Dziurawiec Zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum), nazywany również „zielem świętojańskim” lub „krwią św. Jana” (ze względu na okres kwitnienia przypadający pod koniec czerwca i wydzielany przez roślinę czerwony sok) to powszechnie rosnące w Polsce ziele, którego właściwości lecznicze znane są od tysiącleci. Stosowano go przede wszystkim na dolegliwości żołądkowe oraz jako środek uspokajający i panaceum „na smutek”. Nasz sklep zielarski oferuje ziele dziurawca, olej z dziurawca, a także preparaty lecznicze z dziurawca w postaci herbat, wyciągów, nalewek, mieszanek ziołowych i soków.

Dziurawiec właściwości i działanie

Dziurawiec pospolity jest bogactwem wielu związków, które wpływają na jego dobroczynne działanie. Istotnym składnikiem dziurawca jest hiperycyna (o działaniu uspokajającym i antydepresyjnym). Ponadto, można w nim znaleźć olejki eteryczne (działają m.in. moczopędnie), flawonoidy i garbniki (pomagają m.in. uszczelniać naczynia krwionośne), kwasy fenolowe, ksantony, pochodne floroglucyny, naftodiantrony. Dzięki nim dziurawiec wykazuje działanie ściągające i spazmolitycznie (rozkurczowe) na mięśnie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i naczyń krwionośnych. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające.

Dziurawiec zastosowanie

Na co pomaga dziurawiec?

  • Dziurawiec na wątrobę i układ pokarmowy – stosowany jest w stanach zapalnych wątroby, błony śluzowej jelit i żołądka oraz w dolegliwościach układu pokarmowego (np. bóle brzucha, biegunka, wzdęcia), pobudza wydzielanie soków trawiennych.
  • Dziurawiec na wyczerpanie psychiczne i umysłowe – pomaga zniwelować zmęczenie psychiczne i niechęć do pracy, wspomaga koncentrację oraz proces nauki i zapamiętywania. Wyciąg z dziurawca stosuje się również w leczeniu łagodnych stanów depresji.
  • Dziurawiec na sen – poprawia jakość snu, ułatwia zasypianie i wyciszenie się organizmu.
  • Dziurawiec na gojenie się ran – stosowany zewnętrznie do okładów i przemywania drobnych urazów skóry może przyspieszyć gojenie się ran i regenerację naskórka.

Dziurawiec zwyczajny w Mojej Zielarni

Choć dziurawiec nazywa się „zwyczajny”, to tak naprawdę ma nadzwyczajne właściwości dla organizmu. Tradycyjnie stosuje się go w problemach trawiennych, znajduje również zastosowanie do przemywania drobnych ran oraz jako ziele na uspokojenie i regenerację psychiki. Nasz sklep zielarski oferuje dziurawiec pod różnymi postaciami: herbaty, wyciągu, olejki, czy mieszanek ziołowych, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Oferujemy również inne zioła lecznicze i zapewniamy profesjonalną pomoc w ich doborze. W naszej zielarni na prawach apteki pracują specjaliści, którzy chętnie doradzą w wyborze odpowiednich preparatów na Twoje dolegliwości.