Jasnota Biała KWIAT 25G Zobacz większe

Jasnota Biała KWIAT 25G

Producent: HERBEX

Ocena 
mpn528

24,00zł brutto


Surowiec wykazuje działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, moczopędne i słabo ściągające. Ponadto ma dobroczynne działanie na układ rozrodczy.

Więcej szczegółów

Udostępnij

    Jasnota biała to bylina należąca do rodziny jasnotowatych, osiągająca 20-60 cm wysokości. Łodyga jest gładka, wyprostowana, wzniesiona i nierozgałęziona z fioletowymi zabarwieniami w niektórych miejscach. Liście  są delikatnie owłosione, jajowate lub sercowate, na długich ogonkach i mają brzegi grubo piłkowane. Ulistnienie jest naprzeciwległe. Kwiaty wyrastają pionowo w okółkach w kątach liści, mają wyraźnie grzbiecistą, dwuwargową budowę, są białe czasami kremowobiałe. Kwitnienie ma miejsce od kwietnia do września (października). Owocem jest rozłupnia.

  Surowiec wykazuje działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, moczopędne i słabo ściągające. Ponadto ma dobroczynne działanie na układ rozrodczy. Stosowany jest przy nadmiernym i bolesnym miesiączkowaniu kobiet, gdyż zmniejsza krwawienie. Leczy też u upławy i stany zapalne narządów płciowych. Również hamuje powiększanie gruczołu krokowego, działa rozkurczowo, reguluje przepływ krwi, ułatwia usuwanie rozmaitych szkodliwych metabolitów.

Surowcem zielarskim jest kwiat, który zawiera  flawonoidy, garbniki, śluzy, saponiny, glikozydy, cholinę, związki irydowe, kwasy wielofenolowe.

Działanie. Kwiaty jasnoty białej mają szczególne powinowactwo z błonami śluzowymi różnych narządów. Działają przeciwzapalnie i regenerujące na uszkodzony nabłonek, uszczelniające na ściany włośniczek, hamująco na mikrokrwawienie z drobnych naczyń oraz przeciwwysiękowo. Dlatego mogą być stosowane albo same, albo korzystniej - w połączeniu z surowcami zawierającymi: krzemionkę (ziele skrzypu, ziele poziewnika, ziele miodunki, ziele rdestu pta- siego)  lub  związki  hamujące  krwawienia  (ziele  tasznika,  ziele  rdestu  ostrogorzkiego,  ziele przymiotna kanadyjskiego), lub też związki regenerujące błony śluzowe (kwiat nagietka, kwiat rumianku, ziele krwawnika, ziele przywrotnika, ziele bukwicy, ziele świetlika, liść babki, korzeń łopianu i korzeń żywokostu).

Działania niepożądane. W dawkach leczniczych objawów niepożądanych nie obserwowano.

Zastosowanie. Działanie  przetworów z  jasnoty obejmuje  oskrzela,  przewód  pokarmowy, odbyt i odbytnicę, zewnętrzne narządy rodne, drogi moczowe, prostatę oraz skórę. Dlatego stosuje się je w nieżytach  tych  narządów, zwłaszcza przewlekłych  i nie poddających  się innym sposobom leczenia, wówczas gdy występują nawet stany ropne (np. płuc, szyjki macicy) lub w krwawieniach (np. z płuc, narządów rodnych), w nieregularnym, obfitym, przedłużonym i bo- lesnym miesiączkowaniu i upławach białych. Podaje się je również w nieżytach gardła, krtani i oskrzeli, poczynając od błahej chrypki, a kończąc na zapaleniu oskrzeli z dużą, obfitą wydzieliną, męczącym kaszlem i bólem. Również zaleca się je w postaci wlewów doodbytniczych w schorzeniach odbytnicy i odbytu oraz do irygacji kobietom, a także w formie okładów i przymoczek na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany. W lecznictwie ludowym stosowano doustnie odwar  z kwiatów jasnoty w biegunkach niemowląt i małych dzieci.

Przetwory. 

Odwar  z  kwiatów jasnoty:  2  łyżki  kwiatów zalać  11/2  szklanki  wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1/2-2/3 szklanki w stanach zapalnych kobiecych narządów rodnych, nawet z upławami i krwawieniami, a także w nieżytach przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz wysypkach skórnych. Odwar można też stosować zewnętrznie do płukań jamy ustnej i gardła oraz do irygacji i wlewań doodbytniczych.

Zioła  metaboliczne:  zmieszać  równe  ilości  kwiatów jasnoty,  liści  pokrzywy,  ziela  fiołka trójbarwnego i ziela skrzypu. Zalać 1 łyżkę ziół 1 szklanką wody letniej i ogrzewać do wrzenia. Gotować powoli pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1/2-2/3 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu w złej przemianie materii i wysypkach skórnych.

Zioła do okładów: zmieszać po 50 g ziela hyzopu i ziela krwawnika oraz po 25 g kwiatów jasnoty białej i liści babki. Zalać 1 łyżkę mieszanki 1/3 szklanki wody ciepłej. Ogrzewać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Stosować  do  płukania  jamy ustnej  i  gardła  oraz  do  okładów i  przemywań  miejsc  stłuczonych  i obrzęków. Zioła  w upławach:  zmieszać  po 30  g  kwiatów jasnoty i  ziela  rdestu ptasiego,  20 g ziela skrzypu, 10 g liści pokrzywy, 5 g kory dębu i 5 g kłączy pięciornika. Zalać 2 łyżki ziół w termosie 1/2 szklanki wody wrzącej, zamknąć i pozostawić na 1 godz. Pić porcjami, po uprzednim przecedzeniu, w ciągu dnia między posiłkami w stanach zapalnych pochwy i szyjki macicy z upławami

 Producent:
Dary Natury / FLOS

Napisz opinię
Jasnota Biała KWIAT 25G

Jasnota Biała KWIAT 25G

Surowiec wykazuje działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, moczopędne i słabo ściągające. Ponadto ma dobroczynne działanie na układ rozrodczy.

6 innych produktów w tej samej kategorii: