Oman korzeń 50g Dary Natury Zobacz większe

Oman korzeń 50g

Ocena 
mpn446

6,50zł brutto


Działa silnie przeciwrobaczo, odkażająco (bakteriostatycznie, bakteriobójczo, fungistatycznie i grzybobójczo, wirusobójczo), niszcząco na pierwotniaki i roztocze skórne.

Ma wpływ żółciopędny i moczopędny.

 

Więcej szczegółów

Udostępnij

Oman wielki – Inula helenium (KORZEŃ OMANU, Radix Inulae)

Zastosowanie/Wskazania:

Laktony omanowe (helenina) działają silnie przeciwrobaczo, podobnie jak niegdyś stosowana santonina; pozostałe skladniki i helenina działają odkażająco (bakteriostatycznie, bakteriobójczo, fungistatycznie i grzybobójczo, wirusobójczo), niszcząco na pierwotniaki i roztocze skórne

Wyciągi z korzenia omanów działają nie tylko rozluźniająco na gęstą i zalegająca wydzielinę śluzową w drogach oddechowych, ale również hamują rozwój grzybów, bakterii, wirusów i pierwotniaków. 

 Oman w dziejach lecznictwa był stosowany głównie jako lek silnie odkażający układ oddechowy (przy infekcjach i stanach zapalnych gardła, oskrzeli, płuc, jamy ustnej), wykrztuśny, przeciwkaszlowy, przeciwgruźliczy, przeciwprzeziębieniowy i przeciwgrypowy. Niegdyś stosowano go również do leczenia gnijących ran oraz do wcierań i inhalacji w przebiegu chorób zakaźnych. Zanim wprowadzono leki przeciwgruźlicze, antybiotyki i sulfonamidy olejek omanowy, podobnie jak olejek eukaliptusowy, gwajakol, balsam peruwiański, żywica benzoesowa, eugenol, fenol, tymol, czy krezol należał do najsilniejszych antyseptyków i substancji odkażających oraz przeciwgnilnych i antypleśniowych.
Wyciągi z omany mają silny wpływ żółciotwórczy i żółciopędny, szczególnie pożądany w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego (stany zapalne, żółtaczka, kamica, kolki). Działają rozkurczowo (spazmolitycznie), przeciwgnilnie, napotnie, odtruwająco i moczopędnie. Odkażają przewód pokarmowy, układ oddechowy i układ moczowy. Pobudzają serce i oddychanie. Mają wpływ przeciwzapalny i przeciwalergiczny. Ekstrakty omanowe szczególnie przydatne okazały się w terapii trądzików i łojotoku, przewlekłego liszajcowacenia skóry, owrzodzeń, pleśniawek, zapalenia mieszków włosowych i łojotokowego zapalenia skóry.

 

Współczesne zastosowania korzenia omanu:

1. Często przedstawia się skuteczność omanu jako środka przeciw robakom tzn. owsikom i gliście ludzkiej. W takim przypadku należy sporządzić napar z następującej mieszanki: pół łyżeczki korzenia omanu, kłączy imbiru, liści rozmarynu i liści tymianku. Wsypać mieszankę do naczynia, doprowadzić do wrzenia i wyłączyć gaz. Pozostawić na 30 minut, przecedzić, podawać co najmniej filiżankę (240 ml dla dziecka o masie 20 -25 kg).

2. Przy endometriozie w przypadku występowania bólu poza krwawieniem miesiączkowym zaleca się mieszankę: korzeń omanu, kora kaliny, kora wierzby w równych częściach. Stosujemy wówczas odwar – 2 łyżki na 500 ml wody, pić filiżankę rano i wieczorem.

3. Zawartość w korzeniu omanu substancji: alantolakton i izoalantolakton wpływa na jego dużą skuteczność w zwalczaniu ameb. W takim wypadku zielarze zalecają odwar  z korzeni omanu 3 x dziennie (łyżeczka rozdrobnionego korzenia, zalać szklanką wody, gotować 20 minut).

4. W przypadku mononukleozy i cytomgalii, zakaźnych chorób wirusowych, dla ochrony wątroby, zaleca się mieszankę złożoną w równych częściach z omanu, karczocha i mniszka – 3 łyżeczki od kawy zalać filiżanką wrzątku, pić 2 x dziennie.

5. Stara klasztorna recepta na pokrzywkę z omanem,  która sprawdza się po dziś. Skład: 10 g korzenia omanu, 10 g korzenia perzu, 20 g kwiatu nagietka, 20 g korzenia wilżyny, 40 g kory wierzby. Łyżkę stołową mieszanki zalać 1 filiżanką wody, zagotować, odstawić na 5 minut, przecedzić, pić rano i wieczorem 1 filiżankę.

6. Wg niektórych zielarzy  oman daje dobry efekt terapeutyczny, który przejawia się osłabieniem symptomów bólowych ze strony jelit (maleje perystaltyka, wygasają procesy zapalne). Niektórzy zielarze zalecają nalewkę z korzeni omanu (dobrze tolerowana przez ludzi w wieku podeszłym,  którzy cierpią na choroby przewodu pokarmowego) Nalewkę sporządza się w stosunku 1: 10; zażywać należy 3 x dziennie po 15 – 20 kropel rozpuszczonych w wodzie.

7. Zewnętrznie oman można stosować w postaci kąpieli i okładów do leczenia reumatyzmu stawów, przy egzemie, świerzbiączce ogniskowej, łuszczycy, czyrakach a także przy zapaleniach nerwowo – mięśniowych. Należy tu zachować jednak ostrożność, ze względu na laktony seskwiterpenowe zawarte w omanie, które mogą wywołać alergię kontaktową.

Oman wraz z arcydzięglem (w proporcji 1:1) oraz wrotyczem i piołunem jest doskonałym środkiem przeciwpasożytniczym i przeciwbakteryjnym. Oman wymieszany z wrotyczem, piołunem, tatarakiem, arcydzięglem, cząbrem i (lub) czosnkiem wyjątkowo skutecznie niszczy i zwalcza bakterie ropne, Pityrosporum, Candida, Cryptococcus, Fusarium, Propionibacterium, Salmonella, Shigella, mikoplazmy, pierwotniaki (np. lamblia – giardia, amoeba – pełzaki, kokcydie – Eimeria), płazińce i obleńce pasożytnicze

 Napar Napar (Infusum Inulae): Przygotowanie: 2 łyżki korzenia zalać 1-2 szklankami wrzącej wody lub mleka; odstawić pod przykryciem na 30 minut; przecedzić. Stosowanie: Pić 2-6 razy dziennie po 100 ml; przy chorobach pasożytniczych – 200 ml 3 razy dziennie (napar z 2-3 łyżek suszu na 1 szklankę wrzątku, parzyć 20 minut). Stosować również do płukanek, nasiadówek, okładów i przemywania (np. skóry trądzikowej iłojotokowej). Do nosa zakraplać 2-3 krople naparu co 3-4 godziny, najlepiej wprowadzać do obu otworów nosowych za pomocą małego spryskiwacza.


Odwar Odwar: Przygotowanie: 2 łyżki korzenia zalać 2 szklankami wody, gotować 5 minut; odstawić na 20 minut; przecedzić. Stosowanie: Pić przy nieżytach gardła i krtani po 50 ml co 2-3 godziny.


Nalewka Nalewka (Intrakt) omanowy (omanówka) – Tincura (Intractum) Inulae: Przygotowanie: 100 ml sproszkowanego korzenia suchego lub świeżego zalać 250 ml alkoholu zimnego lub gorącego 40-60%; odstawić w ciemne miejsce na co najmniej tydzień; przefiltrować. Stosowanie: Zażywać kilka razy dziennie po pół łyżeczki (w nieżytach układu oddechowego i zatok) lub 5 ml 2-3 razy dziennie – w innych schorzeniach. Do przemywania pryszczy, liszajów, ropni, owrzodzeń, ran (w stanie nierozcieńczonym) oraz skóry schorzałej (trądzikowej, łojotokowej, z wypryskami): 1 łyżka na 1-1/2 szklanki wody przegotowanej lub mineralnej (zdrojowej).


640px-Inula_helenium_ENBLA01.jpeg

Oceń 
2019-04-11

na robaki

razem z innymi ziołkami na robaki działa skutecznie

    Napisz swoją opinię!

    Napisz opinię
    Oman korzeń 50g

    Oman korzeń 50g

    Działa silnie przeciwrobaczo, odkażająco (bakteriostatycznie, bakteriobójczo, fungistatycznie i grzybobójczo, wirusobójczo), niszcząco na pierwotniaki i roztocze skórne.

    Ma wpływ żółciopędny i moczopędny.

     

    6 innych produktów w tej samej kategorii: