Kolagen na stawy – jak działa i jaki wybrać?‎

Kolagen na stawy – jak działa i jaki wybrać?‎

Kolagen na stawy – jak działa i jaki wybrać?

Kolagen jego właściwości, pochodzenie i źródła od lat są analizowane przez człowieka. To białko, które stanowi główny składnik budulcowy wszystkich organizmów zwierzęcych w tym również u człowieka. Stanowi 30 % wszystkich ludzkich białek oraz jest kluczowym składnikiem tkanki łącznej. Jest budulcem łączącym, który spaja komórki ze sobą. Bierze udział w budowie zębów, skóry, kości, naczyń krwionośnych, rogówki oka. Jego niedobór powoduje wiele objawów a nawet chorób.

Jakie funkcje pełni kolagen?

Słowo kolagen pochodzi od greckiego kola- guma i gen – produkcja. Kolagen nawilża i uelastycznia kości, dzięki temu ich ruchomość jest lepsza także są zdecydowanie bardziej odporne np. na złamania. Bez niego stawy nie mogą prawidłowo pracować. Przyspiesza gojenie się ran na całym ciele. Ochrania on także nerki, wątrobę i żołądek. Oczywiście większości z nas kojarzy się z tym, że utrzymuje naszą skórę w dobrej kondycji. Wypłyca zmarszczki i pozostawia skórę twarzy promienną.

Niestety wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naszym ciele maleje. Już po 25 roku życia zmniejsza się synteza kolagenu, proces ten znacznie przyspiesza również w okresie menopauzy. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w naszym ciele. Określa się, że w wieku około 60 lat zdrowy organizm nie wytwarza już endokrynolog kolagenu. Co za tym idzie problemem z niedoborem kolagenu przede wszystkim zmagają się osoby starsze. Jednak nie wolno zapominać, że nawet dla młodych osób kolagen na pewnym poziomie również jest istotny. Na redukcje ilości kolagenu w naszym organizmie wpływa również stres oraz promieniowanie słoneczne.

Jak kolagen działa na stawy?

Poznano około 29 typów kolagenu. Najpopularniejszy jest typ I, który znajduje się w skórze i tkance podskórnej, rogówce, ścięgnach, kościach. Drugim pod względem popularności jest kolagen typu II, którego można znaleźć tylko w chrząstkach i stawach.

Gdy kolagen jest trawiony w naszym organizmie rozkłada się na mniejsze cząsteczki czyli aminokwasy. Ciało bierze mniejsze części i dostarcza tam gdzie jest ich niedobór, mowa tutaj o stawach chrząstkach. To wspomniane białko jest kluczowym składnikiem stawów. Dodatkowo dzięki niemu produkowana jest odpowiednia ilość mazi, która zapewnia ruch w stawie tak aby nie dochodziło do ocierania się o siebie kości. Naturalny kolagen jest niezbędny do uzyskania całego zakresu, bezbolesnego ruchu stawu. Niestety niedobory białka z czasem stają się duże zwłaszcza u osób starszych  czy osób aktywnych np. sportowców. Na szczęście obecnie suplementacja kolagenem jest ogólnie dostępna i warto się nią zainteresować.

Choroby stawów jak i jego nieodpowiednie działanie raczej pochodzi właśnie z samego stawu. Ból, opuchnięcie, obrzęk a nawet gorączka powinny być szybko skonsultowane z odpowiednim lekarzem. Każdy z nas zdolność ruchową chce zachować jak najdłużej dlatego, warto dużo wcześniej zainteresować się suplementacją kolagenu a nie dopiero w momencie pojawiania się dolegliwości. Chcąc zadbać o swoje stawy warto abyśmy wykluczyli ze swojego życia siedzący tryb. Jeśli praca nam na to nie pozwala zadbajmy o ruch w czasie wolnym. Rower, spacery z psem, może bieganie czy jazda na rolkach. Pamiętajmy aby ruch był dostosowany do naszych możliwości. Przetrenowanie daje odwrotny skutek, możemy nim uszkodzić struktury stawowe. Starajmy się nie bagatelizować wszelakich urazów jakie nas spotykają. Gdyż mogą one zaowocować w przyszłości ogromnym bólem. Niestety otyłość, zbyt duża waga ciała obciąża stawy i może być przyczyną wszelakich dolegliwości z nimi związanych. Oczywiście nie można wykluczyć np. wielu chorób genetycznych, które również mogą się objawiać bólami stawów jak np. wrodzona łamliwość kości. Kluczem do zdrowych stawów jest odpowiednia diagnostyka, połączenie właściwej diety z suplementacji syntetycznej.

Jak suplementować kolagen?

Dla osób, które cierpią na niedobory kolagenu bardzo istotna jest dieta. Pewną część niedoborów możemy uzupełnić zmieniając swoje nawyki żywieniowe. Oczywiście postawienie na dietę bogatą w kwasy tłuszczowe, wykluczenie smażenia i zmniejszenie spożywania słodyczy na pewno nam pomoże. Produkty bogate w kolagen to:

  •          Żelatyna spożywcza- można ją np. wykorzystać w zdrowych deserach
  •          Galaretki owocowe i warzywne
  •          Podroby : serca wątróbki, żołądki
  •          Golonka
  •          Chrząstki w tym np. kurze łapki

Znanych jest również kilka związków, które w naturalny sposób wspierają produkcję kolagenu w naszym organizmie mowa tutaj o:

  •          Witaminie C – wspomaga ona syntezę kolagenu, opóźnia starzenie się skóry i ujędrnia ją (kiszona kapusta, cytrusy, natka pietruszki)
  •          Witamina A – uelastycznia skórę, odżywia ją oraz zmniejsza proces powstawania zmarszczek (dynia, szpinak marchew, wątróbka, mleko, jaja)
  •          Witamina E – chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, nawilża (orzechy, awokado, chleb pełnoziarnisty)
  •          Koenzym Q10 – uelastyczni kości jak i skórę, spowalnia proces starzenia się skóry (kiełki pszenicy, ryby)
  •          Flawonoidy- zmniejszają rozpad kolagenu w organizmie (pomidory, brokuły, zielona herbata)
  •          Miedź – odgrywa ważną rolę w metabolizmie kolagenu (płatki owsiane, kakao, pestki dyni, szpinak)

kolagen



Czy wystarczy spożywać żelatynę, żeby uzupłnić niedobór kolagenu?

Niestety nie... Kolagen jest najbardziej licznie występującym  białkiem w organizmie, natomiast żelatyna to zwyczajnie gotowana forma kolagenu. Mają  oczywiście wiele wspólnych cech i właściwości, jednak w zastosowaniu się juz różnią. Dlatego nie można ich używać zamiennie i picie wywarów  żelatynowo- rosołowych niekoniecznie musi wpłynać na dostarczenie nam kolagenu. 


Jaki kolagen wybrać?

Wybór kolagenu nie jest taki łatwy. Rynek jest przepełniony różnymi formami. Warto dobrać odpowiednią dawkę do siebie, ona nie jest ściśle określona. Zależy trochę od dolegliwości z jakimi się zmagamy i z naszym wiekiem. Wg badań 8-12 g to dzienna dawka jaką potrzebują nasze stawy. Bardzo dobra jest forma sproszkowana kolagenu jeszcze wzbogacona witaminą D, C, koenzymem Q 10, kwasem hialuronowym czy glukozaminą. Taki zestaw stworzy super kompleks, który na pewno będzie pomocny.

Kolagen rybi jest zdecydowanie lepszy od kolagenu pochodzenia zwierzęcego gdyż ma on zbliżoną budowę do tego, który występuje w organizmie ludzkim. Kolagen pozyskiwany ze skór i łusek ryby ma peptydy o małych rozmiarach co daje im większą biodostępność i jest lepiej trawiony.

Najlepsze formy kolagenu na mojazielarnia 

Na stronie mojazielarnia.pl jest kilka ciekawych pozycji nad którymi warto się pochylić.

Firma Pharmo Vit stworzyła kolagen sproszkowany z dzikiego dorsza. Jest on hydrolizowany z dodatkiem witaminy C. Kolagen można rozpuszczać do wody i soku spożywać najlepiej rano. To bardzo dobry produkt, który może być fajnym prezentem np. dla dziadków.

Jeśli forma sproszkowana nie do końca wydaje nam się użyteczną producenci wychodzą nam naprzeciw. Firma Ekomedica Ekamarikol stworzyła kolagenowe kapsułki morskie. Wewnątrz nich zamknięty jest kolagen sproszkowany z witaminą C i stearynianem magnezu. Preparat należy zażywać dwa razy dziennie.

Firma Elena również proponuje nam kapsułki z kolagenem hydrolizowanym z ryb. Wspomaga on pracę stawów, pozytywnie wpływa na stan skóry włosów i paznokci, kolagen w powyższym produkcie pozyskiwany jest z suma. Produkt zawiera również witaminę C, która zwiększa możliwość przyswojenia się kolagenu oraz liofilizowane mleko kozie i kobyle, owoce aronii i żurawiny. To rzeczywiście bardzo dobrze skompletowany produkt.

Ciekawą formą kolagenu są produkty w postaci płynnej. Powstał on na bazie demineralizowanej bardzo czystej wody o pH neutralnym. W jego skład wchodzi hydrolizowany kolagen typu I i III, kwas hialuronowy, witamina C, B oraz wiele ekstraktów roślinnych, które wspomagają przyswajanie witamin i minerałów. Suplement spożywamy podczas posiłku to ciekawa alternatywa dla formy sproszkowanej lub kapsułek.

 
Przejdz do naszego sklepu i zobacz produkty z kolagenem: 

Kolagen STRONG 500 Ml 10000mg !!!

 

 Kolagenum Kolagen Z Ryb Hydrolizowany Elena

 

 Proherbis Kolagen Rybi 100 G Proszek Zdrowe Stawy

 
Kolagen 10 000 Mg Zaawansowana Formuła Płyn 500 Ml Phamrovit

 
Kolagen Z Biotyną Naturalny 30 Kaps Avanaeko


KOLAGEN Z DZIKIEGO DORSZA PROSZEK 101,6 G | CLASSIC PHARMOVIT


Literatura

  1.       Kolagen – właściwości i znaczenie technologiczne, G. Krasnowska, Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Technologia Żywności, nr: 12, 1998
  2.       Kolagen- rola w organizmie i skutki niedoboru, A. Zuchowski, A. Nowicka- Zuchowska, Lek w Polsce, 2019
  3.       Hydrolizat kolagenu – nowoczesny suplement diety, F. Świderski, M. Czerwonka, B. Waszkiewicz- Robak, Przemysł spożywczy, nr: 4, 2009
  4.       Kolagen – fakty i oczekiwania, M. Pawlak, T. Podgórski, Suplementy, nr; 1, 2018  




Artykuł na zlecenie. Zakaz kopiowania w całości lub części . Pełne prawa autorskie: mojazielarnia.pl 
Autor: mgr MartynaCieslińska.
Uwielbia rośliny i ich wartości użytkowe. Skończyła Uniwersytet Rolniczy Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa.