Naturalne sposoby na żylaki

Naturalne sposoby na żylaki

Żylaki to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nie należy go lekceważyć, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do ciężkich powikłań. Sięgnij po domowe sposoby na żylaki, w tym zioła, które mogą przynieść ulgę. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy żylaków, jak pozbyć się żylaków na nogach i jakie zioła będą szczególnie pomocne.

Przyczyny żylaków

Żylaki związane są z niewydolnością żylną, która może mieć różne podłoże. Najczęściej do przyczyn żylaków zalicza się:

  • uwarunkowania genetycznie (zwłaszcza u osób, u których żylaki pojawiły się przed 40. rokiem życia),

  • zaburzony odpływ krwi z kończyn dolnych, np. w wyniku zakrzepicy lub zapalenia żył, urazów mechanicznych czy guzków,
  • otyłość i nadwagę, złe odżywianie (szczególnie dietę ubogą w witaminę C i błonnik),
  • pracę w pozycji stojącej (np. fryzjer, kelner, sprzedawca),
  • brak sportu, wielogodzinne siedzenie (szczególnie z nogą założoną na nogę),
  • noszenie obcisłych ubrań.

Co ciekawe, problem żylaków występuje głównie u rasy białej i 5 razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Najczęściej mówi się o żylakach nóg, ale spotyka się również żylaki odbytu (hemoroidy), przełyku czy powrózka nasiennego

Objawy żylaków

Objawy żylaków nóg łatwo zauważyć, gdyż powodują zasinienia na skórze, tzw. pajączki i miękkie uwypuklenia. Oprócz widocznych gołym okiem zmian mogą pojawić się bolesne dolegliwości, jak: opuchlizna (zwykle w okolicy kostek), skurcze, pieczenie skóry i ból w okolicy żylaków, a także uczucie ciężkich, ołowianych nóg.

Zioła/Sposoby na żylaki

Leczenie żylaków może mieć różny przebieg. Można nosić specjalne rajstopy przeciwżylakowe, stosować maści, w ostateczności poddać się zabiegowi usunięcia żylaków. Często przyjmuje się środki farmakologiczne, niestety te mogą obciążyć organizm, dlatego warto sięgnąć po naturalne i domowe sposoby na żylaki.

Zioła na żylaki mają wieloaspektowe działanie, a w szczególności pomagają uszczelnić naczynia krwionośne. Wzmacniają tkanki naczyń włosowatych, zmniejszyć obrzęk, ból i stan zapalny. Jakie są skuteczne zioła na żylaki?

  • Wyciąg z kasztanowca - kwiaty i korzeń kasztanowca mają działanie przeciwzapalne, ściągające i wzmacniające układ krwionośny. Poprawiają przepływ krwi i przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów. Pomagają na żylaki powrózka nasiennego, żylaki nóg, a także zakrzepowe zapalenie żył. Kasztanowiec znajdziesz w postaci: mieszanek ziołowych, maści, żelów, drażetek i płynu doustnego.
  • Kwiat nagietka - działa przeciwzapalnie i wzmacniająco na naczynia krwionośne.
  • Rutyna - najczęściej w postaci tabletek - uszczelnia naczynia krwionośne i wzmacnia cały organizm, niweluje drętwienie, obrzęk i skurcze kończyn dolnych.
  • Maść majerankowa - ma działanie przeciwzapalne, ściągające i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Stosowana na zapalenia i pękania skóry, owrzodzenia podudzi i żylaki odbytu.
  • Olej żywokostowy - ma działanie przeciwbólowe, zmniejsza obrzęk, redukuje zaczerwienienie i swędzenie skóry oraz pomaga w leczeniu owrzodzenia żylakowego nóg. Szybko wchłania się przez skórę.
  • Ekstrakt z pestek winogron - wspomaga układ krążenia i łagodzi objawy żylaków jak uczucie ciężkości, obrzęku i bólu nóg.
  • Przewiercień długolistny - to zioło rosnące w przedgórzu Ałtaju, wykazuje działanie przeciwzapalne, antyżylakowe i kojące. Stosuje się je szczególnie w postaci kremu przy żylakach odbytu. Redukuje swędzenie oraz przyspiesza gojenie się pęknięć przy hemoroidach.
  • Biszofit - to minerał powstały na dnie morskim w okresie permu. Ma wysoką aktywność biologiczną, a jako składnik balsamu lub żelu jest domowym sposobem na żylaki i pajączki.

Pomocne będą również zioła do picia na żylaki: mieszkanki ziołowe Ojca Grzegorza Sroki - jako zioła na żylaki odbytu (hemoroidy) oraz zioła wg Ojca Klimuszki na żylaki goleni.

Inne domowe sposoby na żylaki:

  • noszenie uciskowych rajstop lub pończoch przeciwżylakowych, które pomagają w przepływie krwi,
  • wzbogacenie jadłospisu w warzywa i owoce oraz żywność bogatą w witaminy B, C, PP, E oraz krzem,
  • zwiększenie aktywności, np. regularne spacery, nordic walking. Pomocne będzie także rolowanie mięśni specjalnym wałkiem i masowanie nóg,
  • rezygnacja z sauny, opalania w solarium i długotrwałych gorących kąpieli,
  • unoszenie nóg w górę (powyżej poziomu nóg) - usprawnia przepływ krwi.

W przypadku żylaków sprawdzi się znane powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego profilaktycznie możesz stosować domowe sposoby na żylaki, a w szczególności zadbać o zdrową dietę i aktywny tryb życia. Odwiedź specjalistyczny sklep zielarski, w którym znajdziesz preparaty pochodzące od sprawdzonych i cenionych producentów, a specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie zioła dopasowane do stanu zdrowia i stylu życia.