Żywokost korzeń 50g Zobacz większe

Żywokost korzeń 50g

Ocena 
mpn525

6,50zł brutto


Korzeń żywokostu wykazuje pozytywne działanie przy gojeniu ran, złamań jak i zwichnięć, chroni również tkanki przed nieprawidłowym zabliźnieniem. Korzeń żywokostu ma także zastosowanie przeciwzapalne, ściągające oraz zmiękczające skórę.

Więcej szczegółów

Udostępnij

Stosowanie  żywokostu  na  skórę  uszkodzoną  ułatwia  tworzenie  się  ziarniny  w  ubytkach skórnych  (rany, owrzodzenia troficzne) oraz naskórka. Wieloletnie obserwacje wykazały, że proces ten zależy w dużym stopniu, lecz nie całkowicie, od obecności alantoiny, gdyż maści lub zasypki zawierające jako główny związek alantoinę, są z reguły mniej skuteczne niż wyciągi z korzeni żywokostu. Podobnie korzystne działanie na błony śluzowe stwierdzono stosując wyciągi z żywokostu do płukania jamy ustnej i gardła.Korzeń  żywokostu  zawiera  do  1,5%  alantoiny,  do  6,5% garbników, 10-15% śluzu, kwasy wielofenolowe, jak chlorogenowy, kawowy i litospermowy, skrobię, asparaginę, β-sytosterol, związki cukrowe, aminokwasy, ślady olejku eterycznego i sole mineralne z dużą ilością krzemu

Korzeń żywokostu wykazuje pozytywne działanie przy gojeniu ran, złamań jak i zwichnięć, chroni również tkanki przed nieprawidłowym zabliźnieniem. Korzeń żywokostu ma także zastosowanie przeciwzapalne, ściągające oraz zmiękczające skórę.

W Szwajcarii żywokost jest znany pod nazwami Beinwell, Wallwurz, Consoude, Consolida maggiore i Sanartugl (ang. Comfrey). W Polsce dawniej nazywano żywokost kosztywarem.

Korzeń żywokostu miał przede wszystkim zastosowanie w leczeniu nieżytu układu oddechowego, trudno gojących się ran, w leczeniu złamań otwartych i z uszkodzeniem tkanki miękkiej, złamań z obrzękami. 100, 200 lat temu i jeszcze dawniej odwar z korzenia żywokostu (gotować kilka minut) podawano jako środek pędzący poty, osłaniający błony śluzowe, powlekający przewód pokarmowy, łagodzący podrażnienia żołądka i jelit, przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Hamuje ponoć nadmierne krwawienia miesiączkowe. Pomimo, że jest to środek śluzowy i powlekający sprawdza się w leczeniu biegunek. Przyśpiesza gojenie wrzodów żołądka, łagodzi bolesne kurcze jelita grubego. Jest znakomity w leczeniu jelita drażliwego. Hamuje drobne krwawienia z błon śluzowych.

Okłady z wywaru i odwaru z korzeni żywokostu są skuteczne w leczeniu wyprysków i stanów zapalnych skóry. Okłady na oczy pomocne w leczeniu zmęczenia, cieni, worków pod oczami, zespołu suchego oka, zapalenia spojówek i białkówki. Sprawdza się w leczeniu następstw pękających naczyń włosowatych w oku. Przemywanie skóry wywarem leczy suchość skóry, usuwa przebarwienia po trądziku, łagodzi trądzik różowaty, likwiduje zaczerwienienia po trądziku. Warto wypróbować wywar żywokostowy w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Wlewki doodbytnicze pomocne w leczeniu świądu odbytu i zaparcia. Irygacje w leczeniu suchości pochwy i podrażnień oraz zranień dróg rodnych. Dla mężczyzn polecane są nasiadówki, okłady z wywaru żywokostowego w przypadku ran odbytu, podrażnienia prącia pod napletkiem (żołądź prącia – zapalenie, zapalenie napletka), zranień skóry moszny i prącia, obrzęku prącia.

SPOSÓB UŻYCIA

CZĘŚCI NADZIEMNE/ KORZEŃ:

OKŁAD Z PAPKI – sporządzić puree tylko z liści zioła, i stosować na mniejsze złamania, które nie zostałyby normalnie umieszczone w gipsie, takie jak złamane palce u nogi, żebra lub pękniecia włoskowate w większych kościach.

KREM – stosować na kość lub uszkodzenie mięśnia, włączając osteoartretyzm.

ZAPARZANY OLEJ – zastosować metodę gorącego naparu, i używać na artretyczne stawy, siniaki, stłuczenia, urazy stawu z naderwaniem wiązadeł bez zwichnięcia, oraz na inne urazowe uszkodzenia, również na zapalenie kaletki stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego – mówiąc jaśniej jest to bolesny guz na wielkim palcu u nogi.

KORZEŃ:

OKŁAD Z PAPKI – przygotować papkę ze sproszkowanego korzenia żywokostu lekarskiego dodając niewielką ilość wody i stosować na żylaki lub inne trudno gojące się rany. Papka ta świetnie nadaje się na krwawiące hemoroidy.

JAK DZIAŁA W ORGANIŹMIE

 

Główny składnik żywokostu lekarskiego – alantoina – przyspiesza gojenie się tkanek w obrębie naszego organizmu. Jest ona wspomagana przez kwas rozmarynowy, posiadający właściwości przeciwzapalne. Kleje roślinne zawarte w żywokoście lekarskim działają jako środek łagodzący, uspokajający, uśmierzający i przynoszą ulgę w łagodzeniu stanów powodujących podrażnienie, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Garbniki żywokostu lekarskiego działają jako czynniki ściągające. Uważa się, że alkaloidy pochodne pirolizydyny są szkodliwe na wątrobę. Są one głównie skoncentrowane w korzeniach rośliny, i dlatego istnieje wspólne porozumienie pomiędzy głównymi członkami "ziołowej wspólnoty", że zioło to nie powinno być stosowane wewnętrznie. Zostało również skonkretyzowane, że liść żywokostu lekarskiego nie przedstawia wspomnianego problemu, i może być stosowany wewnętrznie pod kontrolą wykwalifikowanego zielarza lub doktora. Zarówno liść jak i korzeń żywokostu lekarskiego mogą być bezpiecznie używane zewnętrznie.

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię
Żywokost korzeń 50g

Żywokost korzeń 50g

Korzeń żywokostu wykazuje pozytywne działanie przy gojeniu ran, złamań jak i zwichnięć, chroni również tkanki przed nieprawidłowym zabliźnieniem. Korzeń żywokostu ma także zastosowanie przeciwzapalne, ściągające oraz zmiękczające skórę.

6 innych produktów w tej samej kategorii: