Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa (z łac. Mentha piperita), zwana również miętą lekarską, to jedno z najpopularniejszych ziół, najczęściej stosowane w postaci herbaty. Od wieków stosowano ją i ceniono w medycynie ludowej jako środek przy dolegliwościach układu pokarmowego, a zwłaszcza na ból brzucha, wzdęcia czy brak apetytu. Jednak mięta pieprzowa ma o wiele więcej zastosowań, a w fitoterapii wykorzystuje się również ziele mięty pieprzowej, liści, olejek i mentol (pozyskiwany z oleju miętowej w procesie wymrażania). W naszym sklepie zielarskim znajdziesz olejek z mięty pieprzowej, miętę w postaci herbaty, nalewek, olejków oraz mieszanek ziołowych. 

Lecznicze właściwości mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa ma wiele cennych składników, które wpływają na jej prozdrowotne właściwości. Przede wszystkim zawiera flawonoidy i olejek miętowy, które wpływają na jej działanie przeciwskurczowe. Zawiera także kwas askorbinowy, witaminy C i A, karoten, rutynę, żelazo, potas i magnez. Dzięki temu ma m.in. działanie łagodzące, przeciwzapalne i miejscowo znieczulające. Wykazuje także właściwości antybakteryjne i antywirusowe. 

Mięta pieprzowa zastosowanie

  • Mięta na trawienie – mięta pieprzowa zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, a tym samym usprawnia proces trawienia. Przyspiesza wydzielanie żółci, ułatwiającej trawienie tłuszczu.
  • Mięta na problemy układu pokarmowego – działa rozkurczowe na mięśnie brzucha, niweluje kolki jelitowe, bóle mięśni gładkich, zapobiega wzdęciom i gazom, reguluje ruchy perystaltyczne jelit. Pomaga zwalczyć ból związany z zespołem jelita drażliwego. 
  • Mięta na nudności – pomaga łagodzić nudności. 
  • Mięta na sen i uspokojenie – miętowa herbata przed snem łagodzi nerwy, pomaga wyciszyć się i spokojniej zasnąć. 
  • Mięta na migrenowe bóle głowy – a mięta w postaci balsamu lub żelu ma miejscowe działanie łagodzące nerwobóle i bóle mięśniowe.
  • Mięta na przeziębienie i grypę – olejek z mięty przyda się szczególnie do inhalacji w nieżycie górnych dróg oddechowych, zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej oraz zapaleniu zatok. 
  • Mięta na skórę głowy – olejek miętowy pomaga pozbyć się łupieżu, łagodzi świąd i ma działanie odświeżające.

Mięta pieprzowa – gdzie kupić? 

Miętę pieprzową wyróżnia również atrakcyjna cena i łatwa dostępność. Oferuje ją między innymi nasz sklep zielarski na prawach apteki. Znajdziesz u nas wyłącznie najwyższej jakości, wyselekcjonowane zioła, pochodzące od sprawdzonych producentów. Dzięki temu zyskujesz pewność czystości ziół oraz składu mieszanek ziołowych. Oferujemy zioła lecznicze z Polski i ze świata oraz specjalistyczną pomoc w doborze preparatów do indywidualnych potrzeb dzieci, dorosłych i seniorów. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego i punktu stacjonarnego w Poznaniu.