Zioła szwedzkie – panaceum na wiele schorzeń

Zioła szwedzkie – panaceum na wiele schorzeń

Zioła szwedzkie – panaceum na wiele schorzeń

Dbanie o zdrowie to codzienność każdego z nas. Zdrowa żywność, ruch, minimalizacja warunków stresowych to wszystko polepsza komfort naszego życia. Medycyna alternatywna znów przeżywa swój renesans. Powrót do korzeni, wiara w uzdrawiającą moc ziół. Co więcej z dnia na dzień przybywa również wiele medycznych artykułów i badań, które znacząco potwierdzają działania roślin, ziół a nawet chwastów w leczeniu schorzeń. Austriacka zielarka Maria Treben spopularyzowała słynną mieszankę szwedzkich ziół, które są doskonałe na wiele dolegliwości. Na rynku znane są one pod nazwą zioła szwedzkie Marii Treben. Poniżej kilka ciekawych informacji skąd wzięła się ta mieszanka, jaki ma skład i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę.

Zioła szwedzkie – czym tak właściwie są?

Zioła szwedzkie to kompozycja 11 roślin, które prawdopodobnie zostały skomponowane w XVII wieku przez szwedzkiego lekarza Klausa Samst. Wtedy nie były aż tak popularne dopiero w latach 70 XX wieku udało się je rozpromować przez zielarkę Marię Treben. Sama postać zielarki jest bardzo ciekawa. Przez przypadek trafiła na rękopis szwedzkiego lekarza.[1]  Jej znajomość ziół była ogromna, stała się jedna z najpopularniejszych zielarek na świecie. Przypisywano jej pseudonim ‘farmaceutka Pana Boga’.

Zioła szwedzkie – skład:

  • Korzeń arcydzięgla - roślina, która wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga w lepszym funkcjonowaniu układu pokarmowego, zmniejsza nerwobóle i kolki. Działa oczyszczająco i moczopędnie.
  • Manna to wyciąg który pozyskiwany jest z jesionu. Ma pozytywny wpływ na układ moczowy. Wspomaga pracę nerek, działa również odtruwająco i żółciopędne.  Nie można zapomnieć również o jego delikatnych właściwościach przeczyszczających
  • Mira jest to żywica, która wypływa z  kolczastych krzewów z rodzaju balsamowców.  Jest silnie antyseptyczna.  Działa odkażająco i przeciwbólowo w leczeniu np. chorób związanych z jamą ustną.  Silne olejki eteryczne w niej zawarte działają pozytywnie na układ oddechowy,
  • Korzeń piołunu - działa podobnie jak korzeń arcydzięgla. Wspiera prace układu pokarmowego, zmniejsza zgagę i chroni przed pasożytami. Ma działanie przeciwskurczowe, żółciopędne i niweluje niestrawność. 
  • Szafran; nie bez przyczyny dodawany jest do wielu potraw. Piękny kolor, aromatyczny zapach i smak łączą się z jego zdrowotnymi właściwościami. Szafran ma silne działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe. Poprawia trawienie i zwiększa apetyt. Do tego reguluje stężenie trójglicerydów a co za tym idzie przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu. To istne 'czerwone złoto' pośród roślin !
  • Kamfora jest to substancja, która powstaje przez destylacje drewna pochodzącego z cynamonowca kamforowego. Pewnie większości z nas kojarzy się z poszerzaniem naczyń krwionośnych na skórze, przez co naciera się nią podczas przeziębienia a to działa rozgrzewająco.  Działa również znieczulająco, pomaga w leczeniu bólów kręgosłupa i reumatycznych.
  • Korzeń rabarbaru inaczej nazywany rzewieniem nie tylko można wykorzystać jako składnik pysznych deserów. Ma on również działanie lecznicze.  Działa przeciwrakowo, nawilżająco, rozkurczowo i moczopędnie.  Wspiera leczenie wrzodów i niedoskonałości skórnej.  Ma również lekkie działanie znieczulające.
  • Kurkuma ma działanie żółciopędne  i pobudzające. Bardzo pozytywnie wpływa na leczenie chorób związanych z wątrobą i trzustką a jak wiadomo dolegliwości związane z tymi narządami bywają bardzo uciążliwe i jest niewiele ziół, które polepszają stan tych organów.  Kurkuma wzmacnia odporność i oczyszcza organizm z toksyn.
  • Drakiew ma silne działanie uspakajające oraz przeciwgorączkowe. Kiedy stosowano go do odtruwania organizmu np. po ugryzieniu węża czy owadów a nawet przez dzikie zwierzęta. Wzmacnia organizm i pomaga zwalczyć panujący w nim stan zapalny.
  • Korzeń dziewięćsiłu; przede wszystkim ma działanie napotne i moczopędne. Wspomaga leczenie chorób związanych z układem moczowym. Przyspiesza regenerację organizmu podczas grypy i przeziębienia.
  • Senes a konkretniej jego liście mają silne działanie oczyszczające i przeczyszczające. W jelitach dochodzi do zwiększonej ilości wydzielanej wody a tym samym okrężnica pobudzana jest do skurczy i wypróżniania. Używa się go w leczeniu chorób związanych z układem pokarmowym a konkretnie uzyskaniem odpowiedniej perystaltyki jelit.



Skład ziół szwedzkich jest dokładnie dobrany, dzięki temu można je stosować w leczeniu np. bólów głowy, migreny.
[2]  Wdychanie naparów z mieszanki działa rozluźniająco na organizm i było bardzo polecane przez Marię Treban. Do wszelkiego rodzaju stanów zapalnych w organizmie czy to związanych z przeziębieniem czy nawet stanów zapalnych skóry np. trądzik czy bólów reumatycznych idealnym będzie wykorzystanie szwedzkich ziół.  Wspomaganie terapii nowotworowej, dużej bezsenności, gorączki, depresji, nerwicy, zakażenia pasożytnicze, bóle miesiączkowe, tasiemiec, bóle zęba, omdlenia, problemy jelitowo-żołądkowe czy  kac również   w tych stanach należy sięgać po wspomnianą mieszankę ziół. Z powodzeniem można ją używać wewnętrznie spożywając jak i zewnętrznie przez okłady  czy wcierki. Zioła szwedzkie pomagają w regeneracji ran i blizn a także narośli i wysypek. Pamiętajmy o tym aby stosowanie wszelkich ziół na początku skonsultować z lekarzem. Niestety niektóre składniki ziołowe mogą wchodzić w interakcje z lekami, które np. stosujemy na co dzień na inne schorzenia. Co więcej dobrze jest dawkę i metodę stosowania ustalić z osobą kompetentną w tej dziedzinie.

Na stronie Internetowej sklepu moja zielarnia można znaleźć kilka propozycji mieszanek szwedzkich ziół wg autorstwa Marii Treban. Ich skład zawiera kombinacje ziół wymienionych powyżej ale zdaża się że mieszanki są jeszcze bardziej wzbogacone o inne rośliny. Między innymi jest to nalewka bez alkoholu czyli tzw. wyciąg z ziół w szklanej butelce, która jest bardzo łatwa w dawkowaniu. Oprócz szwedzkich ziół posiada ona w swoim składzie między innymi: anyż, cynamon, zielona herbatę, liście orzecha włoskiego, melisę. Tym też sposobem zioła szwedzkie uznać należy za panaceum na wiele dolegliwości.[3] 

 

Szwedzkie zioła - zastosowanie

W sklepie znajdziemy również herbatę ziołową ze szwedzkich ziół z której można przygotowywać napary do picia lub okładów. Może być to bardzo dobry pomysł na prezent dla bliskiej osoby, która lubi i interesuje się medycyną alternatywną. 

Aby wyjść naprzeciw konsumentów w sklepie moja zielarnia można również znaleźć gotową maść na bazie szwedzkich ziół Marii Treben, która bardzo szybko się wchłania i może być alternatywną np. dla okładów z ziół.  Maść ta nie zawiera barwników, alkoholu ani parabenów. To samo zdrowie!

Szwedzkie zioła posiadają w sobie cudowną moc i mogą pomóc nam w zwalczaniu wielu codziennych dolegliwości.  Nie chodzi o to że mają w sobie jakieś cudowne nadprzyrodzone właściwości to mieszanki ziół, które mają udowodnione lecznicze działanie na zdrowie człowieka. Pamiętajmy o tym aby produkty z ziół szwedzkich kupować tylko ze sprawdzonych źródeł to bardzo istotne dla prawidłowego ich działania.


SZWEDZKIE SUSZszwedzkie na lakoholuszewdzka masc

Zioła szwedzkie susz                    Zioła szewdzkie wyciąg                    Zioła szwedzkie maść 

Literatura

  1.       Apteka Pana Boga, M. Treben, 1992
  2.       Anatomia zdrowia- jak kompleksowo zadbać o ciało, umysł i duszę?, A. Leszczyńska, 2019
  3.       Zioła z Bożego ogrodu, M. Treben, 2021
  4.       Moc ziół. Zielarski i ich sekretne przepisy, S. Kawalerowicz, 2022
  5.       Sekrety szeptuch. Ludowe sposoby, V. Tschenze, 2016
  6.       Magia polskich ziół, P. Machałek, 2022
  7.       Oficjalna strona internetowa – www dietetycy.org.pl
  8.       Oficjalna strona internetowa – portal abczdrowie