Srebrnik (Pięciornik gęsi) ziele 50g Zobacz większe

Srebrnik (Pięciornik gęsi) ziele 50g

Ocena 
mpn514

5,50zł brutto

Odwary z ziela pięciornika gęsiego stosuje się w biegunkach, zaburzeniach trawiennych z bólami brzucha i pęcherzyka żółciowego, ze wzdęciami, odbijaniem, kolką jelitową i nieregularnymi wypróżnieniami, w niedoborze soku żołądkowego i żółci, a także w bolesnym miesiączkowaniu oraz w początkowym okresie niewydolności wieńcowej.

Więcej szczegółów

Udostępnij

Działanie. Ze względu na znaczną zawartość garbników wyciąg z ziela działa przeciwbiegunkowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych i hamuje drobne krwawienia z naczyń włosowatych. Flawonoidy, zwłaszcza kwercetyna, a także obecna w surowcu w małych ilościach witamina C poprawiają stan i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych oraz działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, oskrzeli i naczyń wieńcowych.

Zawarte w zielu niewielkie ilości goryczy pobudzają łagodnie wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają czynność przewodu pokarmowego. Wywierają korzystny wpływ na czynność wątroby i wydzielanie żółci. Obserwuje się również działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i macicy, szczególnie wyraźne w stanach ich nadmiernego skurczu. Przy zbyt niskim napięciu podnoszą je do poziomu fizjologicznego.

Działania niepożądane. Przetwory z pięciornika podawane w zalecanych dawkach leczniczych nie wywołują objawów szkodliwych. Większe dawki mogą spowodować nudności i zaparcia.

Zastosowanie. Odwary z ziela pięciornika gęsiego stosuje się w biegunkach, zaburzeniach trawiennych z bólami brzucha i pęcherzyka żółciowego, ze wzdęciami, odbijaniem, kolką jelitową i nieregularnymi wypróżnieniami, w niedoborze soku żołądkowego i żółci, a także w bolesnym miesiączkowaniu oraz w początkowym okresie niewydolności wieńcowej.

Przetwory.

Odwar z ziela pięciornika gęsiego: 1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wody gorącej, ogrzać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem 3 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić po 1/4-1/2 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu w zaburzeniach trawiennych bądź w bolesnym miesiączkowaniu.

Zioła przeciwastmatyczne: zmieszać równe ilości ziela pięciornika gęsiego, korzenia mydlnicy, korzenia prawoślazu, ziela tymianku (lub macierzanki), owoców anyżu (lub kopru włoskiego) i porostu islandzkiego. Zalać 1 łyżkę ziół  1/2 szklanki wody ciepłej i odstawić na 1 godz. do napęcznienia. Następnie ogrzać powoli pod przykryciem do wrzenia (nie gotować).Odstawić na 5 min i przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 1/2 szklanki po jedzeniu jako środek wykrztuśny, rozkurczowy i bakteriobójczy w astmie i anginie.

 

Zioła wątrobowe: zmieszać po 50 g ziela pięciornika gęsiego i ziela szanty oraz po 25 g ziela rzepiku, ziela krwawnika, kwiatów rumianku, korzenia lukrecji oraz korzenia cykorii. Zalać 2 łyżki ziół 2 1/2 szklanki wody ciepłej i gotować łagodnie pod przykryciem 3 min. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie na 1 godz. przed jedzeniem jako środek żółciopędny i poprawiający trawienie.

 

Zioła wątrobowe dla ozdrowieńców: zmieszać po 50 g ziela pięciornika gęsiego, ziela fiołka trójbarwnego i korzenia cykorii oraz po 25 g liści mięty pieprzowej, kory wierzbowej i liści ruty. Zalać 11/2 łyżki ziół 2 szklankami wody wrzącej i odstawić pod przykryciem na 20 min.

Następnie przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w końcowym okresie 5-8 miesięcy zdrowienia. Także w nieżycie żołądka i jelit oraz dróg żółciowych.

Zioła w nieżycie żołądka i jelit: zmieszać po 30 g ziela pięciornika gęsiego, ziela nostrzyka, kłącza tataraku i liści mięty pieprzowej. Zalać 1 łyżkę ziół 1 szklanką wody wrzącej i gotować powoli pod przykryciem 2 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki po jedzeniu w zaburzeniach trawiennych.

 

 

Moja Zielarnia w Poznaniu oferuje naturalne preparaty i mieszankami ziołowe - zapraszamy!

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię
Srebrnik (Pięciornik gęsi) ziele 50g

Srebrnik (Pięciornik gęsi) ziele 50g

Odwary z ziela pięciornika gęsiego stosuje się w biegunkach, zaburzeniach trawiennych z bólami brzucha i pęcherzyka żółciowego, ze wzdęciami, odbijaniem, kolką jelitową i nieregularnymi wypróżnieniami, w niedoborze soku żołądkowego i żółci, a także w bolesnym miesiączkowaniu oraz w początkowym okresie niewydolności wieńcowej.

30 innych produktów w tej samej kategorii: