerka jest narządem, który silnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. W jej obrębie może występować wiele patologii. Wyróżnia się specjalistyczny dział, który zajmuje się chorobami nerek jest to nefrologia. Niestety bardzo dużo chorób daje znaczące objawy gdy mamy już uszkodzone ¾ miąższu nerki. Co znacząco zmniejsza całkowite wyleczenie się z danego schorzenia. Dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie o zdrowie nerek przez wykonywanie regularnych badań oraz profilaktyczne wzmacnianie pracy nerek np. przez ziołolecznictwo, ruch fizyczny, właściwą dietę oraz nawadnianie organizmu. 


Zioła na nerki

Pokrzywa zwyczajna, jest to bardzo popularna roślina w naszym kraju. Uznawana jest za chwast, jednak posiada wiele cennych substancji, które mogą pomóc nam w codziennym życiu. Najcenniejsze są młode, pędy i liście pokrzywy, zawierają one: kwasy organiczne, triterpeny, flawonoidy, witaminę: B. E. K, C, fosfor, mangan, wapń. Roślina ma przede wszystkim właściwości moczopędne, zwiększa i przyspiesza wydalanie zbędnych substancji z organizmu. Jest idealna dla osób zmagających się z zatrzymaniem wody w organizmie, niestety bywa że wypłukuje cenne mikro i makroelementy z organizmu, dlatego należy przyjmować ją zgodnie z zaleceniami.

Żurawina wielkoowocowa, oprócz tego, że jej owoce są bardzo pyszne to jeszcze zdrowe. Żurawina posiada cytyniany, witaminy: A, E, C, selen, potas, luteiny, beta-karoten. Dzięki temu roślina jest obowiązkowa przy problemach związanych z nerkami i układem moczowym. Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze. Zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych, a nawet może przyczynić się do ich rozpuszczenia. Działa moczopędnie dzięki temu pozwala na usuwanie bakterii z układu moczowego.

Mniszek lekarski to zioło, znane ze względu na swoje właściwości przeciw przeziębieniowe, jednak jest to roślina, która również pobudza prawidłowe działanie nerek. Mniszek lekarski zawiera triterpeny, fitosterole, inulinę, garbniki, witaminy: A i C. Pozwala na usuwaniu toksyn z organizmu, dzięki działaniu moczopędnemu. Ponadto dochodzi do likwidacji jonów potasu i sodu oraz uzupełnienie niedoboru potasu. Ma również działanie przeciwzapalne, działa wspomagająco przy niewydolności nerek.

Nawłoć jest to ziele bardzo popularne w naszym, kraju porasta praktycznie każdy nieużytek, szybko się rozmnaża, uznawana za roślinę niezwykle ekspansywną, jednak ma wiele cennych właściwości. Zawiera duże ilości: goryczki, olejków eterycznych, flawonoidów, rutyny saponin, garbników. Nawłoć uszczelnia naczynia krwionośne, łagodzi stany zapalne, działa przeciwzapalnie przeciwbakteryjnie. Regeneruje nerki i odżywia je,  dzięki nawłoci przywołana jest równowaga w układzie moczowym. Dzięki nawłoci wydzielanie moczu zwiększone jest nawet o kilkaset procent.

Skrzyp polny najczęściej spotykany jest w lasach i przydrożnych polach. Skrzyp polny zawiera flawonoidy, potas i związki krzemu, dzięki temu wspomaga funkcję wydalniczą nerek. Leczy zapalenie dróg moczowych, skrzyp polny może zapobiec pojawieniu się kamieni nerkowych. Ma działanie moczopędne i oczyszcza organizm z toksyn, a także wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne


Produkty zielarskie wspomagające nerki

Produktów zielarskich pomagających w leczeniu chorób i dolegliwości związanych z nerkami jest bardzo dużo. Można zakupić je w aptekach, sklepach lekarskich. Mogą one mieć formę tabletek, kapsułek, ziół w postaci suszu do naparów czy nasiadówek.

Na stronie mojazielarnia.pl można zakupić np. zioło skrzypu polnego z firmy Kawon. Są to zioła do zaparzania, 100 % czystego skrzypu polnego. Ma on działanie moczopędne, zwiększa usuwanie toksyn z organizmu. Zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Zioło może być również spożywane przez dzieci jak i dorosłych.

Innym ciekawym produktem jest sok z liści pokrzywy 500 ml z firmy Alter Medica. To idealny suplement diety, jeśli chcemy zadbać o zdrowie i kondycję nerek. Ma działanie silnie moczopędne, dzięki temu usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii z organizmu. Ma również pozytywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. To dobra propozycja dla osób, które nie przepadają za ziołowymi naparami gdyż, sok z pokrzywy można dodawać np. do  soku czy smothie.

Zwolenników picia herbat jest bardzo dużo. Jednak przedawkowanie np. teiny znajdującej się w herbacie czarnej może powodować nadpobudliwość lub problemy z ciśnieniem. Może warto jedną porcję dzienną herbaty wymienić na Żurawinową Moc herbata fix z firmy Kawon. Pyszny smak i przyjemny aromat to nieodłączny element tego naparu. Herbatka zamknięta jest w woreczku co przyspiesza parzenie. Zalecana dla osób walczących z problemami związanymi z układem moczowym i chorobami nerek.

Na koniec warto wspomnieć o ziołowych mieszankach. Ojciec Grzegorz Sroka skomponował mieszankę na kamicę nerkową, która zawiera: liście brzozy, ziele skrzypu, kwiat rumianku, kłącze perzu, owoce róży, ziele macierzanki, kwiat bzu, liście pokrzywy. Elementem zwiększającym możliwość wystąpienia kamicy to nieprawidłowa gospodarka mineralna ustroju, czyli zwiększenie jonów szczawiowych, wapnia i fosforu w moczu. Wskazana mieszanka działa moczopędnie,  przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Mieszanka wg Ojca Klimuszko na ostre zapalenie nerek jest bardzo popularne i skuteczne. Warto mieszankę przyjmować profilaktycznie gdy stykamy się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia schorzenia, aby dbać o stan swoich nerek. Mieszanka zawiera: kukurydze, ziele skrzypu, rdestu ptasiego, nawłoci, fiołka trójbarwnego, dziurawca, liście brzozy, kwiat wiązówki, korzeń wilżyny, pięciornika i perzu. Te cenne składniki: zwiększają wydalanie jonów chlorowych z moczek, działają osłaniająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, oczyszczająco i moczopędnie.

Słowa kluczowe: zioła na nerki Ojca Klimuszki, zioła na nerki Ojca Sroki, objawy chorób nerek, ból, niewydolność nerek,  nerki gdzie są położone, objawy bólu nerek, ból pleców, mocz, układ moczowy, kolka nerkowa

 

 

 

Literatura

•       Choroby nerek kompendium, A. Więcek, T. Nieszporek, 2019

•       Dieta w chorobach nerek prze dializą, B. Pyszczuk, 2021

•       Medycyna holistyczna, tom 5, nerki i pęcherz, R. Sonnenschmidt, 2019

•        Rośliny lecznicze w terapii chorób nerek, F. Kubiczek, Repetytorium Uniwersytetu Jagielońskiego

•        Nefroterapia ziół chińskich, K. Walczak, A. Krysicka, D. Moczulski, Forum nefrologiczne, nr: 4, tom: 3, 2010

•        Ziołolecznictwo w chorobach nerek i dróg moczowych, Z. Kwias, Herba Polonica. Suplement, nr: 2, 1992

•        Choroby pęcherza moczowego i nerek, P. Moszczyński, Zdrowa Żywność – Zdrowa Styl Życia, nr: 1, 2005

•        Traczyk, Władysław Zygmunt. Fizjologia Człowieka w Zarysie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018.