Jakie zioła na włosy?

Jakie zioła na włosy?

Coraz częściej świadomi konsumenci decydują się na naturalne rozwiązania w pielęgnacji. Zioła na włosy to przeciwieństwo wszechobecnie występującej chemii. Pomogą Ci pozbyć się łupieżu, wzmocnić włosy, dzięki czemu przestają wypadać. Zdecyduj się na sprawdzone sposoby pielęgnacyjne!

Pokrzywa na wzmocnienie włosów

Jednym z istotniejszych ziół na włosy jest pokrzywa zwyczajna. Posiada ona w sobie makro i mikroelementy, a także witaminy. Wśród najważniejszych wymienić można: wapń, krzem, magnez, cynk, karoteny, kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy oraz witaminy K, A i C. Dzięki tym składnikom ma ona właściwości lecznicze. Zastanawiając się jakie zioła na włosy wybrać, warto więc zdecydować się na pokrzywę.

Zawarty w pokrzywie krzem wzmacnia cebulki włosów. Poprawia tym samym ich ogólną kondycję, zmniejsza ich wypadanie i pobudza wzrost. Natomiast dzięki cynkowi, witaminie C oraz garbnikom, te zioła do włosów zmniejszają przetłuszczanie się skóry głowy. Pokrzywa ma również działanie przeciwłupieżowe i pomaga leczyć stany zapalne.

Zioła na wzmocnienie włosów mogą być używane na kilka sposobów. Wcierane w skórę głowy odżywiają cebulki, poprawiając krążenie krwi skalpu. Pokrzywa może być stosowana także w formie naparu lub płukanki:

  • zaparz dwie torebki herbaty pokrzywowej,
  • przestudź wywar,
  • wmasuj napar w skórę głowy lub przepłukaj nim włosy.

Skrzyp polny – zapobieganie wypadaniu włosów

Przeciwdziałanie wypadaniu włosów powinno się zacząć od wyeliminowania substancji, które je obciążają i wysuszają skórę głowy. Wybrać należy natomiast takie składniki, które sprawią, że włosy będą elastyczne i o odpowiedniej strukturze. Zatem, jakie zioła na wypadanie włosów kupić? Zdecyduj się na skrzyp polny. Jest to źródło wapnia, krzemu, potasu, żelaza, fosforu, soli, garbników, a także witaminy C.

Osłabione włosy są podatne na wypadanie. Używając skrzypu, wzmocnisz i chronisz Twoje cebulki w skórze głowy. Wszystko to dzięki drogocennemu wpływowi krzemionki. Spowoduje ona spowolnienie, a nawet zahamuje proces wypadania włosów. Z czasem zaś dojdzie do ich ponownego wzrostu.

Skrzyp polny najlepiej działa w formie naparu. Picie go trzy razy dziennie wzmocni nie tylko włosy, ale także paznokcie i skórę. Te zioła na włosy można stosować również jako płukankę.

Łopian i tatarak do walki z łupieżem

Sprawna walka z łupieżem to używanie środków o działaniu antyseptycznym.  Zwalczają one bakterie, grzyby i inny drobnoustroje bytujące na skórze. Zastanawiając się, jakie zioła na porost włosów wybrać, warto przyjrzeć się łopianowi i tatarakowi. Jako antyseptyki regulują one pracę gruczołów łojowych i hamują rozwój bakterii i grzybów odpowiedzialnych za łupież. Łopian bogaty jest w olejki eteryczne, sole potasu, poliacetyleny, fenolokwasy, magnez oraz wapń. Tatarak natomiast zawiera garbniki, witaminę C, kwasy organiczne, olejki eteryczne, seskiterpeny oraz fenoloetery.

Łopian można używać wewnętrznie lub zewnętrznie w postaci wcierki:

  • zagotuj jego korzeń w 200 ml wody przez 10 minut,
  • ostudź,
  • odcedź,
  • zastosuj na włosy.

Przy pomocy tataraku możesz natomiast przeprowadzić masaż, wcierając go w skórę głowy.

Rumianek – nadaj włosom blasku

Zioła do włosów mogą również nadać im blask i sprawić, że będą gładkie, mocne i elastyczne. Taki efekt osiągniesz przy pomocy rumianku. Posiada on kwasy organiczne, olejki eteryczne, fitosterole roślinne, kumaryny, cholinę, kwasy fenolowe, sole mineralne, flawonoidy, witaminy C i B4. Te składniki odżywcze łagodzą podrażnienia skóry, są skutecznym sposobem na łupież, zmniejszają przetłuszczanie się skóry głowy, a także wzmacniają cebulki. Rumianek jest również doskonałym sposobem na naturalne rozjaśnianie włosów blond.

Rumianek działa najskuteczniej jako płukanka:

  • zaparz dwie torebki herbaty rumiankowej,
  • ostudź,
  • opłukaj tym naparem lekko wilgotne włosy,
  • pozostaw je do wyschnięcia.

Zioła na włosy do mycia i regeneracji – mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska zawiera naturalne saponiny. Są to substancje posiadające właściwości pieniące się. Stanowi świetny zamiennik dla szamponu. Mydlnica lekarska ma właściwości przeciwłupieżowe i zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Może być również stosowana po nieudanym farbowaniu. Regeneruje ona włosy i przywraca im blask.

By zacząć stosować mydlnicę lekarską wystarczy:

  • zrobić wywar z jej sproszkowanego korzenia,
  • ostudzić go,
  • odcedzić,
  • użyć jak szamponu.

Zioła na włosy, czy kosmetyki – co jest skuteczniejsze?

Od zawsze branża kosmetyczna wykorzystywała pozytywny wpływ ziół na włosy. Jednak zawarte w szamponach i odżywkach ilości rumianku, czy łopianu są niewielkie. Warto więc spróbować użyć tych ziół w większym stężeniu. Sprawią one, że wzmocnisz Twoje włosy i wydobędziesz ich blask.

Nasza zielarnia w Poznaniu oferuje sprawdzone naturalne preparaty na piękne, zdrowe, gęste i lśniące włosy. Wybierz odpowiednie dla siebie zioła na włosy i ciesz się idealną fryzurą!