Czym jest i jakie właściwości ma olej rycynowy?

Czym jest i jakie właściwości ma olej rycynowy?
Nie da się ukryć, że medycyna ludowa obecnie przeżywa swój renesans. Jeden z najstarszych środków wykorzystywanych w medycynie alternatywnej to właśnie olej rycynowy. Jest on łatwo dostępny, tani i skuteczny. Obecnie na rynku jest wiele produktów do pielęgnacji ciała, włosów czy paznokci, które w swoim składzie posiadają olej rycynowy.  Co więcej oleje uznawane są za ‘klucz do zdrowia’. Dlaczego warto postawić właśnie na olej rycynowy? Poniżej kilka cennych informacji.
 

Pochodzenie i skład oleju rycynowego

Olej rycynowy jest pozyskiwany z rośliny o nazwie rącznik pospolity a konkretnie z jej nasion. Powstaje w procesie tłoczenia na zimno lub gotowania z wodą. Dzięki takiemu tłoczeniu rozkłada się toksyczna rycyna, która powoduje toksyczne działanie w tej roślinie. Co za tym idzie otrzymujemy w pełni bezpieczny środek. Rącznik należy do rodziny wilczomleczowatych, pochodzi z północno-wschodniej Afryki, jednak jego uprawa została rozpowszechniona prawie na cały świat.
Główne składniki oleju rycynowego to:
  •                     18- węglowy gliceryd kwasy rycynowego
  •                     Glicerydy kwasu oleinowego
  •                     Glicerydy kwasu linolowego
  •                     Glicerydy kwasu palmitynowego
  •                     Glicerydy kwasu stearynowego
  •                     witamina E
Sam olej  ma dość gęstą konsystencję i jest w kolorze jasnożółtym. Po podgrzaniu lub rozgrzaniu w dłoniach łatwej się rozsmarowuje. Pierwsze wzmianki o nasionach rącznika pochodzą ze starożytności, gdyż znaleziono je w egipskich grobowcach.
 Obecnie największymi producentami oleju rycynowego są Chiny, Brazylia i Indie. Wykorzystywany jest on w przemyśle chemicznym, kosmetycznym w farmaceutycznym a nawet spożywczym. Można spotkać go w składzie: mydeł, kremów, farb, maści, perfum, słodyczy.
Nie można zapomnieć również  o aspekcie ozdobnym rącznika pospolitego. Roślina ma ciekawy pokrój, piękne liście owoce i kwiaty. Będzie idealnie prezentował się jako uzupełnienie rabaty jednorocznej. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne o przepuszczalnym podłożu.  Niestety roślina jest trująca, więc podczas jej uprawy trzeba obchodzić się z nią ostrożnie. Rącznik wykorzystywany jest jako repelent czyli środek zwalczający krety czy turkucie podjadki. Dodatkowo olej rycynowy jest używany do przedłużania trwałości np. ryżu.


Właściwości oleju rycynowego

Olej rycynowy może być wykorzystany w czystej postaci bezpośrednio do ust jak i zewnętrznie np. na twarz, skórę, włosy i paznokcie. Coraz częściej łączony jest z innymi ziołami aby stworzyć idealną mieszankę zdrowotną.
  •                     Olej rycynowy przede wszystkim ma działanie przeczyszczające, po spożyciu rozkłada się na kwas rycynowy, który zmniejsza wchłanianie się soli jelicie a to prowadzi do rozluźnienia stolca. Dodatkowo zwiększa perystaltykę jelit
  •                     Wspomaga usuwanie flegmy z organizmu i wspiera układ oddechowy. Olej rycynowy jest wykorzystywany w leczeniu astmy i alergii.
  •                     Bierze udział w zwiększonej produkcji limfocytów czyli komórek, które chronią nasz organizm przed  drobnoustrojami chorobotwórczymi. Czyli olej zapobiega rozwojowi  stanów zapalnych. Dodatkowo zwalcza produkcje komórek nowotworowych
  •                     Działa pozytywnie na skórę, włosy paznokcie. Nawilża je i wygłasza, ponadto można wykorzystać go w leczeniu łupieżu
  •                     Olejowanie włosów olejem rycynowym w znaczącym stopniu przyspiesza ich wzrost, to samo tyczy się brwi oraz rzęs. Cebulki włosów zostają pobudzone
  •                     Wygładza również skórę, zwłaszcza łuszczącą się i odwodnioną. Wykorzystuje się go w leczeniu cery trądzikowej. Gdyż przyczynia się do odbudowy płaszcza lipidowego
  •                     Olej rycynowy zwiększa produkcję kolagenu w skórze a jak wiadomo już po 16 roku życia włókna kolagenowe w naszej skórze zaczynają zanikać
  •                     Wmasowanie w płytkę paznokcia oleju rycynowego powoduje jej utwardzenie, nawilżenie. Ułatwi to również usuwanie skórek przy codziennym manicure
  •                      Ciepłe okłady z olejku rycynowego niwelują bóle stawów, głowy czy pleców
  •                     Olej rycynowy przyspiesza gojenie się ran np. po oparzeniach czy owrzodzeniach
  •                     Zmniejsza również odciski i wygładza skórę pięt

Olej rycynowy – rzęsy i brwi

Rycynę można z powodzeniem używać do pielęgnacji rzęs oraz brwi. Potrafi je skutecznie zregenerować i wzmocnić.

Olej rycynowy – włosy

Badania naukowe potwierdzają bardzo pozytywny wpływ wywierany przez olej rycynowy na włosy, które dzięki niemu stają się grubsze, bardziej miękkie i lśniące. Rycyna zamyka łuski włosa, dzięki czemu końcówki przestają się rozdwajać. Nacieranie skóry głowy powoduje, że cebulki włosowe ulegają wzmocnieniu i lepiej funkcjonują – można zaobserwować większy naturalny przyrost włosów. 

Olej rycynowy – twarz

Dzięki właściwościom oczyszczającym oraz regenerującym można również stosować olej rycynowy na twarz. Doskonale sprawdza się bowiem przy jej oczyszczaniu. Ostatnio bardzo modne stało się Oil Cleaning Metod, w skrócie OCM, polegające właśnie na oczyszczaniu twarzy za pomocą naturalnych olejków.

Olej rycynowy – lecznicze okłady z oleju rycynowego 

Okłady pobudzają mechanizmy obronne organizmu, poprawiają krążenie i pomagają odbudować równowagę między komórkami. Okłady pomagają szczególnie wówczas, gdy zaburzenia obiegu limfy upośledzają usuwanie toksyn z całego organizmu bądź z chorych miejsc. 
okłady z oleju rycynowego pomagają w następujących dolegliwościach: zaparcia, nadciśnienie, nieżyt żołądka, wrzody trawienne, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie nerek, zapalenie okrężnicy, infekcyjne zapalenie wątroby, niedrożność jelit, zapalenie kości i stawów, ból głowy, wiele niezidentyfikowanych bólów brzucha, hemoroidy, choroby kobiece, cysty, torbiele na jajnikach czy macicy, urazy szyi, kręgosłupa, bóle krzyża.

Kurację najlepiej stosować wieczorem, przed zaśnięciem. Należy szmatkę flanelową namoczyć w oleju. Dobrze jest podgrzać sam olej wcześniej. Potem kładziemy ją na chore miejsce (brzuch, plecy, ramię…) i przykrywamy folią plastikową, żeby dłużej utrzymać ciepło. Na to kładziemy ręcznik a potem termofor. Po godzinie (ale bez obaw, można poleżeć dłużej) dokładnie zmywamy olej ze skóry, bo na niej teraz znajdują się toksyny.

Przeciwskazania do stosowania oleju rycynowego

Nie zaleca się stosować olejku rycynowego osobom, które mają uczulenie na jakikolwiek ze składników oleju rycynowego a także kobietom w ciąży karmiącym piersią.  Wg zasady olej rycynowy mogą przyjmować dopiero dzieci po 7 roku życia.
Przed rozpoczęciem kuracji olejem rycynowym dobrze jest wykonać próbę skórną, która pozwoli nam na określenie tego czy nie dojdzie do podrażnienia po np. olejowaniu czy wcieraniu olejku.


Produkty z olejem rycynowym

W sklepie Internetowym www.mojazielarnia.pl można w atrakcyjnej cenie otrzymać olej rycynowy firmy Apteczka Babuni. Produkt jest zamknięty w szklanej buteleczce w kolorze ciemnobrązowym w celu ochrony przed utlenianiem się ważnych substancji olejku. Produkt można spożywać doustnie zgodnie z zaleceniami producenta a także zewnętrznie do nacierania, okładania, wcierania. Produkt jest bardzo łatwy do użycia i naprawdę może zdziałać cuda.
rycynowy


Inna propozycją na stronie mojazielarnia.pl jest mydełko nagietkowe z masłem Shea firmy Natural Secrets, które jest ręcznie robione. W jego skład między innymi wchodzi olej rycynowy a także olej kokosowy, palmowy, oliwa z oliwek. Dzięki niemu skóra po stosowaniu takiego mydła stanie się  nawilżona i gładka oraz zdezynfekowana. Mydło przeznaczone jest do pielęgnacji całego ciała w tym skóry twarzy. Będzie ono idealnym prezentem dla bliskiej osoby, która ceni sobie naturalną pielęgnację. 
Pośród produktów z olejem rycynowym nie można pominąć płynu na odciski firmy ABE. Płyn służy do użytku zewnętrznego w jego skład oprócz olejku rycynowego, który zmiękcza i nawilża wchodzi również kwas salicylowy i mlekowy, które działają drażniąco i złuszczająco. Płyn daje ciekawe efekty w leczeniu odcisków, zrogowaceń na skórze stóp.
Mając taki szeroki obraz na olej rycynowy można z powodzeniem włączyć go do codziennego stosowania na wiele schorzeń. Nie da się ukryć że łatwość w użytku i niewielka cena produktu działają jeszcze bardziej przekonywująco. Korzystając ze strony Internetowej mojazielarnia.pl koniecznie zwróć uwagę na produkty z olejkiem rycynowym.
 
 
Literatura
  1.                   Tajemnice oleju rycynowego, ebook, M. Bhandari
  2.                   Olej rycynowy- chemia i zastosowanie, J. Kula, T. B. Quang, Przemysł Chemiczny, nr; 111, 1998
  3.                   Zastosowanie oleju rycynowego w kosmetyce i farmacji, M. Gąsior, V. Czaja, Zeszyty Naukowe, Politechnika Łódzka, Chemia Spożywcza i Biotechnologia, tom: 66, 2002
  4.                   Oleje kluczem do zdrowia, A. Woźniak, 2012
  5.                   Receptury poleskich znachorek, A.A. Chrzanowska, 2022
  6.                   Oficjalna strona Internetowa  - www.swiat.kwiatow.pl


Artykuł na zlecenie. Zakaz kopiowania w całości lub części . Pełne prawa autorskie: mojazielarnia.pl 
Autor: mgr MartynaCieslińska.
Uwielbia rośliny i ich wartości użytkowe. Skończyła Uniwersytet Rolniczy Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa.