Glistnik jaskółcze ziele – cenny, złoty chwast!

Glistnik jaskółcze ziele – cenny, złoty chwast!

Glistnik jaskółcze ziele – cenny, złoty chwast!

Osoby znające się na ziołolecznictwie i botanice zupełnie inaczej postrzegają poszczególne rośliny. Piękno widzi każdy jednak nie każdy jest w stanie docenić przydatność chwastów lub roślin trujących. Otóż glistnik jaskółcze ziele jest to roślina, która jest ogromnie rozpowszechniona na terenie całej Europy. W Polsce porasta nieużytki i tereny ruderalne,w niektórych miejscach uznawana jest za chwast gdyż pojawia się tak gdzie być nie powinna. Uchodzi za roślinę trującą gdyż zawiera alkaloidy izochinolinowe. Jednak jej cenne właściwości są bardzo szerokie, warto zgłębić jej wartości użytkowe w kontekście ziołolecznictwa, medycyny alternatywnej.

Wygląd zewnętrzny glistnika

Glistnik jaskółcze ziele należy do rodziny  makowatych. Był znany już w starożytnym Rzymie i Grecji gdzie wykorzystywano go do zmniejszania dolegliwości żołądkowych. Roślina jest silnie rozgałęziona i maksymalnie może osiągnąć do 1 metra wysokości. Pędy owłosione, liście zielone o kształcie pierzastosiecznym, pokryte delikatnym nalotem. Spodnia strona blaszki liściowej  jest siwa. W okresie od maja do września na roślinie pojawiają się bardzo charakterystyczne kwiaty umieszczone na szczytach pędów. Kwiaty są w kolorze żółtym z czterema płatkami korony. W miejscu kwiatów pojawiają się owoce. Są to torebki o kształcie strąka, pękające z czarnymi nasionami w środku. Roślinę najczęściej można spotkać na skrajach lasów, pól, rzek, w ogrodzie bardzo często występuje jako chwast, utrudniając wzrost innym roślinom ozdobnym i uprawnym. Przy złamaniu glistnik wydziela sok w kolorze pomarańczowym. Roślina jest mrozoodporna dzięki temu że substancje odkładane jako zapasowe w glistniku nie mają postaci skrobi tylko glikogenu.

Właściwości glistnika i zastosowanie glistnika

Glistnik jaskółcze ziele to roślina bogata w wiele cennych składników, które można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

- Pochodne benzofenantryndyny – chelidonina, chelitrydyna

- Pochodne protoberberyny – stylopina, koptyzyna, berberyna

- Pochodne protopiny – protopina

 

Występujące w glistniku alkaloidy można podzielić na 3 grupy:

  •          Pochodne benzofenantrydyny – chelidonina, chelitrydyna, sangwinaryna, chelerytryna.
  •          Pochodne protopiny – protopina, alfa- i beta-allokryptopina.
  •          Pochodne protoberberyny – stylopina, koptyzyna, berberyna.

Ponad to :

  •          Kwas askorbinowy – witamina C
  •          Kwas bursztynowy
  •          Kwas jabłkowy
  •          Kwas chelidonowy
  •          Karoten
  •          Flawonoidy np. kwercetyna
  •          Saponiny
  •          Garbniki
  •          Sole mineralne

Glistnik jaskółcze ziele od pokoleń znany jest jako antidotum na kurzajki i brodawki. Zawdzięczamy to przede wszystkim sokom zawartym w roślinie. Kuracja na kurzajki może zlikwidować je już po kilku dniach. Glistnik pomaga na szereg problemów skórnych: zmniejsza trądzik różowaty, przyspiesza gojenie się ran po wypryskach a także działa przeciw alergiczne. Ma dobre wyniki jeśli chodzi o leczenie egzemy, łuszczycy i grzybicy, które bywają bardzo uciążliwe i oporne. Alkaloidy zawarte w glistniku mają działanie antynowotworowe co potwierdziło szereg badań. Zwłaszcza dotyczy to raka trzustki oraz wątroby. Napar z liści pobudza wydzielanie żółci, reguluje pracę układu pokarmowego, a także zmniejsza biegunki i zaparcia.

Glistnik działa pozytywnie na napięcie emocjonalne, niweluje stres i zmniejsza ciśnienie krwi, spowalnia prace serca. Co za tym idzie warto wykorzystać go w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wykazuje działanie nasenne i obniża napięcie mięśni gładkich co znów może być pomocne w leczeniu bolesnych miesiączek.

Jak zbierać glistnik?

Oczywiście zioło glistnika można zbierać samemu. Pamiętajmy aby wybierać takie miejsca w których jest małe zanieczyszczenie powietrza. Zbieramy korzeń, liście, owoce, pędy, praktycznie każda część glistnika jest cenna. Idealny czas do zbioru to okres kwitnienia i owocowania czyli od maja do czerwca. Wtedy roślina jest najbardziej bogata w cenne substancje i utrzymuje swoją barwę po suszeniu. Korzeń można pozyskiwać jesienią. Surowiec najlepiej suszyć w miejscu ciepłym i przewiewnym: spiżarnia, stodoła lub strych będą idealne. Jeśli chcemy przyspieszyć proces można ziele glistnika włożyć do piekarnika o temperaturze 60 stopni, kontrolując poziom wysuszenia roślina już po kilku godzinach będzie gotowa!

glistnik


Produkty lecznicze z ziela glistnika

Z glistnika izolowany jest alkaloid o nazwie chlorowodorek chelidoniny ma on działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. W latach 60 XX wieku na rynek trafiły tabletki z takim składem. Pomagały one przy kolkach, zastojach żółci, kamicy nerkowej czy stanach zapalnych układu moczowego.

Na stronie mojazielarnia.pl można kupić gotowy susz z ziela glistnika. Jest on wygodny i bardzo łatwy do zaparzenia. Działa pozytywnie na bóle menstruacyjne i na układ pokarmowy. Ziele nie zalecane jest dla kobiet w ciąży gdyż może wywołać skurcze macicy. Istnieje możliwość przedawkowania nawet suszu z glistnika, dlatego dawkę jaką chcemy stosować lepiej skonsultować z lekarzem, zwiększamy ją bardzo ostrożnie.

GLISTNIK ZIELE ZIELE GLISTNIKA


Nalewka z glistnika firmy magiczny ogród, która dostępna jest w sklepie mojazielarnia.pl to bardzo ciekawy produkt. Jest to wyciąg ziołowy z glistnika jaskółcze ziele, który można stosować tylko i wyłącznie zewnętrznie. Zwalcza on kurzajki, brodawki  a nawet zgrubienia po odciskach.

Glistnik jaskółcze ziele wykorzystywany jest do wielu mieszanek ziołowych np. mieszanka wg. Ojca Grzegorza Sroki. Zestaw glistnika, wrotycza i piołunu sprawdzi się w leczeniu owsicy, która jest bardzo ciężka do wyleczenia. Jednak wspomniany preparat wykazuje wysoką skuteczność.

Ogólna zasada stosowania glistnika jaskółcze ziele mówi o tym aby unikały go osoby cierpiące na niedrożność dróg żółciowych, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, chorobę wrzodową.

Żółte ziółko czyli glistnik jaskółcze ziele jest pewnie znane wielu osobom, jako ten mało potrzebny i uciążliwy chwast jednak okazuje się, że jego wartość jest tak duża że funkcja chwastu zupełnie ginie! Starajmy się doceniać takie rośliny, gdyż mamy do nich łatwy dostępnie i przez niewielki nakład czasu, siły i pieniędzy możemy pomóc swojemu organizmowi w wielu schorzeniach.


Glistnik jaskółcze ziele na oczy - w jakich schorzeniach stosować?

W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat działania glistnika na schorzenia oczu. Kiedyś za jego pomocą leczono zaćmę, a także wiele innych problemów, takich jak: odklejanie się siatkówki, zmętnienie rogówki czy krwawienia do siatkówki. Co istotne, w tym celu stosuje się liście glistnika, a dokładnie ich sok. W przypadku łodyg należy uważać, aby ich sok mleczny nie dostał się do oczu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy glistnik jest bezpieczny w stosowaniu na schorzenia oczu, dlatego przed jego użyciem warto skonsultować się z lekarzem okulistą.


Jaskółcze ziele na kurzajki - skuteczna walka z brodawkami

Jaskółcze ziele to polecana roślina w walce z kurzajkami i brodawkami. Jej skuteczność związana jest z działaniem bakteriobójczym i wirusobójczym. Skutecznie usuwa kurzajki i brodawki, które najczęściej są wynikiem zakażenia wirusem HPV. Stosowanie tej rośliny pozwala na szybkie pozbycie się niechcianych zmian. Co istotne, w mojej zielarni  znajdziesz wiele maści i preparatów na skórę dostępnych bez recepty opartych o ziele glistnika, które cechują się wysoką skutecznością i naturalnym składem.


GLISTNIK EKSTRAKT
GLISTNIK NALEWKA

                                                                                               GLISTNIK EKSTRAKT

 

Literatura

  1.       Oficjalna strona Internetow https://mojazielarnia.pl
  2.       H. Różański, Medycyna dawna i współczesna
  3.       Glistnik jaskółcze ziele, D. Rose, 2014
  4.       Receptury poleskich znachorek, A. Chrzanowska, 2022
  5.       Zielarz podręcznik dla zbierających zioła lecznicze, J. Biegański, 1932
  6.       Glistnik jaskółcze ziele, M. Krześniak, Echo Leśne, nr; 6, 2009
  7.       Glistnik jaskółcze ziele, E. Koniuszy, Aura, nr:19, 1998
  8.       Dające ukojenie jaskółcze ziele, B. Romanowska, Mój Piękny Ogród, nr: 5, 2007
  9.       Złotnik czyli jaskółcze ziele, A. Dzieczkowski, Poradnik Gospodarski, nr: 5, 2000
  10.   Oficjalna strona Interentowa – www poradnikzdrowia  pl