Nawłoć ziele 50g Zobacz większe

Nawłoć ziele 50g

Producent: KAWON

Ocena 
mpn578

6,00zł brutto


Wspiera pracę pęcherza moczowego, układu moczowego oraz wspomaga funkcję wydalniczą nerek. Stosowanie produktu nie zastępuje zrównoważonego sposobu żywienia i zdrowego trybu życia

Więcej szczegółów

Udostępnij

ZIELE NAWŁOCI     Solidaginis virgaureae herba 

1g/g, zioła do zaparzania

Zawartość opakowania: 50 g

Skład: 1 g produktu zawiera 1 g ziela nawłoci pospolitej (Solidago virgaurea L., herba).

Wskazania do stosowania: Tradycyjnie stosuje się pomocniczo w leczeniu łagodnych dolegliwości układu moczowego, jako środek zwiększający ilość wydalanego moczu. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny przeznaczony do stosowania w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

Przeciwwskazania:  Nadwrażliwość na ziele nawłoci pospolitej i inne rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (dawniej złożonych Compositae). Nie podawać w chorobach, w których wskazane jest przyjmowanie zmniejszonej ilości płynów (np. w ciężkich chorobach serca lub nerek).

Ostrzeżenia i środki ostrożności: Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Jeśli dolegliwości nasilą się, nie ustąpią lub pojawią się objawy, którym towarzyszyć będą gorączka, bolesne i utrudnione oddawanie moczu lub obecność krwi w moczu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania łącznie z syntetycznymi lekami diuretycznymi. Jeżeli objawy nasilą się i nie ustępują w czasie stosowania produktu lub występują działania niepożądane nieopisane na tym opakowaniu należy skonsultować się z lekarzem.

Ciąża i karmienie piersią:  Nie zaleca się stosowania leku podczas ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:  Nie badano wpływu produktu leczniczego na kierowanie pojazdami i obsługę maszyn.

Interakcje:  Nie zgłaszano.

Dawkowanie, sposób stosowania i droga podania: Dorośli  i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
1 łyżkę (ok. 3 g) ziela zalać szklanką (200 ml) wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 30 minut, przecedzić. Pić po szklance naparu 2 do 4 razy dziennie.

Czas stosowania: Stosuje się tradycyjnie od 2 do 4 tygodni. Jeśli objawy utrzymują się pomimo stosowania, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie zastosowania leku: Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W celu uzyskania wyjaśnień co do stosowania produktu  należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty

Działania niepożądane: Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz reakcje alergiczne. Częstotliwość występowania tych objawów niepożądanych nie jest znana.Wprowadzenie do tematu nawłoć

Nawłoć to roślina z rodziny astrowatych, która od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje właściwości lecznicze, kosmetyczne i kulinarne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej roślinie, omawiając jej podstawowe informacje, zastosowanie, przeciwwskazania, występowanie, skład, a także związki czynne. Zapoznamy się również z innymi gatunkami i odmianami nawłoci oraz jej zastosowaniem w kuchni, medycynie ludowej i kosmetyce. Zapraszamy do lektury!

Nawłoć pospolita – w medycynie ludowej znana jako złotnik, złota rózga, złota dziewica, głowienka czerwona.

Nawłoć pospolita: podstawowe informacje

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea) to roślina z rodziny astrowatych, która występuje na terenie Polski oraz w innych krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Rośnie na łąkach, przydrożach, skrajach lasów oraz na terenach ruderalnych. Nawłoć pospolita charakteryzuje się żółtymi kwiatostanami, które pojawiają się od lipca do września. Roślina ta osiąga wysokość od 30 do 100 cm.

Nawłoć pospolita: właściwości i zastosowanie

Właściwości lecznicze nawłoci pospolitej wynikają z obecności w niej wielu składników aktywnych, takich jak flawonoidy, saponiny, garbniki, olejki eteryczne czy związki mineralne. Dzięki tym substancjom nawłoć pospolita wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, moczopędne, żółciopędne oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Roślina ta jest stosowana w leczeniu infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej, problemów z trawieniem, stanów zapalnych skóry, alergii oraz jako środek wzmacniający organizm.

Nawłoć pospolita: stosowanie i dawkowanie

W lecznictwie najczęściej wykorzystuje się zielę nawłoci, czyli jej kwiatostany i liście. Można z niej przygotować napar, stosując 1-2 łyżeczki ziela na szklankę wrzątku. Parzyć należy przez około 10 minut, a następnie przecedzić. Napar z nawłoci można pić 2-3 razy dziennie. Innym popularnym sposobem na wykorzystanie nawłoci pospolitej jest syrop z nawłoci, który można przygotować z kwiatostanów i cukru. Syrop ten stosuje się jako środek wzmacniający organizm oraz łagodzący kaszel.

Nawłoć pospolita: przeciwwskazania do stosowania

Stosowanie nawłoci pospolitej jest zazwyczaj bezpieczne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Roślina ta nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych oraz przez kobiety w ciąży, ze względu na możliwość pobudzenia skurczów macicy. Przed rozpoczęciem stosowania nawłoci pospolitej warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zastosowanie nawłoci pospolitej

napar z nawłoci – można używać go w celu przemywania twarzy, zalecany osobom o cerze trądzikowej, z zapaleniem mieszka włosowego, a także z wypryskami i rozszerzonymi porami,

wywar z liści nawłoci – liście rośliny można zaparzać pod przykryciem, jak herbatę, picie go pomoże w czasie problemów z nerkami oraz reumatyzmu,

maść z oleju nawłoci – uśmierza ból w czasie zapalenia stawów.

Nawłoć pospolita: charakterystyka i występowanie

Wygląd nawłoci pospolitej jest charakterystyczny dla rodziny astrowatych. Roślina ta posiada prosty, sztywny pęd, na którym rozmieszczone są lancetowate liście. Kwiatostany nawłoci pospolitej są żółte, zebrane w wiechowate lub groniaste wierzchotki. W Polsce nawłoć pospolita jest dość powszechna i można ją spotkać na różnych siedliskach, takich jak łąki, przydroża czy skraje lasów.

Nawłoć pospolita: skład i związki czynne

W składzie nawłoci pospolitej znajdują się liczne związki czynne, takie jak flawonoidy, saponiny, garbniki, olejki eteryczne, związki mineralne oraz witaminy. Dzięki tym substancjom roślina ta wykazuje szerokie spektrum działania, które obejmuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, moczopędne, żółciopędne oraz wzmacniające naczynia krwionośne.

Nawłoć pospolita: leki i preparaty zawierające nawłoć

Na rynku dostępne są różne leki i preparaty zawierające nawłoć pospolitą, takie jak Herbex nawłoć pospolita 20x2g, który jest suplementem diety w formie saszetek z suszonym zielonym nawłoci. Preparaty te są stosowane głównie jako środki wspomagające leczenie infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej, problemów z trawieniem, stanów zapalnych skóry, alergii oraz jako środki wzmacniające organizm.

Nawłoć pospolita: zastosowanie w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości nawłoć pospolita znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Kosmetyki zawierające nawłoć pospolitą, takie jak kremy, balsamy czy żele, wykorzystują jej działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Ponadto, dostępne są również suplementy z nawłocią, które wspomagają zdrowie skóry, włosów i paznokci.

Nawłoć pospolita: zastosowanie w medycynie ludowej

W medycynie ludowej nawłoć pospolita była stosowana od dawna jako środek leczniczy. Napar z nawłoci był używany do leczenia infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej, problemów z trawieniem, stanów zapalnych skóry, alergii oraz jako środek wzmacniający organizm. Roślina ta była również wykorzystywana jako dodatek do kąpieli, mający działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia skóry.

Nawłoć pospolita: inne gatunki i odmiany

Oprócz nawłoci pospolitej, wyróżniamy również inne gatunki i odmiany tej rośliny, takie jak nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis), która jest ładna, choć bardzo niebezpieczna ze względu na swoje inwazyjne właściwości, nawłoć późna (Solidago gigantea), która jest olbrzymia i rośnie na terenach wilgotnych, oraz nawłoć ogrodowa (Solidago x hybrida), która jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Nawłoć pospolita: zastosowanie w kuchni

Nawłoć pospolita może być również wykorzystywana w kuchni. Syrop z nawłoci pospolitej jest popularnym dodatkiem do herbaty, który ma działanie wzmacniające organizm oraz łagodzące kaszel. Herbata z nawłoci pospolitej może być przygotowywana z suszonego ziela nawłoci, a jej smak można wzbogacić dodatkiem miodu czy cytryny. Ponadto, ziele nawłoci można wykorzystać jako dodatek do herbaty, naparów czy maści.

Nawłoć pospolita: działania niepożądane i uwagi przy stosowaniu

Stosowanie nawłoci pospolitej może wiązać się z pewnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych czy pobudzenie skurczów macicy u kobiet w ciąży. Warto również pamiętać, że nawłoć może być niebezpieczna dla pszczół, gdyż jej nektar może powodować zatrucia tych owadów. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania nawłoci pospolitej warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz zachować ostrożność w przypadku uprawy tej rośliny w ogrodzie.

Napisz opinię
Nawłoć ziele 50g

Nawłoć ziele 50g

Wspiera pracę pęcherza moczowego, układu moczowego oraz wspomaga funkcję wydalniczą nerek. Stosowanie produktu nie zastępuje zrównoważonego sposobu żywienia i zdrowego trybu życia

6 innych produktów w tej samej kategorii: