Mniszek Lekarski (Pospolity)

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale), potocznie zwany dmuchawcem lub mleczem, to jedna z najbardziej pospolitych roślin w Polsce, rosnąca na trawnikach i łąkach, która zawiera całe spektrum dobroczynnych właściwości. Źródłem leczniczym w fitoterapii jest cała roślina, wykorzystuje się korzeń mniszka lekarskiego, ziele, liście i kwiatostan. Nasz sklep zielarski oferuje m.in. syropy z mniszka lekarskiego, mieszanki ziołowe, a także okłady, kompresy i olejki do kąpieli z wyciągiem mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze mniszka lekarskiego wykorzystuje się od lat w medycynie ludowej. Cała roślina jest bogactwem prozdrowotnych właściwości dla organizmu. W liściach i kwiatach ma pokłady taraksantyny, flawonoidów i soli mineralnych (a w szczególności potasu, magnezu, siarki i krzemu). Jest również bogactwem witamin (C, A, B, D) oraz pektyn. Korzeń mniszka lekarskiego bogaty jest w inulinę, fruktozę, kwasy organiczne garbniki oraz olejki eteryczne.

Jakie działanie ma mniszek lekarski?

  • Działanie moczopędne – pomaga w oczyszczaniu organizmu, stosowany jest przy obrzękach, chorobach nerek i otyłości. Zwiększa wydalanie moczu, a jednocześnie pomaga oczyszczać układ moczowy.
  • Działanie żółciopędne i żółciotwórcze – wspomaga pracę wątroby i przyspiesza wydzielanie żółci niezbędnej do rozkładu tłuszczów.
  • Działanie trawienne – mniszek lekarski zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, wpływając na procesy trawienne. Pomaga regulować metabolizm i przeciwdziałać zaparciom.
  • Działanie wykrztuśne – syrop z kwiatów mniszka łagodzi stany zapalne gardła, infekcje górnych dróg oddechowych i kaszel, jest pomocny przy przeziębieniach.
  • Działanie przeciwcukrzycowe – dzięki zawartości inuliny mniszek lekarski poniża obniżyć poziom cukru we krwi i obniżyć indeks glikemiczny potraw.
  • Działanie przeciwzapalne – pomaga łagodzić m.in. bóle reumatyczne.
  • Działanie wzmacniające – dzięki zawartości związków polifenolowych, mniszek lekarski ma właściwości antyoksydacyjne, które spowalniają powstawanie wolnych rodników i przyczyniają się do zwiększenia odporności organizmu.
  • Działanie łagodzące – mleczko z mniszka pospolitego pomaga walczyć z chorobami skóry, jest szczególnie pomocne na kurzajki i brodawki.

Mniszek lekarski – zastosowanie

Dzięki swym licznym właściwościom mniszek lekarski ma szerokie zastosowanie. Pomaga w infekcjach dróg moczowych, łagodzi także objawy związane z przeziębieniem lub grypą. Wspomaga procesy trawienia oraz oczyszczania organizmu z toksyn i nadmiaru wody. Jest również pomocny przy odchudzaniu – dzięki zawartości inuliny zmniejsza łaknienie, a przy tym działa przeciwcukrzycowo. Coraz więcej badań wskazuje na to, że mniszek pospolity wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Ponadto, dzięki zawartości flawonoidów i kwasu foliowego pomaga regulować cykle menstruacyjne i pracę jajników.

Zapraszamy do Zielarni po zioła lecznicze, oferujemy korzystne ceny oraz rzetelne porady dotyczące ich stosowania.