Zioła na trzustkę - poznaj zioła wspomagające pracę trzustki

Zioła na trzustkę - poznaj zioła wspomagające pracę trzustki

Zdrowe narządy wewnętrzne są podstawą do prawidłowego funkcjonowaniu całego organizmu. Jednym z niezwykle istotnych organów w naszym ciele jest trzustka. Niestety choroby z nią związane bywają bardzo podstępne i w początkowych fazach dają nie swoiste objawy a nawet nie dają ich wcale. Ciągły stres, życie w biegu, nieodpowiednia dieta oraz całkowity brak ruchu mogą doprowadzić do ogromnych problemów ze strony układu pokarmowego. Mimo trudności życiowych warto wcześniej zadbać o stan swojego organizmu. Bardzo istotna jest profilaktyka, która wpaja nam dobre nawyki. Poświęćmy trochę czasu na to aby zadbać o swój organizm, on na pewno nam się odwdzięczy!

Położenie, budowa i funkcje trzustki

Trzustka jest to organ, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej po prawej stronie, za żołądkiem przy wątrobie ma około 20 cm długości. Składa się ona z głowy, trzonu i ogona. Określa się dwie podstawowe funkcje trzustki

•      Zewnątrzwydzielnicza  oznacza wydzielanie tzw. soku trzustkowego, który zawiera enzymy takie jak: amylaza, lipaza oraz trypsyna. Są one potrzebne do trawienia pokarmów jakie codziennie zjadamy. Dzięki rozkładowi przez enzymy pokarmowe nasz organizm zyskuje cenne składniki do życia.

•      Wewnątrzwydzielnicza, którą wykonują pęcherzyki. Polega ona na wydzielaniu hormonów (insuliny i glukogenu), które reguluje poziom cukru we krwi.  Gdy dochodzi do problemów związanych z tymi hormonami np.: zaprzestanie produkcji insuliny, nasz organizm zaczyna wpadać w cukrzyce typu 1.

Przyczyny chorób trzustki

Oczywiście wady i choroby trzustki mogą być wrodzone takie, które nosimy w swoim kodzie genetycznym jak i nabyte np. przez nie stosowanie się do zdrowego stylu życia. Jedyni są bardziej podatni na te czynniki nabyte inny zdecydowanie mniej. Wśród przyczyn chorób trzustki są:

•      Nadmierne spożywanie alkoholu

•      Nieodpowiednia dieta

•      Palenie tytoniu

•      Stosowanie niektórych leków

•      Infekcje wirusowe jak i bakteryjne

•      Urazy brzucha

•      Nadczynność tarczycy

•      Kamienie żółciowe niedrożność przewodu żółciowego

 

Chorób związanych z trzustką jest kilka. Jedną z najczęstszych jest ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki. Objawy tych schorzeń są bardzo uciążliwe. Ból brzucha w górnej części jamy, gorączka, żółtaczka a także, nudności, wymioty, bóle w mięśniach. Bywa że ostre zapalnie trzustki daje objawy napadowe. Raz na jakiś czas dochodzi do bólu, który po czasie bagatelizuje się gdyż ustąpił. Brak działania we wspomnianych chorobach może doprowadzić nawet do niewydolności wielonarządowej. Ostre jak i przewlekłe zapalenie trzustki bardzo często występuję u osób, które spożywają znaczącą ilość alkoholu, palą papierosy oraz stosują wysokokaloryczną dietę.  

Torbiele trzustki bardzo często są powikłaniem po ostrym lub przewlekłym zapaleniu. Dają one takie objawy jak: utrata masy ciała, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, gorączka. Torbiele można usuwać lub leczyć farmakologicznie. Bardzo istotne jest kontrolowanie ich wzrostu gdyż torbiele prawdziwe mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy

Zioła na Kamicę trzustki

W przewodzie trzustkowym może dojść do wytworzenia się tzw. kamieni trzustkowych, które blokują odpływ soku trzustkowego do przewodu pokarmowego i dochodzi do miejscowych zastojów. Dzieje się tak bardzo często  przy ostrym zapaleniu trzustki a także przy nadczynności przytarczyc gdy w naszej krwi zwiększa ilość wapnia i fosforanów. Kamienie trzustkowe powodują silne bóle brzucha w górnej części a także żółtaczkę, ślinotok i gorączkę. Najczęściej aby się ich pozbyć lekarz decyduje o ich usunięciu.

Zioła na Raka trzustki

Jest to jeden z najpoważniejszych nowotworów narządów wewnętrznych Zdecydowanie bardziej narażone są na niego osoby palące papierosy, spożywające alkohol, leczące się na cukrzycę, ostre zapalenie trzustki czy osoby otyłe. Bywa, że wykrywa się go na tyle późno że daje przerzuty na wiele innych organów i nie jest operacyjny. Dlatego tak bardzo istotne jest dbanie o własne zdrowie!

Zioła i sumpementy na problemy z trzustką

Choroby związane z trzustką wymagają stałej kontroli lekarza. Dlatego starajmy się wykonywać wszelkie zlecone badania, trzymać dietę i prowadzić higieniczny tryb życia, który całkowicie wykreśla palenie tytoniu i spożywanie alkoholu!

Świat ziół wychodzi nam naprzeciw, chcąc profilaktycznie zadbać o trzustkę lub chcąc wspomóc leczenie chorób trzustki mamy na rynku kilka ziół, które mogą nam w tym pomóc. Pamiętajmy aby ich stosowanie skonsultować z lekarzem, gdyż niektóre rośliny mogą wchodzić w interakcję z lekami, które zażywamy na stałe. Konsultacja z lekarzem pozwoli nam też na lepsze dobranie mieszanek ziołowych, gdyż niektóre mogą powodować efekty uboczne.


Zioła na regenerację trzustki


Jednym z najpopularniejszych ziół wspomagających pracę trzustki jest glistnik jaskółcze ziele. Jest on bogaty w kwasy tłuszczowe, flawonoidy i alkaloidy. Co powoduje jego działanie żółciopędne, moczopędne, rozkurczowe. Łagodzi bóle brzucha, pomaga w bezsenności, pobudza produkcję soku trzustkowego jak i żołądkowego. Jednak należy podchodzić do niego zgodnie z zaleceniami gdyż może mieć działanie toksyczne.

W Internetowym sklepie mojazielarnia.pl można znaleźć czyste zioło glistnika firmy Flos. Surowcem są ekologiczne okazy glistnika zbierane podczas kwitnienia. Można z niego przygotować mieszanki do przemywania twarzy, czy napary.

Pokrzywa zwyczajna to zioło o szerokim spektrum zastosowania. W tym również na dolegliwości związane z trzustką. Usuwa nadmiar toksyn z organizmu, pobudzają produkcję enzymów trzustkowych. Ma również działanie moczopędne i zapobiega odkładanie się kamieni w nerkach i trzustce. Kwas pantotenowy zawarty w liściach działa przeciwzapalnie. Nie da się ukryć że napary z pokrzywy pomaga również w problemach z układem pokarmowym oraz polepsza stan skóry, włosów i paznokci.

Mniszek lekarski nie tylko wspomaga nasz organizm w zwalczaniu wirusów i bakterii a także zmniejsza napięcie mięśniowe wynikające z bóli brzucha tym samym niweluje się opór w drogach żółciowych, pobudza wydzielanie żółci. Mniszek ułatwi trawienie i jest  bogaty w insulinę, która ma znaczącą rolę dla trzustki gdyż obniża indeks glikemiczny.

Jednym z mało znanych ziół, które wykazuje działanie przeciwzapalne co do trzustki jest czarnuszka siewna. Badania laboratoryjne wykazały, że olej z czarnuszki przyczynił się do zmniejszenia nowotworu trzustki. Czarnuszka wspomaga trawienie, wzmacnia organizm, pomaga w problemach z układem oddechowym i jest remedium na alergię.  Na stronie mojazielarnia.pl jest szeroki wybór tego produktu. Jest on niezwykle łatwy w użytku i można go wdrażać do codziennej diety np. dolewając do owsianki czy jogurtu. 

Na koniec warto wspomnieć o zielu bylicy. Ma ona pozytywne działanie na trzustkę, przede wszystkim wspomaga produkcję soku trzustkowego. Działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, zmniejsza uczucie pełności i niestrawność. Ziele bylicy jest jednym ze składników mieszanki ziołowej na torbiele, którą można otrzymać w sklepie mojazielarnia.pl. Oprócz bylicy można znaleźć tam: liście brzozy, kwiaty kocanek, nagietka, krwawnik, skrzyp polny, len, kalinę koralową. To starannie dobrany zestaw ziół, które dają ulgę w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, trawieniem.

Mieszanki ziół na trzustkę

Zioła w dolegliwościach i chorobach trzustki są stosowane na wiele różnych sposobów, w zależności od indywidualnej sytuacji i potrzeb danej osoby. Najczęściej zioła przygotowuje się w formie naparów i herbat. Poza pojedynczymi ziołami leczniczymi na trzustkę, dostępne są również profesjonalne, starannie przygotowywane mieszanki ziołowe.


Słynna mieszanka dr Różańskiego na choroby autoimmunologiczne oraz przeciwnowotworowa, zawiera w swoim składzie glistnik jaskółcze ziele a także: hubę pospolitą i kłącze rdestu japońskiego. Można znaleźć ją na stronie mojazielarnia.pl

Kolejną, bardzo ważna mieszanką, która moze być stosowana w chorobach trzustki, jest mieszanka wg receptury Ojca G. Sroki - Zapalenie trzustki.  Z opinii Klientó wiemy, ze bardzo pomaga zarówno w przewlakłym zapaleniu trzustki oraz w ostrym zapaleniu trzustki. 

Suplementy i zioła w tabletkach na trzustkę

Aby ułatwić formę suplementacji pokrzywy na przeciw wychodzą nam firmy, które produkują kapsułki do codziennego przyjmowania. Przykładem jest firma Solgar, która stworzyła wygodne kapsułki ze sproszkowanym ekstraktem z liści pokrzywy. Wspomaga ona wątrobę, trzustkę, cały układ pokarmowy a także sercowo-naczyniowy. Jeśli picie naparów nie jest dla Ciebie zbyt wygodne warto postawić na kapsułki, które można znaleźć na stronie mojazielarnia.pl

Firma Now w swoim asortymencie posiada kapsułki z korzenia mniszka lekarskiego. Mają one działanie oczyszczające organizm, działają moczopędnie i żółciopędnie. Bogactwo związków zawartych w mniszku lekarskim daje nam cenne źródło łatwo przyswajalnych witamin i minerałów np. potasu. Kapsułki nie zawierają cukru co może być istotne dla diabetyków!

Bardzo ważna pozycją przy problemach z trzustka są enzymy trwaienne. Koniecznie trzeba bowiem wspomóc trzustkę w pracy. Przecież podstawowym zaleceniem w prypadku ostrego zapalenia trzustki jest głodówka i przyjmowanie jedynie kroplówek. Dlatego pozycja obowiązkową stają się enzymy trawienne. I tu jest oczywiście kilka propozycji. Jedną z nich sa Super Enzymy z firmy Now foods 

Kolejnym ziołem w formie kapsułki, która może okazać się bardzo pomocna w chorobach trzustki to Gymnema sylvestre.   Badania wykazały, że zioło to wywołuje homeostazę glukozy krwi, podnosi aktywność enzymów biorących udział w spalaniu cukrów na drodze zależnej od insuliny, koryguje zmiany metaboliczne w wątrobie, nerkach i mięśniach wywołane przez cukier, a także sprzyja regeneracji wysp Langerhansa (zatem ma zdolność do regeneracji trzustki) i podnosi poziom krążącej we krwi insuliny.

Również na naszej stronie można dostać ziołową, ekologiczną herbatę, która poprawia pracę trzustki. W jej skład wchodzi ziele bylicy, macierzanki, werbeny, dymnicy, liście mięty, kwiaty nagietka i lawendy. Ekspresowa herbatka firmy Dary natury może być codziennym porannym rytuałem!

 

Literatura

•      Dieta w chorobach trzustki, E. Sliberzahn i inni, 2021

•      Wróćmy do ziól leczniczych, A. Cz. Klimuszko, 2022

•      Choroby trzustki, P. Moszczyński, Wiadomości Zielarskie, nr: 7-8, tom: 43, 2001

•      Choroby trzustki, P. Moszczynski, Zdriwa żywność- Zdrowy styl życia, nr: 1, 2002

•      Zdrowie kryje się w jelitach, W. Davis, 2022

•      Zioła w leczeniu  chorób układu trawiennego, M. E. Senderski, 2017