Rumianek

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to niewielka roślina o charakterystycznych biało-żółtych kwiatach, którą można spotkać bardzo często na polach, łąkach lub przy drodze. Występuje niemal na całym świecie, a jej właściwości lecznicze znane są od setek lat. Ta niepozorna roślinka to jedno z najchętniej wykorzystywanych w fitoterapii ziół, które znajdziesz pod różnymi postaciami w naszym sklepie zielarskim

Rumianek właściwości lecznicze

Najcenniejsze są kwiaty rumianku, w których znajdują się olejki eteryczne – bogate w witaminę C i minerały (m.in. z bisabololem i azulenem) o szerokim zastosowaniu. W kwiatostanie rumianku obecne są również flawonoidy, kumaryny, poliacetyleny, fitosterole, garbniki katechinowe, gorycze, cholina oraz substancje śluzowe. Dzięki nim rumianek rzymski ma wszechstronne właściwości: przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, przeciwcukrzycowe, spazmolityczne (redukuje skurcze mięśni), przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antydepresyjne, regenerujące i łagodzące. Na co działa i pomaga rumianek? 

Rumianek zastosowanie

  • Rumianek na sen – ma działanie uspokajające i antydepresyjne, niweluje lęki, nadmierne emocje i stres, ułatwia zasypianie.
  • Rumianek na oparzenia, stany ropne i trudno gojące się rany – okłady z rumianku wspomagają leczenie oparzeń i regenerację skóry;
  • Rumianek na trądzik – wspomaga gojenie się skóry trądzikowej i zmniejsza widoczność zaskórników.
  • Rumianek na trzustkę – pomaga budować barierę ochronną trzustki i obniżyć poziom glukozy we krwi, dlatego herbata z rumianku szczególnie zalecana jest diabetykom.
  • Rumianek na gardło – rumianek ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienie i ból gardła podczas infekcji górnych dróg oddechowych (napar z rumianku może być stosowany do inhalacji).
  • Rumianek na żołądek – dzięki zawartości bisabololu, rumianek pomaga łagodzić uszkodzenia błony śluzowej żołądka (pomocne w chorobie wrzodowej), natomiast zawarte w niej pochodne kumaryny regulują metabolizm i przepływ żółci. Herbata z rumianku wskazana po ciężkostrawnym posiłku – przyspiesza trawienie, a jednocześnie nie wywołuje innych dolegliwości żołądkowych (np. zgagi);
  • Rumianek na skurcze – łagodzi napięcie mięśniowe, zmniejsza bóle menstruacyjne.
  • Rumianek na oczy – okłady z rumianku łna oczy łagodzą stany zapalne spojówek i jęczmień na oku.
  • Rumianek do pielęgnacji – rumianek jest składnikiem wielu kosmetyków, np. maseczek do twarzy, płynów do higieny intymnej, szamponów, odżywek i płukanek do włosów (rozjaśnia je i nadaje im blask).

Rumianek w Mojej Zielarni

Rumianek ma liczne właściwości lecznicze i szerokie zastosowanie, dlatego warto mieć go w swojej domowej apteczce. Znajdziesz u nas nie tylko popularną herbatę rumiankową, ale także rumianek w postaci mieszanek ziołowych, płynów, kosmetyków, a nawet ziołowych cukierków. Oferujemy również zioła lecznicze na wiele innych dolegliwości i profesjonalną pomoc w doborze ziół do indywidualnych potrzeb.