Czy zioła pomagają

Czy zioła pomagają

Fitoterapia, czyli leczenie ziołami jest stosowane od wieków nie tylko w medycynie ludowej, ale także przez lekarzy i aptekarzy. Działanie ziół jest imponujące - pomagają w walce z wieloma chorobami. Ze stosowaniem ziół wiąże się jednak wiele pytań - czy zioła rzeczywiście pomagają, kiedy pić zioła: przed czy po jedzeniu, czy można pić je codziennie oraz czy przeterminowane zioła szkodzą. Podpowiadamy, jak korzystać z ziół, by wydobyć spektrum ich leczniczych właściwości.

Czy zioła pomagają?

Lecznicze działanie ziół znane jest od pokoleń, to substancje pomocnicze zwalczające dolegliwości w całym organizmie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że substancje pozyskiwane z ziół mają ogromny wpływ również na rozwój farmakologii. Przykładowo działanie aspiryny wiąże się z korą wierzby, a digoksyna w preparatach na choroby serca ma źródło w naparstnicy. Z kolei większość stosowanych dzisiaj leków w onkologii ma strukturę chemiczną poznaną dzięki badaniom składu roślin.

Działanie ziół

Zioła mają szereg właściwości prozdrowotnych. Sprawdź, na jakie dolegliwości zioła mogą być pomocne:

Czy zioła szkodzą?

Zioła mają dobroczynne działanie, pod warunkiem, że wiemy jak je stosować i są wiadomego, sprawdzonego pochodzenia. Unikaj również mieszania ziół z lekami bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Niektóre zioła mogą bowiem zmienić działanie leków - wzmocnić je lub osłabić. Nigdy nie kupuj ziół niewiadomego pochodzenia, bez etykiety z datą produkcji i przydatnością do spożycia lub mieszanki bez znanego składu. Lepiej unikać też samodzielnego zbierania ziół i sporządzania z nich leczniczych nalewek i mieszanek. Trudno niekiedy odróżnić wartościowe zioło od dzikiego chwastu, po drugie znajdujące się przy ruchliwej drodze lub parku zioła mogą zawierać więcej metali ciężkich niż korzystnych właściwości leczniczych. Wybierz ziołowe preparaty znajdujące się w sklepach zielarskich, które pochodzą ze sprawdzonych, certyfikowanych źródeł.

Czy można pić zioła codziennie

Warto pamiętać, że z ziołami, jak i z lekami można przesadzić, dlatego nie przekraczaj dziennej dawki zalecanej na opakowaniu lub przez specjalistę w sklepie zielarskim. Przestań je stosować, kiedy zauważysz u siebie nagłe niepokojące objawy jak bóle brzucha, nudności czy biegunkę, ponieważ niektóre zioła stosowane nadmiarze mogą być toksyczne (np. krwawnik pospolity czy jarzębina). Co więcej, te same zioła stosowane zbyt długo mogą szkodzić lub osłabić swoje działanie, dlatego najlepiej pić je przez 2-3 tygodnie, a następnie zrobić taką samą przerwę. Zaleca się też odstawić zioła przed zabiegiem operacyjnym (np. miłorząb wzmacnia krwawienie, dziurawiec sprzyja zakrzepom, a waleriana może wydłużyć działanie narkozy).

Kiedy pić zioła?

Częstym pytaniem jest: kiedy pić zioła - przed czy po jedzeniu? Pora przyjmowania ziół może mieć znaczenie dla wzmocnienia ich działania. To kiedy przyjąć zioła, zależy od specyfiki danych ziół. Według ajurwedy można trzymać się następującej zasady przyjmowania ziół:

  • pół godziny do godziny przed posiłkiem - zioła działające na jelito grube i dolną część ciała, np. menstruację, narządy rozrodcze, układ moczowy;
  • razem z posiłkiem - zioła mające wpływ na jelito cienkie, trawienie, żołądek, wątrobę, a także zioła wzmacniające i odżywcze;
  • po jedzeniu - zioła wpływające na układ oddechowy;
  • po przebudzeniu - zioła odmładzające;
  • przed snem - zioła ułatwiające zasypianie.

Najlepiej jednak skonsultować się ze specjalistą w sklepie zielarskim lub stosować do zaleceń na etykiecie danego preparatu ziołowego.

Działanie ziół jest ogromne, należy jednak wiedzieć, kiedy i jak je stosować, by wydobywać z nich najcenniejsze właściwości prozdrowotne. Warto wybrać sprawdzony sklep zielarski na prawach apteki, w którym doświadczeni specjaliści pomogą w dobraniu ziół na określone dolegliwości oraz zarekomendują zioła sprawdzonego pochodzenia o całym spektrum pozytywnego działania.