Wierzba kora 50g (kora wierzby) Zobacz większe

Wierzba kora 50g (kora wierzby)

Ocena 
mpn599

6,00zł brutto


Działanie przeciwgorączkowe i ściągające, najważniejsze jednak znaczenie mają glikozydy fenolowe, a wśród nich salicyna, która w organizmie rozpada się do postaci kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Związek ten stał się prekursorem chyba najbardziej znanego leku na świcie - aspiryny

 

 

 

Więcej szczegółów

Udostępnij

Nazwa produktu leczniczego: KORA WIERZBY – Salicis cortex

Kora wierzby to wspaniały surowiec leczniczy, który był wykorzystywany już w starożytności. W tamtym czasie osoba cierpiąca na ból głowy lub gorączkę żuła korę wierzby. Bogactwo kory wierzby to glikozydy salicylowe. Dopiero w 1838 roku poznano i wydzielono kwas salicylowy. Ta sytuacja przyczyniła się do uzyskania kwasu acetylosalicylowego, który znasz jako aspirynę. Niestety lek ten jak każdy inny powoduje wiele skutków ubocznych. Dlatego osoby, które nie mogą stosować aspiryny przyjmują naturalną aspirynę czyli salicynę z kory wierzbowej.

Naturalna salicyna na pewno działa wolniej, ale co istotne działa skutecznie. Jej zaletą jest to, że z reguły nie ma złego wpływu na błonę śluzową dwunastnicy i żołądka. Fakt ten wynika z tego, że alkohol salicylowy z kory wierzby utlenia się do kwasu salicylowego w wątrobie.

Glikozydy salicylowe z wierzby działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Zaletą wierzby jest również działanie przeciwmiażdżycowe. Korę wierzby możesz stosować również gdy cierpisz na biegunkę lub nieżyt jelit. Bowiem garbniki zawarte w korze wierzby wykazują działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Wierzba biała jest znakomitym środkiem na artretyczne oraz reumatyczne bóle atakujące plecy oraz na stawy w kolanach i w biodrach. W połączeniu z innymi ziołami i ze zmianą diety, wierzba biała łagodzi zapalenia oraz opuchnięcia. Poprawia również ruchliwość w zbolałych i skrzypiących stawach. Chociaż konwencjonalne lekarstwa na bazie aspiryny działają silniej, mogą mieć liczne niechciane i niepożądane skutki uboczne.

Postać farmaceutyczna: zioła do zaparzania

Zawartość opakowania: 50g

Skład: kora wierzby (Salicis cortex)

Wskazania do stosowania: Stosuje się w objawowym leczeniu gorączki i bólu oraz w łagodnych bólach reumatycznych.

DziałaniePrzeciwgorączkowe, przeciwzapalne

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany lub leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Nie zaleca się stosowania kory wierzby w astmie oskrzelowej, ponieważ preparat może nasilać przebieg choroby. Nie stosować u dzieci.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności: W przypadku chorób nerek lub wątroby, w problemach z krzepliwością oraz u pacjentów z wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz niedoborem dehydrogenazy glukozo­6­fosforanowej, stosować produkt wyłącznie pod kontrolą lekarską. Jeżeli gorączka nie ustąpi po 3 dniach leczenia lub przekroczy wartość 39oC, należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli bóle reumatyczne nie ustąpią lub nasilą się w ciągu tygodnia stosowania, należy skonsultować się z lekarzem.

Interakcje: Ze względu na obecność salicyny mogą wystąpić interakcje podobne jak w przypadku salicylanów. Napar z kory wierzby może nasilać działanie niesterydowych leków przeciwzapalnych i środków przeciwzakrzepowych.

Sposób stosowania i droga podania: Odwar – 3 płaskie miarki ( 4 g) rozdrobnionej kory zalać 1 szklanką (200 ml) gorącej wody i gotować pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić po posiłkach 3 razy dziennie po szklance ciepłego, świeżo przygotowanego odwaru.

Dawkowanie: Dorośli ­ dobowo: 12,0g kory wierzby, co odpowiada 240 mg glikozydów fenolowych w przeliczeniu na salicynę

Stosowanie w okresie ciąży i karmienia: Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn: Nie znany

Działania niepożądane: Możliwość wystąpienia reakcji alergicznych. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy zaprzestać stosowania leku i poinformować o nich lekarza.

Przedawkowanie: Dotychczas brak doniesień.

Warunki przechowywania: Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w temperaturze nie wyższej niż 30oC, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez recepty.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: R/0133

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię
Wierzba kora 50g (kora wierzby)

Wierzba kora 50g (kora wierzby)

Działanie przeciwgorączkowe i ściągające, najważniejsze jednak znaczenie mają glikozydy fenolowe, a wśród nich salicyna, która w organizmie rozpada się do postaci kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Związek ten stał się prekursorem chyba najbardziej znanego leku na świcie - aspiryny

 

 

 

6 innych produktów w tej samej kategorii: