Zioła na płodność

Zioła na płodność
Tajemnicza moc ziół na płodność

Zioła mają potężną moc i rzeczywiście mogą pomagać nam w codziennym życiu. Obecnie bardzo popularny staje się problem naturalnego zajścia w ciążę. Posiadanie dzieci dla wielu osób jest senesem życia. Stres, choroby cywilizacyjne i życie w ciągłym biegu w dużym stopniu zaburzają nam naturalną gospodarkę hormonalną. A ona jest niezwykle istotna w staraniu się o potomstwo. Zadbajmy o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę, ruch fizyczny. Przed sięgnięciem po środki farmakologiczne może warto wykorzystać naturalne właściwości roślin. Stosowanie ziół warto skonsultować z lekarzem zwłaszcza jeśli na co dzień przyjmujemy leki na inne schorzenia. Gdyż niektórych preparatów nie wolno łączyć z ziołami. Poniżej kilka ziołowych propozycji, które mogą zwiększyć szansę na zajście w ciąże.


Kluczowe podstawy

Bardzo istotne jest dostarczanie do organizmu kobiety jak i mężczyzny witamin E, A, B i cynku. Co za tym idzie musimy  dbać o to aby w naszej diecie nie zabrakło: pomidorów, szpinaku, migdałów, ryb, czerwonego mięsa czy sałaty, rukoli, roszponki. Starajmy się balansować codzienną dietę. Wykorzystujmy wolny czas na dawkę ruchu: rower a może szybki spacer. Dotlenienie, pozwala oczyścić organizm z toksyn a dzięki skokom ciśnienia krew lepiej płynie w żyłach. Osoby starające się o dziecko zarówno mężczyźni jak i kobiety powinni wykluczyć z codziennego życia używki takie jak tytoń, tabakę oraz alkohol. Kluczowe jest pozytywne myślenie i odpoczynek. Stresów w pracy nie brakuje, jednak zadbajmy o to aby problemów zawodowych nie przynosić do domu, aby mieszkanie było błogą ostoją i miejscem do regeneracji sił.


Jakie zioła na płodność

Jednym z najbardziej znanych ziół związanych z płodnością jest wiesiołek. Jest to niezwykle piękna ozdobna roślina, której żółte kwiaty otwierają się wieczorem i wydzielają przyjemny zapach. Przede wszystkim wiesiołek wpływa na produkcję odpowiedniego śluzu, który pomaga dotrzeć plemnikom do komórki jajowej. Od owulacji do miesiączki należy go nie spożywać gdyż może zwiększyć skurcze macicy a to może doprowadzić do poronienia. Wiesiołek jest bardzo dobrym źródłem kwasów omega, działa przeciwzapalnie. Łagodzi objawy alergii i astmy. Jego cenne właściwości doceniane są przez osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Można spożywać go w postaci oleju, nasion. Dodawany do jogurtu, owsianki, sałatek będzie zupełnie nie zauważalny w smaku. Na rynku obecne są również gotowe kapsułki do spożywania.

Liście malin na płodność?
Liście malin to zioła bardzo powszechnie występujące w naszym otoczeniu. Wiele z nas posiada maliny w swoim przydomowym ogródku. Ich liście mają nieocenione działanie na płodność. Znajdują się w nich witaminy z grupy B a także witaminy C, E, żelazo, potas, magnez i fosfor. Mają wpływ na polepszenie kondycji mięśni macicy i jej ukrwienie. Dzięki temu endometrium osiąga odpowiednią grubość do zagnieżdżenia się zarodka. Co więcej pomagają również w bólach miesiączkowych, gdyż rozluźniają napięcie. Liście malin można samodzielnie zbierać i suszyć, następnie spożywać w postaci naparów. Jednak na stronach branżowych można spotkać gotowe mieszanki liści malin.
Działanie roślin warto również wykorzystać na libido. Zwiększona ochota na seks, powoduje że nasze szanse prokreacyjne wzrastają.

Maca na płodność?
Mniej znanym ziołem, ale równie skutecznym jest korzeń maki. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Wpływa ona na powiększenie ilości plemników u mężczyzn a także na ich ruchliwość. Stabilizuje gospodarkę hormonalną. Zawiera cała gamę aminokwasów, które polepszają działanie całego organizmu. Łagodzi napięcie przedmiesiączkowe oraz pomaga w stanach menopauzalnych. No i oczywiście podkręcają libido!

Lukrecja przy niepłodności?
Szerokie zastosowanie ma również lukrecja. Jej korzeń ma podobne działanie na organizm jak estrogen. Odpowiadają za to zawarte w nim izoflawony, które regulują gospodarkę hormonalną. Dodatkowo zwiększają libido. Jednak dokładne dawkowanie w zażywaniu lukrecji jest bardzo istotne. Spożywanie za dużych dawek może mieć wpływ na zaburzenia cyklu miesięcznego.

Niepokalanek na płodność?
Nieocenionym ziołem w przypadku chęci zajścia w ciąże, regulacji hormonów regulacji działania przysadki, jajniów itd jest niepokalanek. Niepokalanek stabilizuje gospodarkę hormonalną. Pomaga ciału osiągnąć naturalną równowagę po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Umożliwia wyrównanie poziomu między progesteronem a estrogenami dając tym ulgę w comiesięcznych dolegliwościach (podenerwowanie, puchniecie, depresja). Sam nie zawiera hormonów czy substancji hormonopodobnych, wpływa jednak na gospodarkę hormonalną pobudzając pracę przysadki i produkcję LH. Preparat pomaga także przedłużyć 2 fazę cyklu miesiączkowego. Wpływając na przysadkę, produkcję LH ułatwia produkcję progesteronu i wyregulowanie cykli. Niepokalanek oddziałuje poprzez hamowanie wydzielania prolaktyn


Ziołowe mieszanki na płodność?

Dość powszechne obecnie są również mieszanki ziół, które zostały dokładnie wyselekcjonowane na dane dolegliwości. Przykładem może być mieszanka wg. Ojca Klimuszko. Był to zielarz i parapsycholog, który całe życie poświęcił aby pomagać innym. Jego myślą przewodnią był fakt, aby stosować przerwy w zażywaniu ziół i wierzyć w ich działanie. Stosując mieszanki ziołowe na niepłodność bardzo istotne jest dobranie takich produktów, które w żadnym stopniu nie zaburzają właściwego działania naszego organizmu. Aby nie wchodziły w interakcje z lekami, które przyjmujemy na stałe. Starajmy się starannie czytać skład i etykiety.


Mieszanka Klimuszki na niepłodność

Wspomniane zioła Ojca Klimuszki w mieszance na niepłodność zwierają np.

- Lawendę, która działa uspokajająco, leczy nerwicę, stany lękowe i bezsenność. Pomaga również uregulować miesiączkę, jeśli jej zaburzenia są na tle psychonerwowym.

- Krwawnik, rozluźnia mięśnie macicy. Hamuje nadmierne krwawienie miesiączkowe, zmniejsza upławy. Jest wykorzystywany do leczenia bolesnych miesiączek, działa tonizująco i przeciwzapalnie

- Szyszka chmielu działa jak estrogen, zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą. Wykorzystuję się ją w leczeniu chorób wątroby a także na zwiększoną pobudliwość płciową.

- Owoc róży, wspomaga organizm w walce z wirusami i bakteriami. Ułatwia przyswajanie żelaza, którego niedobór powoduje anemie a ta z kolei zaburzenia płodności a nawet może doprowadzić do poronienia. Wielkie pokłady witaminy C zawarte w owocach dzikiej róży są antyoksydantem, który poprawia płodność.

- Kwiat nagietka pomaga na zaburzenia miesiączkowania, nadżerki. Niweluje samoczynne poronienia. Łagodzi stany zapalne pochwy, które bardzo często towarzyszą kobietom podczas ciąży.

- Ziele nostrzyka ma działanie przeciwbólowe i uspokajające. Koi i wycisza organizm. Ma również działania przeciwzakrzepowe i rozkurczowe. Poprawia przepływ krwi w naczyniach co jest niezwykle istotne zwłaszcza podczas zagnieżdżania się zarodka.

- Kłącze tataraku ma działanie krwiotwórcze napotne i moczopędne. Pomaga wyciszyć organizm i zniwelować nerwobóle Stosowany jest również żeby uśmierzyć bóle miesiączkowe.



Inną sprawdzoną mieszkanką ziół jest kompozycja autorstwa ojca Sroki. Był to niezwykle współczujący franciszkanin i fitoterapia. Specjalizował się  między innymi w leczeniu niepłodności u par a konkretnie u małżeństw. Jego preparaty opierały się na szerokiej wiedzy i znajomości ziół a także na intuicji i głębokim wywiadzie z zainteresowaną parą. Taka rozmowa może stać się kluczowa w postawieniu diagnozy i znalezieniu przyczyny problemu.

Mieszanka Sroki nr 3 na płodność

W skład autorskiej mieszanki ziół wchodzą (mieszanka jest potocznie nazywana: mieszanka nr 3 Sroki lub ZIOŁA SROKI nr 3 ciąża owulacja
:

- Ziele lebiodki czyli oregano pozytywnie wpływa na florę bakteryjna układu pokarmowego. Pobudza metabolizm i działa przeciwbakteryjnie. Ma wysokie działanie antyoksydacyjne co wspomaga płodność.

- Liść pokrzywy ma szerokie zastosowanie nie tylko wygładza i nawilża skórę, ale także wpływają na odżywienie błonę śluzową macicy oraz zmniejszają stan zapalny nerek. Roślina posiada spore pokłady żelaza, wapnia, witaminy C i A, które są bardzo istotne podczas starania się o potomstwo

- Kwiat rumianku jest jednym z najbardziej popularnych ziół. Rumian rozkurcza mięśnie gładkie. Uśmierza skurcze żołądka, jelit, macicy. Można stosować go również do przemywania miejsc intymnych  przy infekcjach, działa łagodząco

- Ziele dziurawca  leczy stany zapalne i nerwicę. Zwalcza bóle brzucha i bóle menstruacyjne. Łagodzi zmiany skórne. Należy go ostrożne stosować gdyż obniża skuteczność leków antykoncepcyjnych.

- Ziele macierzanki wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wspiera układ pokarmowy. Nasiadówki z ziela macierzanki leczą infekcje miejsc intymnych.  Wzmacnia i wspomaga organizm kobiet w ciąży, dawniej dodawano ją nawet do kąpieli.

- Ziele ruty ma działanie zwiększające krwawienie miesiączkowe i skurcze macicy, dlatego należy go stosować bardzo ostrożnie i ściśle z zaleceniami. Wspomaga ona leczenie niepłodności gdy u kobiety nie występuje lub zostało zatrzymane miesiączkowanie.

- Ziele rdestu ptasiego stosuje się go w leczeniu nerek, nadciśnieniu a nawet w chorobach reumatycznych. Działa ściągająco i przeciwkrwotocznie. Co za tym idzie wpływa na wstrzymanie poronienia

- Liście melisy przede wszystkim znane jest jej działanie wyciszające i uspokajające. Co więcej łagodzi napięcie mięśniowe, reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet a nawet może pomóc w przywróceniu miesiączki
Mieszanki, ziół które prezentują producenci pochodzą z ekologicznych zbiorów i są wyjątkowo wyselekcjonowane aby tworzyć jak najlepszą i najzdrowszą mieszankę dla naszego organizmu.
Planując potomstwo bardzo istotne jest właściwe odżywanie się, odpoczynek, ruch fizyczny i suplementacja. Pamiętajmy o tym aby każde dawkowanie ziół konsultować z lekarzem specjalistą. Mimo tego, że preparaty dostępne są bez recepty ich dawkowanie jest bardzo istotne. Obserwujmy swoje ciało i starajmy się je poznać z każdej strony. Mieszanki ziołowe posiadają opinie wielu zadowolonych konsumentów, którzy w końcu doczekali się wyczekiwanego potomstwa.
 
 
 
 
 
Literatura
  •       Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych, Mikzińska, Matławska, 2007
  •       Dieta dla płodności, S. Leszczyńska, 2019
  •       Oficjalna strona Internetowa – www.chcemybycrodzicami.pl
  •       Wróćmy do ziół leczniczych, Cz. Klimuszko, 1992
  •       Oficjalna strona Internetowa – www.domowelabolatorium.pl
  •       Zioła jak zbierać, stosować, przetwarzać, M. Gorzkowska, 2020
  •       Wielka księga ziół, L. Bremnnes, 1991
  •       Ziołowe terapie ojca Klimuszki, K. Kamiński, Herbalisum, nr: 1, 2015
  •       Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, M. E. Senderski, 2004
  •   Oficjalna strona Internetowa – mojazielarnia.pl
  •   Wróćmy do ziół leczniczych, A. Klimuszko, 2020
 

Artykuł na zlecenie. Zakaz kopiowania w całości lub cześci . Pełne prawa autorskie: mojazielarnia.pl 
Autor: mgr MartynaCieslińska.
Uwielbia rośliny i ich wartości użytkowe. Skończyła Uniwersytet Rolniczy Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa.