Aromaterapia - jak zacząć?

Aromaterapia - jak zacząć?

Zgodnie z przytoczonym tłumaczeniem, w przypadku stosowania terapii holistycznej należy wyjść z założenia, że pacjent jest tzw. „układem całościowym”. Leczenie określonych schorzeń wymaga więc zwrócenia szczególnej uwagi zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny. Terapie holistyczne bazują na teorii, że ciało, dusza i umysł wzajemnie na siebie oddziaływają. W przypadku problemów natury zdrowotnej, należy zadbać o każdą z tych sfer, aby zachować lub ponownie zdobyć równowagę. Jedną z metod terapii holistycznej jest aromaterapia. Jak zacząć leczenie z zastosowaniem olejków eterycznych?

Czym dokładnie jest aromaterapia?

Aromaterapia (inaczej aromatoterapia) to jedna z metod terapii holistycznych, w której wykorzystuje się określone olejki eteryczne. Konkretne właściwości substancji zapachowych oddziałują na organizm człowieka i przyczyniają się do poprawy stanu ciała, duszy i umysłu. Aromaterapia może być prowadzona na wiele sposobów. Do najpopularniejszych technik należą masaże, kąpiele, kompresy oraz przebywanie w pomieszczeniach, w których umieszczone są kominki lub specjalne dyfuzory. Właściwości lecznicze pozyskiwanych substancji z roślin znane są od wieków. Od kilkudziesięciu lat zaczęto jednak prowadzić szersze badania w tym obszarze. Analizy tych badań jasno wykazują, że stosowanie aromaterapii może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Historia aromaterapii

Niewiele osób wie, że ten typ terapii był stosowany już w czasach prehistorycznych. Starożytni Grecy i Rzymianie często stosowali aromaterapię, choć właściwości poszczególnych składników w olejkach nie były jeszcze zbadane. Obecnie mamy do czynienia z wysoką świadomością w tym obszarze. Prowadzone są liczne badania, które dowodzą, że olejki eteryczne mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie i wszelkie procesy poznawcze. Mimo tego, że termin „aromaterapia” został oficjalnie przyjęty dopiero w latach 20. XX wieku, to wiedza na temat działania poszczególnych olejków eterycznych jest bardzo wysoka. Dzięki temu możemy liczyć na satysfakcjonujące rezultaty.

Jak rozpocząć aromaterapię? – podstawowe zasady

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu aromaterapii, warto kompleksowo zapoznać się ze specyfiką działania poszczególnych substancji zapachowych oraz sposobami stosowania olejków w praktyce. Zarówno w przestrzeni internetowej, jak i wielu wydawnictwach książkowych, można znaleźć szereg informacji na temat działania poszczególnych olejków. Każdy, naturalny olejek eteryczny, powinien korelować z rzeczywistymi potrzebami organizmu. Odpowiednio dobrana substancja roślina może przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Aby osiągnąć pełnię skuteczności ze stosowania aromatoterapii, należy także odpowiednio przygotować umysł. Świadomość, że stan psychiczny i fizyczny stale ze sobą korelują, znacząco zwiększy skuteczność stosowania tej formy terapii holistycznej.

Aromaterapia – jak stosować olejki?

Wybór olejku do aromaterapii bywa nie lada wyzwaniem. Eksperci w tej dziedzinie sugerują, aby kompleksowo zapoznać się z właściwościami poszczególnych substancji zapachowych. Istotne jest również to, aby olejki posiadały certyfikat świadczący o ich wysokiej jakości. Antyseptyczne działanie terapii holistycznej można połączyć z tradycyjną antybiotykoterapią. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym obszarze, zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem specjalistą. Jedną z najbardziej uwielbianych metod stosowania olejków eterycznych jest masaż. Ta forma aromaterapii jest nie tylko skuteczna, ale i intensywnie relaksująca. Podczas kąpieli wodnych również można zdecydować się na implementację olejku eterycznego. Warto jednak pamiętać, że taka forma stosowania aromaterapii będzie nieco mniej wydajna, niż masaże. Nie wymaga ona jednak poświęcania dodatkowych nakładów czasowych. Można ją swobodnie wdrożyć podczas rutynowych kąpieli w wannie.

Inne formy stosowania aromaterapii – jak stosować olejki z wykorzystaniem dyfuzorów powietrza?

W aromaterapii istnieją także metody, które oprócz właściwości leczniczych, odpowiadają za zapewnienie świeżego zapachu w przestrzeni mieszkalnej. Dyfuzory zapachowe czy nawilżacze powietrza to urządzenia, które można z powodzeniem wykorzystać podczas terapii z zastosowaniem olejków eterycznych. Unosząca się w pomieszczeniu woń nie tylko wpłynie na poprawę samopoczucia, ale i zniweluje nieprzyjemny zapach. To rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom, którym zależy na nawilżeniu skóry twarzy i ciała, a także tym, którzy borykają się z np. z przeziębieniem czy przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Aromaterapia – jakie olejki dostępne są na rynku?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejków eterycznych, które różnią się między sobą działaniem poszczególnych substancji ziołowych. W przypadku problemów z trawieniem doskonałym wyborem będą: olejek różany, olejek sandałowy, czy olejek cytrynowy. Bóle reumatyczne mogą być leczone za pomocą olejku kolendrowego, eukaliptusowego, czy imbirowego. Skutecznym sposobem na zwalczanie bezsenności może być z kolei stosowanie olejku lawendowegomandarynkowego czy jałowcowego. Olejki wykazują także działanie relaksujące, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako forma minimalizacji stresu w organizmie. W tym celu doskonale sprawdzą się olejki melisowe, geraniowe, a także olejki neroli.

Dlaczego warto stosować aromaterapię?

Istnieje wiele badań, które potwierdzają wysoką skuteczność działania olejków eterycznych. Szerokie spektrum działania pozwala uzyskiwać satysfakcjonujące efekty w wielu obszarach zdrowotnych. Dodatkowo stosowanie aromaterapii jest przyjemne i relaksujące. Decydując się na zakup olejku eterycznego, warto postawić na sprawdzony sklep, który oferuje certyfikowane produkty. Dzięki temu zyskamy pewność, że w składzie olejku nie znajdują się żadne alergenne, nienaturalne substancje. Zakupy w zaufanym sklepie to także gwarancja szybkiej realizacji usługi oraz bezproblemowego przebiegu transakcji.