Lista produktów producenta: BARTNIK SĄDECKI

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 19 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 19 elementów


Pasieka hodowlana, jako integralna część Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik”, powstała w wyniku zapotrzebowania na wysokiej jakości materiał użytkowy dla stale się powiększającej pasieki towarowej. Materiał wówczas użytkowany nie zawsze spełniał wymagania stawiane, dużej intensywnie eksploatowanej pasiece szczególnie w trudnych warunkach Pogórza. Również wielokierunkowość produkcji zwiększała wymagania dotyczące produkowanych matek.


Potrzeby te stały się przyczyną nawiązania ściślejszej współpracy z dr. Andrzejem Zawilskim. Na pierwszym etapie, doprowadzono do zwiększenia komfortu obsługi rodzin i wzrost ich wydajności miodowej. „NOVA”, „ALFA” i „BETA” to linie, które już wówczas cieszyły się uznaniem miejscowych pszczelarzy. To zainteresowanie przełożyło się również na wzrost popytu na matki pszczele i przełożyło się bezpośrednio na konieczność opracowania nowego typu aparatu do inseminacji matek, nowoczesnego ulika weselnego czy uniwersalnej klateczki do transportu i poddawania. Od tego momentu w szerokiej ofercie pojawiły się matki nieunasienione, unasienione naturalnie oraz inseminowane.




Dalszy rozwój pasieki hodowlanej „Sądecki Bartnik” został ukierunkowany przez informację o lokalnej pszczole z rejonu Dobrej, Limanowej i Tymbarku, wstępnie ocenionej i poddanej selekcji przez Jerzego Smotra. Linia ta wykazywała bardzo silną cechę higienicznego zachowania i czyszczenia gniazda, co było szczególnie istotne ze względu na wszechobecną wówczas grzybicę.


Wzbudziło to oczywiste zainteresowanie. Przy znaczącym i pełnym zaangażowania udziale Pani Krystyny Karety (pracownika KCHZ) udało się linię car „DOBRA” wpisać do Ksiąg KCHZ. Autorem programu zachowawczego i metodyki oceny był dr Andrzej Zawilski. Cecha zachowań higienicznych jest selekcjonowana do dnia dzisiejszego.


Z czasem, ze względu na zachowanie różnorodności genetycznej zaczęto poszukiwać innych wartościowych linii. Wybór padł na „VIGORA” z hodowli Kwietoslava Cermaka o raz „KARPATKĘ”  Vasilija Gajdara. Obie linie nadal znajdują się w ofercie.