Wrotycz kwiat 40g Zobacz większe

Wrotycz kwiat 50g Dary Natury

Producent: DARY NATURY

Ocena 
mpn454

10,90zł brutto


Wrotycz kwiat
Kwiat wrotyczu
Wrotycz zioło 

Więcej szczegółów

Udostępnij

Wrotycz kwiat

Wrotycz to niezwykle aromatyczna bylina. Kwiaty wrotyczu ze względu na silny, kamforowy aromat są doskonałym dodatkiem do mieszanek zapachowych i wianków, a także skutecznie odstrasza owady i myszy.

Składniki:
wrotycz pospolity kwiat (Tanacetum vulgare - flos) 100%.

Masa netto:
50 g

Warunki przechowywania:
Przechowywać w suchym miejscu.

Producent:
Dary Natury

KONIEC OPISU PRODUKTU
.............................................................................................................................................................








LITERATURA ZIELARSKA NA TEMAT WŁASCIWOŚCI WROTYCZU 

Zgodnie z wierzeniami i zapiskami z medycyny ludowej, roślina była stosowana dawniej do wspomagania przy histerii, do pobudzania menstruacji oraz przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie i chorobach skóry. Używano ją też do zwalczania robaków obłych w układzie pokarmowym. Była w tym skuteczna, jednak w koniecznych do tego celu ilościach miała już działanie trujące dla człowieka.

Obecnie jest stosowana jako domieszka do zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej.

Zapach wrotycza, przypominający zapach kamfory skutecznie odstrasza owady. Z tego też względu jest używany jako repelent do odstraszania much, mrówek i moli
Odwar z ziela nadaje się do ekologicznego zwalczania stonki ziemniaczanej i mszyc.

Napar z kwiatów wrotyczu wykazuje działanie przeciwrobaczne, zaś nalewka alkoholowa znakomicie nadaje się do nacierania w bólach stawów, mięśni i nerwobólach. Napar z kwiatu wrotyczu jest także niezastąpiony jeśli chodzi o świerzb czy wszawicę (płukanki).
Napar z kwiatów wrotyczu dodany do kąpieli pobudza krążenie i zamyka pory skóry. Polecany jest także na siniaki, reumatyzm, stłuczenia i zwichnięcia.


W celu sporządzenia naparu należy 2 łyżeczki kwiatów zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut.

Możliwe sposoby zastosowania preparatów zawiarających wrotycz (wspomagająco)

  • osłabienie i wyczerpanie nerwowe, smutek 
  • niedobór soków trawiennych 
  • kolki, bóle brzucha i podbrzusza, zaparcia
  • spowolniona przemiana  materii, zaburzenia procesów odtruwania
  • problemy skórne (trądzik pospolity, trądzik różowaty, trądziki zawodowe, zaskórniki, wyprysk, ropnie, czyraki, liszaje, liszajce, opryszczka, owrzodzenia, demodecosis, świerzb) - jako środek do przemywania
  • bóle głowy, bóle miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego.
  • zaburzenia krążenia mózgowego, wieńcowego i w kończynach, zespól zimnych dłoni i stóp
  • alergie
  • bezsenność, koszmary nocne.
  • problemy autoimmunologiczne (np. łuszczyca, toczeń, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów).
  • stany zapalne i zakażenia bakteryjne, grzybicze i roztoczowe oczu (np. nużyca oczu, ropne zapalenie powiek).
  • zakażenia przewodu pokarmowego pasożytami (np. owsiki, glisty, włosogłówka)

 

Właściwości wrotycza - wiadmomości naukowe zaczerpniete ze strony Doktora Rożańskiego 

Przedstawione wiadomosci nie dotycza prezentowanego produktu. Właściowści rośliny zostały ustalone w ramach badań i nie wiązą się z produktem 

"Preparaty wrotyczowe pobudzają akcje serca, zwiększają siłę skurczu mięśnia  sercowego, pobudzają oddychanie, wzmagają wydzielanie hormonów. Regulują miesiączkowanie. Zwiększają ukrwienie narządów płciowych i nasilają odczuwanie wrażeń seksualnych. Przedłużają efekt doznań płciowych. Znoszą bóle głowy, bóle miesiączkowe, kolki.

Wrotycz zawiera sporo substancji przeciwzapalnych, odkażających przeciwalergicznych (przeciwwysiękowych, przeciwhistaminowych), przeciwbólowych (inhibitory syntetazy prostaglandyn), uspokajających, przeciwdepresyjnych, rozkurczowych, żółciopędnych, żółciotwórczych, regulujących przemianę materii i odtruwających (czyszczących krew). Składniki wrotyczu pobudzają gruczoły dokrewne do wydzielania hormonów. Fitoncydy wrotyczu niszczą hamują rozwój bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków i roztoczy. Stosowane doustnie i na skórę działają hamująco na procesy autoagresji immunologicznej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w fitoterapii chorób autoimmunologicznych typu  łuszczyca, reumatyzm, toczeń

... wrotycz zwiększa odporność organizmu na zakażenia za  sprawą wielu laktonów i terpenów. Wodny wyciąg z ziela przyśpiesza też uzyskanie lepszego samopoczucia w przypadku, np. odry, grypy, przeziębienia, anginy, płonicy. Wrotycz niszczy większość pasożytniczych  obleńców, płazińców i owadów. Od dawna ocet wrotyczowy jest stosowany do zwalczania wszawicy. Wrotycz działa silnie napotnie i przeciwgorączkowo.

Nie zaobserwowano objawów zatrucia przy przyjmowaniu dawki 200-220 ml naparu i odwaru 4 razy dziennie (3 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wrzącej wody).

Wrotycz... Hamuje odczyny zapalne bowiem jest inhibitorem dla histaminy, tromboksanu, leukotrienów i prostaglandyn. Działa antyagregacyjnie. Zapobiega zastojom krwi, odkładaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i powstawaniu zakrzepów.  Hamuje działanie następujących substancji endogennych w organizmie: acetylocholiny, norepinefryny (noradrenaliny), serotoniny, bradykinyny.  Działa moczopędnie i przeciwobrzękowo. Tonizuje mięśnie szkieletowe. Wyciągi alkoholowe i maście wrotyczowe oraz ekstrakty octowe z wrotyczu hamują objawy łuszczycy, zmniejszając proliferację komórek naskórkowych oraz odczyny autoagresji w  skórze.

Wyciągi alkoholowe i octowe mogą być pomocne na zmiany trądzikowe na skórze. ... Regularnie stosowane dają dobre efekty ...

Okłady mogą pomóc na duże bolesne ropnie. Okłady z rozcieńczonego octu wrotyczowego  moga wspomóc stłuczenia, obrzęki po kontuzjach, obrzęki kończyn, wybroczyny i siniaki.

Płukanki, częste przemywanie i okłady moga wspomóc stany zapalne błon śluzowych, w tym odbytu, narządów płciowych, gardła, jamy nosowo-gardłowej, jamy ustnej, zatok obocznych nosa. Krople wrotyczowe likwidują ropne zapalenie zatok nosowych.

 

Preparaty, dawkowanie i stosowanie

 

1. Napar wrotyczowy-Infusum Tanaceti: 3 łyżki świeżego lub suchego rozdrobnione Ziela, albo kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo. Warto skojarzyć z lewatywą.

 

2. Odwar wrotyczowy - Decoctum Tanaceti: sporządzić jak napar, lecz gotować 5 minut; odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić po 200 ml 2-4 razy dziennie. Stosować do lewatyw (100-200 ml doodbytniczo), okładów na skórę, płukanek, przemywania, okładów na oczy i do nosa (przelać do buteleczki ze spryskiwaczem, wprowadzać do obu otworów nosowych 2-3 dawki, położyć się na 5 minut). Donosowo i do płukanek można Również stosować napar wrotyczowy.

 

3. Nalewka wrotyczowa - Tinctura Tanaceti: do 1 szklanki świeżego lub suchego i zmielonego ziela wlać 250-300 ml alkoholu 40-70%; macerować 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 10 ml w 100 ml wody. Ponadto do płukania (1 łyżka nalewki na pół szklanki wody), okładów, przemywania skóry i pędzlowania skórnych zmian chorobowych (nierozcieńczona).Nalewka sporządzona na 70% alkoholu działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Nierozcieńczoną nalewkę można wcierać w obolałe kończyny dolne i w stawy.

 

4. Ocet wrotyczowy - Acetum Tanaceti: Pół szklanki świeżego ziela (liści i kwiatów lub samych liści) zalać 250 ml octu 10%, odstawić w zamkniętym słoju na 7 dni, przefiltrować. Stosować do płukania, okładów, przemywania, pędzlowania w stanie rozcieńczonym (1łyżka octu na 150-200 ml wody) lub nierozcieńczonym(pędzlowanie). Ponadto do płukania włosów. Przy wszawicy wcierać starannie ocet 5we włosy na 3 godziny, przykryć folią. Potem umyć szamponem i wypłukać w wodzie z dodatkiem octu lub nalewki wrotyczowej. Powtórzyć co 3 dni (3-4-krotnie)."

 

Napisz opinię
Wrotycz kwiat 50g Dary Natury

Wrotycz kwiat 50g Dary Natury

Wrotycz kwiat
Kwiat wrotyczu
Wrotycz zioło 

6 innych produktów w tej samej kategorii: