Płyn lugola a protokół jodowy

Płyn lugola a protokół jodowy

Protokół jodowy – dlaczego jod jest tak ważny w naszym życiu ?

Jod jest jednym z wielu pierwiastków, które są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim odpowiada za produkcję hormonów tarczycy, które natomiast biorą udział w syntezie białek i wpływają na metabolizm. Jod jest bardzo istotny również dla układu nerwowego a także dla płodu. Obecnie potwierdzono pozytywny udział jodu również w leczeniu nowotworów! Około 40 % społeczeństwa cierpi na niedobór jodu. Niestety w produktach, które codziennie spożywamy takie jak owoce, warzywa, mięso jodu nie jest dużo dlatego najczęściej spożywa się go w postaci suplementów diety. Jak to robić z głową i jakie produkty wybrać? Poniżej kilka wskazówek.

Jakie produkty zawierają jod ?

Jod nie jest syntezowany w organizmie człowieka dlatego należy go przyjmować z zewnątrz do organizmu. Pewnie większość z nas kojarzy sól jodowaną. Z racji tego że na świecie dochodziło do znacznych niedoborów jodu podjęto decyzje o wzbogacaniu soli właśnie w ten pierwiastek. Cały ten proces w dużym stopniu obniżył choroby związane z niedoborem jednak obecnie proces trochę wyhamował. Przede wszystkim zależy to od tego że coraz mniej osób kupuje sól jodowaną zastępując ją himalajską czy morską.  Do tego dochodzi odsalanie mięsa w celach konserwujących. Ogranicza się solenie potraw zastępując ją innymi przyprawami. Zatem warto do swojej diety włączyć inne produkty, które są bogate w jod.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zapotrzebowanie na jod - zalecenie spożywania dziennej dawki to:

  •          dzieci do 5 roku życia – 90 µg/d
  •          dzieci w wieku 5-12 lat – 120 µg/d
  •          dzieci powyżej 12 roku życia i dorośli – 150 µg/d
  •          kobiety w ciąży i te karmiące piersią – 250 µg/d

Spore pokłady jodu zawierają ryby zwłaszcza te zaliczane do białych np.: flądra, dorsz, makrela. W ten schemat ryb warto wpisać również owoce morza (kalmary, krewetki), które są obecnie bardzo popularne i dostępne praktycznie w większości sklepów. Inne produkty w których znajduje się jod to: orzechy laskowe, brokuły, szpinak, jaja kurze, ser pleśniowy, czekolada mleczna, płatki owsiane. Oczywiście wszystkie powyżej wymienione produkty nie zabezpieczą nas przed niedoborem tego pierwiastka. Musielibyśmy zjeść np. około trzy kg ryb aby ta dawka była wystarczająca! Na szczęście naprzeciw wychodzą nam gotowe produkty, które można kupić w aptekach, sklepach zielarskich czy takich ze zdrową żywnością. Projekt dostarczania jodu do organizmu chlubnie nazywany jest protokołem jodowym.

Dlaczego warto zadbać o ilość jodu w organizmie?

- Jod zapobiega łamaniu się włosów, pomaga utrzymać zdrowe i twarde paznokcie. Niszczy grzyby, które atakują mieszki włosowe.Tworzy idealne warunki do wzrostu

- Jod Kontroluje hormony, które np. powodują trądzik. Zapewnia skórę gładką, oczyszczoną i nawilżoną. Przyspiesza gojenie się ran, blizn itp.

- Jod Wspomaga tarczycę, która między innymi odpowiada za naszą siłę i witalność w ciągu dnia. Tarczyca produkuje hormon: tyroksyna i trijodotyronia. Niedobór jodu powoduje kretynizm, niedoczynność tarczycy, powiększenie woli. Upośledza to pamięć, koncentrację a nawet zwiększa alergie

- Jod Ma wpływ na metabolizm organizmu. Poprawia wchłanianie się pokarmów, kalorie, które spalamy przemieniają się w energię  i dzięki temu tracimy na wadze

- Odpowiednia ilość jodu w organizmie zmniejsza powikłania w czasie ciąży chroni dziecko przed chorobami układu nerwowego. Do tego wzmacnia organizm kobiety przed chorobami dając swojego rodzaju barierę. Jeśli mamy problemy z odpornością może to być przyczyna niedoboru jodu.

- Udowodniono że jod zmniejsza wzrost guzków w piersiach u kobiet. Pozowała na utrzymanie stabilnej ilości estrogenu w organizmie.

- Jod zapewnia nam utrzymanie dobrej kondycji mózgu

- Chroni tarczycę przed pochłanianiem pierwiastków promieniotwórczych. Wykorzystuje się go do leczenia pacjentów poddanych radioterapii. Tę funkcję wykorzystano np. przy wycieku elektrowni w Czarnobylu. 

 

Propozycja preparatów do suplementacji jodu

Rozpoczynając u siebie suplementację jodem bardzo istotne jest przebadanie swojego organizmu pod kątem niedoboru tego pierwiastka. Tak aby nie suplementować go jeśli w organizmie nam go nie brakuje. Metoda oraz rodzaj powinien być ustalony przez lekarza. Wszelkie choroby towarzyszące powinny być również zgłoszone przy ustaleniu dawkowania jodu gdyż może on wchodzić w interakcje z innymi lekami. Jeden z najbardziej popularnych jest protokół jodowy dr Browensteina, który wykorzystuje płyn Lugola w interakcji z innymi witaminami i minerałami. Takie połączenie pozwala nam na jeszcze lepsze wykorzystanie jodu w organizmie. Protokół jodowy mówi nam o tym aby dziennie dostarczać około 12-50 mg jodu oczywiście w  zależności od stanu zdrowia osoby przyjmującej roztwór. Dawki powoli zwiększamy co dwa tygodnie zaczynając od najniższej. Co więcej kupujmy tylko taki płyn lugola, który można spożywać, na rynku jest wiele roztworów, które mogą być używane tylko zewnętrznie. Do stosowania płynu dołącza się suplementację: magnezem (300-600 mg na dzień), witaminą C (3000-10000mg dziennie ),  witaminę B12 (1000-5000), witaminę E ( 400IU), witaminę A (25000 IU), witaminę B2 (300 mg dziennie), witaminę B3 (1000 mg dziennie), selen (200 mg dziennie). Jednak chcąc rozpocząć procedurę protokołu jodowego trzeba znać dokładnie działanie swojego organizmu. Znać możliwość wstąpienia skutków ubocznych i oczywiście to wszystko akceptować, taka kuracja na pewno wymaga pewnego doświadczenia. Dla osób chcących zastosować mniej ryzykowną wersję poniżej inne propozycje.


Protokół jodowy dra D. Browensteina 

W tym protokole jodowym stosowany jest płyn Lugola, a preferowaną formą jest płyn Lugola 5% albo Iodoral.

Nie ma ściśle określonych dawek, bo to zależy od zdrowia każdego człowieka i możliwości wchłaniania. 

Średnią rekomendowaną  dawką jest 12,5 – 50 mg jodu dziennie, ale zaczyna się od 12,5 mg.

Dla ludzi z chorobami autoimmunologicznymi  przeciętna dawka jest taka sama, natomiast dla osób z chorobami nowotworowymi według dra Browensteina dawka może wynosić nawet więcej niż 50 mg jodu na dzień.

Jod ten należy przyjmować wraz z pożywieniem i to najlepiej po śniadaniu.

Trzeba go rozpuszczać w wodzie i nie wolno łączyć jodu z witaminą C, ponieważ kwas askorbinowy redukuje jod do jodku, a tutaj przy stosowaniu protokołu potrzebny jest jod nieorganiczny oraz jodek.

Natomiast płyn Lugola zawiera obie potrzebne substancje, a po zmieszaniu z witaminą C obie te substancje są redukowane do jodku.

Ma to istotne znaczenie, ponieważ jodek jest wykorzystywany tylko przez tarczycę, a jod pierwiastkowy wykorzystują również inne organy, które znajdują się w organizmie człowieka, np. piersi, prostata, macica oraz pozostałe komórki ciała.

Płyn lugola to wodny roztwór jodu oraz jodku potasu. W naszej ofercie posiadamy 5% płyn Lugola
płyn lugola
Płyn Lugola 5% 100ml_czysty Do Analiz




Na stronie mojazielarnia.pl można kupić także gotowe suplementy zawierające jod. Polecanym jest Jodovit.
jodavit

Jodavit - Jod Pierwiastek Życia 250ml

Jest to płynny roztwór wody, jodku potasu, jodanu potasu, jodanu sodu i jodku sodu. Dzienna dawka pozwoli nam uzupełnić niedobry jodu w organizmie. Suplement jest łatwy w dozowaniu jak i przechowywaniu. Taki preparat jest na pewno bardziej bezpieczny niż sam płyn Lugola. Sprzęty elektryczne czy linie wysokiego napięcia produkują swojego rodzaju smog, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Jod chroni nas przed uszkodzeniami, które wywołuje pole magnetyczne gdyż wspiera tarczycę. Pomaga również usunąć metale ciężkie z organizmu. Jod jest niebezbłędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Iodica to kolejny suplement, który zapewnia nam dzienną dawkę jodu.

Iodica
IODICA KONCENTRAT JODU –BIO 300 Ml - Bezpieczna Alternatywa Płynu Lugola

Znajduje się w nim jod płynny w postaci jodków, jodanów i jodu elementarnego. Można w nim znaleźć śladowe ilości sodu, wapnia, magnezu i potasu. Polecany również do spożywania przez wegan. Produkt posiada wygodną formułę stosowania z którą każdy sobie poradzi. Jest to swojego rodzaju gotowa uproszczona mieszanka protokołu jodowego.  Bezpieczna dla dzieci od 1 roku życia kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Rozwodząc się nad uzupełnianiem jodu w organizmie nie należy zapomnieć o morszczynie pęcherzykowatym.
morszczyn

SWANSON BLADDERWRACK MORSZCZYN 60KAPS

Jest to glon należący do brunatnic. W suszonej postaci wykorzystywany jest w mieszankach ziołowych. Zawiera spore pokłady jodu, magnezu, manganu, miedzi, cynku, potasu. Wykorzystuje się go w kosmetyce a także w gastronomii. W sklepie mojazielarnia.pl obecne są kapsułki firmy Swanson, które zawierają ekstrakt z liści morszczyna pęcherzykowatego. Innym producentem podobnych kapsułek jest firma Solgar. W sklepie można również zakupić herbaty, które zawierają wyciągi z morszczyna. Taka forma sprawdzi się u miłośników naparów.

W ofercie firmy są między innymi: mgiełki jodowo-bromowe bardzo poręczne do inhalacji. Pomagają w leczeniu bólów zatok, gardła. krtani, tchawicy. Jod ma tam kluczowe znaczenie w leczeniu górnych dróg oddechowych gdyż regeneruj błonę  śluzową i pozwala na usunięcie zalegającej wydzieliny. Planując suplementację jodem warto przejrzeć cała ofertę na stronie mojazielarnia.pl, która jest naprawdę bogata !

Po jod nad morze!

Jod  zawarty jest morskiej bryzie. Aby zażyć oddechowej kąpieli nad morzem warto się wybrać tam w okresie od jesieni do wiosny. Niestety latem morze szybciej paruje i jod nie jest aż tak skoncentrowany co nie oznacza że zupełnie go nie ma. Nasze polskie Morze Bałtyckie jest idealnym akwenem do zażywania tych kąpieli!

Pytanie brzmi, który produkt lub metoda jest najlepsza. Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji. Jednak warto wybrać taką metodę, która dostarcza nam jod jak i jodek czyli sól potasową. Dodatkowo suplementacje jodem wzmacniajmy selenem, który pozwala na sprawne przetwarzanie jodu. Pamiętajmy aby w bezmyślny i nie przemyślany sposób nie pić płynu Lugola gdyż może to nieść nieodwracalne skutku w organizmie.

 

Literatura

  1.       Oficjalna strona www.mojazielarnia.pl
  2.       Jod nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób, K. Hoffmann, 2018
  3.       Jod leczy, L. Farrow, 2017
  4.       Jod – pierwiastek istotny w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu, F. Gołkowski, Interdyscyplinarne aspekty nauk o zdrowiu, 2010
  5.       Niedoceniony pierwiastek – jod, T. Barowicz, B. Śliwiński, Hoduj z głową, nr: 1, 2017
  6.       Pierwiastki dla tarczycy, M. Grabda, dietetycy . org . pl, 2009
  7.       Występowanie jodu w środowisku naturalnym, K. Przewłocki, K. Ślizowski, Gospodarka Surowcami Mineralnymi, nr: 23, 2007
  8.       Oficjalna strona Internetowa – poradnik zdowie pl
  9.       Berbel P. i wsp.: Delayed neurobehavioral development in children born to pregnant women with mild  hypothyroxinemia during the first month of gestation: the importance of early iodine supplementation. Thyroid 2009; 19: 511–519.
  10. Velasco I. i wsp.: Effect of iodine propylaxis during pregnancy on neurcognitive development of children during the forst two years of life. J. Clin. Endocrinol. Metab. 2009; 94: 3234–3241.